شماره امروز: ۵۴۷

نایب‌رییس اتاق ایران تشریح کرد

| کدخبر: 135145 | |

نایب‌رییس اتاق بازرگانی ایران معتقد است که در فاصله زمانی که تحریم‌ها لغو شد و توافق با 5+1 امضا شد، مشکل ضمانتنامه‌ها همچنان وجودداشت.

نایب‌رییس اتاق بازرگانی ایران معتقد است که در فاصله زمانی که تحریم‌ها لغو شد و توافق با 5+1 امضا شد، مشکل ضمانتنامه‌ها همچنان وجودداشت. اما الان مشکل تنها ضمانتنامه‌ها نیست و سایر مسائل و مشکلات هم اضافه می‌شود. علاوه بر این صادرات خدمات فنی مهندسی با مسائل و مشکلاتی مواجه خواهد شد. محمدرضا انصاری، در گفت‌وگو با پایگاه خبری اتاق تهران تاثیر تحریم‌ها بر صادرات خدمات فنی و مهندسی را تحلیل کرد. به گفته او، صادرات خدمات فنی و مهندسی که خودش به سختی پیش می‌رفت، با وجود تحریم‌ها با مشکلات بیشتری مواجه خواهد شد. تحریم‌ها حتی می‌تواند صادرات خدمات فنی مهندسی را کاملا فلج کند. به این دلیل که صادرات خدمات فنی مهندسی یعنی کار کردن خارج از کشور. خارج از کشوری که به این ترتیب تمام راه‌هایش در حال بسته شدن است. نایب‌رییس اتاق بازرگانی ایران افزود: در فاصله زمانی که تحریم‌ها لغو شد و توافق با 5+1 امضا شد، مشکل ضمانتنامه‌ها همچنان وجودداشت. اما الان مشکل تنها ضمانتنامه‌ها نیست و سایر مسائل و مشکلات هم اضافه می‌شود. با این حال، ضمن اینکه صادرکنندگان امیدوارند موضوع تحریم به نوعی حل شود، اما می‌شود اقداماتی در داخل کشور انجام داد تا صادرکنندگان تقویت شوند. باید تقویت ریشه آنها که در داخل کشور است، آنها می‌توانند برخی از مسائل را حل کنند.

به گفته انصاری، در دوره تحریم قبلی که سازمان ملل اعمال کرده بود، اقتصاد ایران و صادرات خدمات فنی مهندسی جریان داشت. بیرون از کشور فعالیت می‌کردیم. شرکت‌ها مسائلشان را حل کردند، اگرچه حجم راضی‌کننده‌ای نبود، اما همچنان فعالیت ادامه داشت. پتانسیل صادرات خدمات فنی مهندسی ایران در سال جاری 34 میلیارد دلار است؛ یعنی می‌توان در کشورهای مختلف که حدود 70 کشور می‌شوند، فعالیت انجام داد. اوا ادامه داد: اما از این بخش تنها حدودیک میلیارد دلار محقق می‌شود. با این حال در سال‌های تحریم این میزان حفظ شد و چراغش خاموش نشد. البته این اقدام توسط خود شرکت‌ها انجام شد. فعالان اقتصادی خودشان راهشان را پیدا کردند. این در حالی است که همه فعالان اقتصادی در داخل کشور مساله داشتند و همچنان با مساله بی‌توجهی دولت مواجهند.

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران