شماره امروز: ۵۴۷

رییس ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز اعلام کرد

| کدخبر: 135001 | |

رییس ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز می‌گوید در 8 سال اخیر بیش از 2 هزار پرونده قاچاق متعلق به دانه‌درشت‌ها شناسایی شده اما همچنان بلاتکلیف مانده است. به گفته علی مویدی خرم‌آبادی، ارزش این پرونده‌های بلاتکلیف به حدود ۲ هزار میلیارد تومان می‌رسد

رییس ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز می‌گوید در 8 سال اخیر بیش از 2 هزار پرونده قاچاق متعلق به دانه‌درشت‌ها شناسایی شده اما همچنان بلاتکلیف مانده است. به گفته علی مویدی خرم‌آبادی، ارزش این پرونده‌های بلاتکلیف به حدود ۲ هزار میلیارد تومان می‌رسد که افراد مافیایی که پشت پرده این پرونده‌ها قرار دارند باید به خزانه دولت واریز کنند. او با اعلام اینکه بیش از دو هزار پرونده شناسایی کرده‌ایم که از 8سال پیش تاکنون معطل مانده، افزود: از دستگاه قضایی انتظار می‌رود تکلیف این پرونده‌ها را روشن کند؛ اگر نبود امکانات یا تجهیزات دلیل معطل ماندن این پرونده‌ها است، آمادگی داریم کمک کنیم. مویدی ادامه داد: بلاتکلیف ماندن بیش از ۲ هزار پرونده با رقمی نجومی موضوعی است که دوستان ما در قوه قضاییه و دستگاه قضایی برای روشن شدن افکارعمومی باید به آن پاسخ بدهند.

او با بیان اینکه این موضوع به دادستان کل کشور گزارش شده است، افزود: البته نماینده قوه قضاییه در ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز همکاری بسیار خوبی داشته است. رییس ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز افزود: با شناختی که از قوه قضاییه و مسوولان آن دارم می‌دانم که آنها در خط مقدم مبارزه با مفاسد اقتصادی ازاین‌دست هستند ولی بلاتکلیف ماندن این تعداد پرونده در این سال‌ها موضوعی است که باید برای مردم روشن شده و خاطیان به عموم جامعه معرفی شوند. او با بیان اینکه در آینده عملکرد دستگاه‌های دیگر در بحث مبارزه با قاچاق کالا و ارز را اعلام خواهم کرد، گفت: اگر می‌خواهیم آثار مبارزه با قاچاق کالا و ارز را در کشور ببینیم، باید هر دستگاهی مروری بر عملکردش داشته باشد و کارهای معطل مانده را به‌روز کند. مویدی درخصوص قاچاق کالاهای اساسی به خارج از کشور در پی افزایش نرخ دلار نیز افزود: یکی از پیش‌بینی‌ها در آغاز تحریم‌ها این بود که با توجه به اینکه دولت به کالاهای اساسی یارانه می‌دهد، احتمال خروج این کالاها به خارج از کشور وجود داشت و پیش‌بینی‌های لازم جهت پر کردن خلأها را داشتیم و مصوبه‌ای در دولت به تصویب رسید و به استانداران ابلاغ شد و امروز بخش‌های مبارزه‌کننده آگاهی کافی جهت چگونگی مهار کردن خروج کالاهای اساسی به خارج از کشور را دارند.

او با بیان اینکه برآورد دقیقی از میزان خروج کالاهای اساسی به خارج از کشور وجود ندارد، تصریح کرد: خروج کالاهای اساسی رو به کاهش است، البته همچنان این آسیب را داریم، اما امیدواریم گام‌به‌گام خلأهای موجود را پر کنیم و قاچاق کالا به خارج از کشور به حداقل برسد. مویدی در ادامه استان‌های مرزی را از اولویت‌های ستاد در بحث مبارزه با قاچاق کالا و ارز دانست و گفت: در بازدیدی که از مرزهای استان کرمانشاه داشتم به‌وضوح دیدم که در استان توفیقات قابل قبولی چه به لحاظ کمی و چه کیفی در این استان صورت گرفته است. مویدی در بخش دیگری از سخنانش به تلاش‌های ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز برای جلوگیری از قاچاق سوخت اشاره کرد و اظهار داشت: با رویکردی که دولت در احیای کارت‌های سوخت در پیش گرفته قطعاً شاهد وضعیت بهتری خواهیم بود و قاچاق سوخت در مرزها به حداقل خواهد رسید.

رییس ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز همچنین از هدفمند کردن موضوع کوله بری خبر داد و گفت: در این برنامه که آغاز شده است هم حق کوله بر، هم دولت و هم تجار و بازرگانان محفوظ و همگی در چارچوب قانون وظایف و برنامه‌های خود را انجام می‌دهند.

او ادامه داد: در سال‌های اخیر به‌خصوص پس از تأکیدات چندباره رهبر معظم انقلاب اسلامی، اقدامات خوبی در راستای مبارزه با قاچاق کالا و ارز صورت گرفته و شاهد افزایش کشفیات ازلحاظ کمی و ارزش ریالی آنها بوده‌ایم. مویدی با بیان اینکه در سال‌های گذشته بیشتر روی بحث مقابله‌ای درخصوص قاچاق تأکید می‌شد، افزود: در مدت یکی، دو سال اخیر توجه به بحث پیشگیری در دستور کار مسوولان قرار گرفته و موفقیت‌های خوبی نیز حاصل شده است.

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران