شماره امروز: ۵۴۷

رییس اتاق بازرگانی گرگان خواستار شد

| کدخبر: 134640 | |

رییس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی گرگان با اشاره به زیان دولت در خرید تضمینی سیب‌زمینی کشاورزان استان در سال گذشته، گفت:

رییس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی گرگان با اشاره به زیان دولت در خرید تضمینی سیب‌زمینی کشاورزان استان در سال گذشته، گفت: با در نظر گرفتن مشوق‌های صادراتی می‌توانیم سیب‌زمینی استان گلستان را به کشورهای مستقل مشترک‌المنافع موسوم به کشورهای CIS صادر و ضمن ارزآوری، بازار را نیز تنظیم کنیم. علی‌محمد چوپانی در گفت‌وگو با ایسنا، اظهار کرد: سیب‌زمینی استان در ماه‌های اردیبهشت تا خرداد تولید می‌شود و به‌صورت تازه‌خوری است. او با اشاره به اینکه ممکن است بازار ایران در این مقطع کشش این میزان سیب‌زمینی را نداشته باشد، افزود: سیب‌زمینی در کشورهای CIS به عنوان یک غذای عمده است و یک بازار هدف بسیار خوبی برای ما محسوب می‌شود. رییس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی گرگان خاطرنشان کرد: سال گذشته دولت حدود 10 هزار تن سیب‌زمینی کشاورزان استان را به قیمت هر کیلوگرم حدود 412 تومان به‌صورت تضمینی خریداری کرد. دولت بابت این خرید تضمینی زیان زیادی کرد. البته این قیمت برای کشاورز نیز پایین‌تر از قیمت تمام شده بود.

چوپانی خاطرنشان کرد: اگر دولت همین زیان را به عنوان سیاست تشویق صادراتی در نظر بگیرد، می‌توانیم سالانه 30 تا 40 هزار تن سیب‌زمینی استان را به کشورهای CIS صادر کنیم. با این کار هم درآمد ارزی برای کشور خواهیم داشت و هم بازار کشور در این مقطع تنظیم می‌شود. او به زیرساخت‌های صادراتی مورد نیاز نیز اشاره کرد و یادآور شد: از طریق مرز ریلی اینچه‌برون می‌توانیم سیب‌زمینی را به ترکمنستان، قزاقستان و ازبکستان صادر کنیم اما هم‌چنان امکانات زیرساخت لجستیک توسط راه‌آهن ایران فراهم نشده است.

 

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران