شماره امروز: ۵۴۷

عضو اتحادیه پوشاک کشور :

| کدخبر: 136956 | |

عضو اتحادیه پوشاک کشور با بیان اینکه در ۴ سال اخیر، پوشاک رتبه نخست بازار قاچاق کشور را به خود اختصاص داده است گفت: برندینگ در صنعت پوشاک کشور سودآور نیست.

عضو اتحادیه پوشاک کشور با بیان اینکه در ۴ سال اخیر، پوشاک رتبه نخست بازار قاچاق کشور را به خود اختصاص داده است گفت: برندینگ در صنعت پوشاک کشور سودآور نیست. به گزارش تسنیم، علی جعفری در یک برنامه تلویزیونی افزود: صنعت پوشاک کشورما سودآور نیست زیرا قاچاق کالا راه نفس تولید و واردات قانونی را تنگ کرده است به این علت می‌توان گفت صنعت و حوزه پوشاک جذابیت چندانی برای سرمایه‌گذاری ندارد. او ادامه داد: از سوی دیگر ایجاد برندینگ در صنعت پوشاک هزینه‌های مضاعف به همراه دارد. در 4 سال اخیر، قاچاق پوشاک رتبه نخست بازار قاچاق کشور را به خود اختصاص داده است. قاچاق پوشاک توسط مافیایی حمایت و هدایت و این حمایت‌ها سبب می‌شود تا قاچاق پوشاک ارزان قیمت شود. تولید پوشاک با احتساب دستمزد نیروی کار و مواد اولیه و مخارج جانبی در ایران بستر بهتری نسبت به کشورهای همسایه وجود دارد اما صنعت پوشاک ضربه اصلی را از برندهای تقلبی می‌خورد. گاهی مشاهده می‌شود که یک برند اروپایی که در چین تولید می‌شود با یک پنجم قیمت و با کیفیت درجه دو به ایران وارد می‌شود اما با قیمت کالای درجه یک به فروش می‌رسد و علت آن هم برند تقلبی پوشاک است این اقدامات مسیر برندسازی در کشور را سد می‌کند.

عضو اتحادیه پوشاک کشور وجود مراکز خرید مجلل و متنوع با پارکینگ‌های بزرگ را یکی از عوامل عدم موفقیت تولیدکنندگان پوشاک داخلی عنوان کرد. جعفری ادامه داد: ایرانی‌ها جزو بهترین تولیدکنندگان پوشاکی هستند که مجبورند با نصب برند فیک روی کالا وارد بازار رقابت شوند بالا بودن هزینه‌های شرکت‌های تولیدی اعم از هزینه جا و فروشگاه طراحان و برندسازان و ... از جمله عواملی هستند که صرفه اقتصادی جهت برندسازی را از تولیدکنندگان داخلی می‌گیرند. او ادامه داد: طراحی مد و لباس، در اختیار نهادی خصوصی است که تحت نظارت متولیان دولتی قرار دارد اما در بخش دولتی، کارشناس متخصصی وجود ندارد که بتواند تشخیص دهد فلان مد، داخلی است یا کپی از محصول خارجی. اما جالب اینجاست که در جشنواره داخلی جایزه هم می‌گیرد. جعفری تصریح کرد: مبارزه با قاچاق کالا، حمایت و اشتغال زایی در حوزه پوشاک و خرید و پوشیدن پوشاک وارداتی قانونی به جای پوشاک قاچاق راهکارهایی هستند که در شرایط کنونی می‌تواند از تولیدکنندگان داخلی حمایت کند.

از دیگر سو، معصومه بخشی، نماینده گروه طراحان مد و لباس پوشاک کشور هم گفت: در حوزه طراحی پارچه و لباس به جرأت می‌توان گفت طرح‌های برتری که به کسب جایزه هم نائل می‌آیند کپی کاری از کارهای خارجی هستند. اما در ادامه، دبیر کارگروه مد و لباس وزارت ارشاد نیز گفت: مد و لباس و حوزه برندسازی در ایران صنعت نوپا و حدودا 10 ساله است و طبیعتا نمی‌توانیم با تجربه چندین ساله سایر کشورها رقابت کنیم اما در حال حاضر در حوزه پوشاک بانوان حدود 95 درصد تولیدات موجود در بازار را کالاهای تولید ایران تشکیل می‌دهند تولیداتی که ویژگی‌های فرهنگی کشورمان هم در آن لحاظ شده است. حمید قبادی ادامه داد: به تازگی رابطه همکاری مناسبی میان طراحان و تولیدکنندگان برقرار شده 5 سال قبل تولید کنندگان در مقابل طراحی داخلی جبهه‌گیری می‌کردند اما حالا اکثر تولید کنندگان واحد طراحی خودشان را دارند. قبادی در بخش دیگر از سخنان خود، با تکذیب گفته‌های بخشی در خصوص کپی کاری طرح‌های پارچه و لباس در تولیدات داخلی ادامه داد: تا این لحظه حدود 27 هزار طرح جدید لباس وارد جامعه شده است گرچه با نیازهای جامعه کمی فاصله دارد اما 5 سال قبل طرح‌های ایرانی انگشت شمار بود البته می‌توان بخشی از طراحی‌ها الهام گرفته از طرح‌های خارجی باشد اما نمی‌توان گفت همه این طرح‌ها کپی‌برداری است. او افزود: ما در طراحی پارچه ضعف مفرط داریم.

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران