شماره امروز: ۵۴۷

| کدخبر: 135146 | |

سرپرست سازمان توسعه تجارت ایران گفت: با وجود تحریم‌ها و همچنین سیاست‌های صورت گرفته درزمینه ابلاغ بخشنامه‌ها،

صادرات 8 ماهه رکورد زد

سرپرست سازمان توسعه تجارت ایران گفت: با وجود تحریم‌ها و همچنین سیاست‌های صورت گرفته درزمینه ابلاغ بخشنامه‌ها، طی 8 ماهه نخست سال جاری صادرات کشور به رکورد جدیدی رسید و از مرز 31 میلیارد دلار گذشته است. به گزارش پایگاه خبری سازمان توسعه تجارت ایران، محمدرضا مودودی در همایش تجلیل از صادرکنندگان نمونه استان خوزستان، عنوان کرد: سیاست‌های دشمنان ایران به گونه‌ای است که از تولید تا صادرات را تحت فشار قرار داده و با افزایش موانع، صادرات را به عنوان مهم‌ترین بخش این فرآیند مورد هدف گرفته‌اند. او افزود: دولت با ابلاغ بعضی بخشنامه‌هایی که به نفع خود صادرکننده است به دنبال ایجاد راه‌حل‌هایی برای این است که ارز به چرخه اقتصادی باز گردد. همچنین دلیل عمده محدود کردن 1180 تا 1300 قلم کالای صادراتی حول این محور شکل می‌گیرد که ارز به چرخه اقتصادی کشور باز گردد.

مودودی از رشد 13 درصدی صادرات طی 8 ماهه نخست سال جاری خبر داد و گفت: با وجود تحریم‌ها و همچنین سیاست‌های صورت گرفته در زمینه ابلاغ بخشنامه‌ها امسال طی 8 ماهه صادرات کشور به رکورد جدیدی رسید و از مرز 31 میلیارد دلار گذشته است. سرپرست سازمان توسعه تجارت خاطرنشان کرد: رشد صادرات کشور رشدی شتابنده دارد اما هنوز ظرفیت‌ها به‌طور کامل در کشور شکل نگرفته است.

افزایش 67 درصدی صادرات به عراق

مهر| طی هشت ماه گذشته سال جاری ۶ میلیارد و ۷۵۷ میلیون دلار کالا به عراق صادر شده که از افزایش ۶۶.۵۹ درصدی نسبت به مدت مشابه سال گذشته حکایت دارد. طبق بررسی تازه‌ترین آمار تجارت خارجی از صادرات غیر نفتی نشان می‌دهد، کشور عراق برای دومین ماه پیاپی در صدر فهرست دریافت‌کنندگان کالا از ایران قرار گرفته است. در هشت ماه گذشته امسال، ۱۴ میلیون و ۲۱۶ هزار تن کالا به ارزش ۶ میلیارد و ۷۵۷ میلیون دلار به عراق صادر شده است که از نظر وزنی ۱۸.۸۹ درصد از وزن کل و از نظر ارزشی ۲۱.۴۶ درصد از ارزش کل صادرات کشور را به خود اختصاص داده است. در مدت مشابه سال گذشته ۸ میلیون و ۵۵۶ هزار تن کالا به ارزش ۴ میلیارد و ۵۶ میلیون دلار صادر شده بود که ۱۰.۷۸ درصد از وزن کل و ۱۴.۵۵ درصد از ارزش کل را به خود اختصاص داده بود. به این ترتیب آمار نشان می‌دهد، طی هشت ماه سال جاری صادرات به عراق در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته از نظر وزنی ۶۶.۱۴ درصد و از نظر ارزشی ۶۶.۵۹ درصد افزایش یافته است.

 

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران