شماره امروز: ۵۴۷

در جلسه کارگروه ستاد تنظیم بازار روی داد

| کدخبر: 134608 | |

کارگروه تنظیم بازار گوشی تلفن همراه به میزبانی وزیر صنعت، معدن و تجارت و با حضور وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات برای تصمیم‌گیری درباره بازار تلفن همراه تشکیل شد.

کارگروه تنظیم بازار گوشی تلفن همراه به میزبانی وزیر صنعت، معدن و تجارت و با حضور وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات برای تصمیم‌گیری درباره بازار تلفن همراه تشکیل شد. همچنین در این جلسه وضعیت گوشی‌های توقیف شده، حمایت از تولید‌کنندگان داخلی گوشی تلفن همراه و ساماندهی واردات گوشی تلفن همراه مورد بررسی قرار گرفت. به گزارش شاتا، رضا رحمانی وزیرصنعت، معدن وتجارت در این نشست مشترک با اشاره به حمایت از تولید محصولات متنوع و تامین اقلام مخابراتی و سایر تجهیزات در حوزه تولید ITو ITC گفت: خوشبختانه ظرفیت خوبی در کشور برای توسعه تولید این صنایع و تجهیزات مخابراتی وجود دارد و با اتخاذ برنامه‌های حمایتی می‌توان شاهد پیشرفت‌های مناسبی در توسعه این صنعت در کشور بود. رضا رحمانی به سهم بالای فارغ‌التحصیلان در حوزه IT و ITC در کشور اشاره و تصریح کرد: اقدامات و هماهنگی‌های خوبی برای تولید مشترک وتنظیم بازار داخلی صورت خواهد گرفت که این موضوع در افزایش تولید و ایجاد اشتغال برای فارغ‌التحصیلان این حوزه‌ها بسیار موثر خواهد بود. وزیر صنعت، معدن و تجارت ضمن اشاره به حرکت به سمت دولت الکترونیک در وزارت صنعت، معدن و تجارت گفت: سامانه‌های متعددی در وزارت صنعت، معدن و تجارت برای خدمت رسانی وجود دارد که بسیاری از امور را در حوزه‌های مختلف تخصصی تسهیل کرده‌اند و به زودی با مرتبط کردن این سامانه‌ها به یکدیگر و دیگر سامانه‌های موثر در کشور ضمن افزایش نظارت در حوزه تولید و ‌تجارت، از این فرایندها برای تصمیم‌سازی و‌تصمیم‌گیری‌های کلان بهره خواهیم برد.

  تسهیل مجوز واردات گوشی

از سویی دیگر، وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات در این نشست با تاکید بر رفع مسائل قضایی فروش گوشی‌هایی که نمی‌توانند در بازارعرضه شود، تسهیل مجوز واردات گوشی را خواستار شد و گفت: باید برای رفع کمبود بازار شرایطی فراهم شود تا واردکنندگان جدید بتوانند به سهولت مجوز بگیرند و کار به سرعت انجام شود. محمد جواد آذر جهرمی تصریح کرد: علاوه بر مشکلات ناشی از افزایش نرخ ارز، کمبودعرضه نیز موجب بروز حباب در این بازار شده است که امیدواریم با افزایش عرضه، هرچه سریعتر این کالا کاهش قیمت یابد. او تاکید کرد: در حال حاضر باید صنوف این بخش پای کار بیایند و باهمکاری دستگاه‌های اجرایی این موضوع مرتفع شود. وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات حمایت از تولید داخلی را در بهبود شرایط بازار بسیار موثر برشمرد و خواستار کمک و همراهی وزارت صنعت از تولیدکنندگان این بخش شد. به گفته وزیر ارتباطات یکی از برندهای تلفن همراه داخلی (GLX) که پیشتراز نظر میزان استفاده رتبه 20 را نیز نداشت به رتبه هفتم برندهای بازار ایران صعود کرده که این امر نشان می‌دهد اگر قیمت و کیفیت گوشی تولید داخل مطلوب باشد مردم به آن رغبت پیدا می‌کنند.جهرمی در ادامه به تشریح اقدامات انجام شده در راستای کاهش قاچاق تلفن همراه پرداخت و گفت: اقدام ارزشمندی در قالب دولت الکترونیک با محوریت ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز شروع شد که مبارزه با قاچاق گوشی‌های تلفن همراه بود . جهرمی افزود: در جلسه‌ای که در سال گذشته برگزارشد و توافقی که با وزرای صنعت، معدن و تجارت و اقتصاد و ... انجام شد، وزارت ارتباطات مسوولیت هماهنگی و پیشبرد موضوع را برعهده گرفت و در آن دوران با یک همدلی بین همه دستگاه‌ها از جمله وزارت صنعت، معدن و تجارت، اپراتورهای مخابراتی وزارت ارتباطات، گمرک، ستاد مبارزه با قاچاق و کالا و ارز و وزارت اطلاعات کنترل‌های خوبی برای جلوگیری از قاچاق گوشی تلفن همراه انجام شد و نشان داد این توانمندی برای مبارزه با قاچاق وجود دارد و نتیجه این عزم همگانی باعث شد، آمار 95 درصد قاچاق گوشی همراه به صفر برسد.جهرمی با اشاره به اقدامات دستگاه‌ها در حوزه دولت الکترونیک گفت: وزارت صنعت، معدن و تجارت یکی از دستگاه‌های پیشتاز در حوزه دولت الکترونیک است و بر اساس آخرین ارزیابی رتبه دوم کشور را به دست آورده و مهم‌تر از آن وزارت صنعت، معدن و تجارت در اشتراک و تبادل اطلاعات بر خلاف بعضی دستگاه‌ها همواره با آغوش باز برخورد کرده است و همکاری لازم برای ارتباط دهی سامانه‌های تحت نظر خود را دارد. در این نشست که جمعی از بازرگانان و وارد‌کنندگان صنایع الکترونیکی، تولید‌کنندگان انواع صنایع مخابراتی و الکترونیکی و جمعی از نمایندگان دستگاه‌های مختلف از جمله گمرک، قوه قضاییه و دادستانی و وزارت اطلاعات حضور داشتند راه‌های کاهش قیمت تجهیزات الکترونیکی از جمله گوشی تلفن همراه و ارتقای کیفیت محصولات تولید داخل بررسی شد.

  مصوبات کارگروه تنظیم بازار

این کارگروه در اولین مصوبه خود به ستاد مبارزه با قاچاق کالا ماموریت داد با همکاری سازمان حمایت از مصرف‌کنندگان و تولیدکنندگان و دادستانی و تعزیرات حکومتی نسبت به تعیین تکلیف رفع توقیف و قیمت‌گذاری گوشی‌های موجوددر انبارها و دریافت مابه التفاوت نرخ ارز اقدام و‌ نسبت به توزیع آنها برنامه‌ریزی کند. در مصوبه‌ای دیگر برای تسهیل و توسعه واردات گوشی تلفن همراه و در راستای رفع کمبود بازار و کاهش قیمت مقرر شد باتوجه به مسائلی که وارد‌کنندگان قبلی داشتند از ظرفیت‌های وارد‌کنندگان جدید از طریق فراخوان وزارت صنعت معدن و تجارت برای تامین گوشی‌های مورد نیاز بازار استفاده و فرایند واردات برای تنظیم بازار داخلی تسهیل شود. حمایت‌ همه‌جانبه از تولیدات داخلی با کیفیت گوشی تلفن همراه از دیگر تصمیمات این کارگروه بود و مقرر شد، دفتر صنایع الکترونیک وزارت صنعت با همکاری معاونت فناوری وزارت ارتباطات طرح ویژه‌ای برای حمایت از شرکت‌های تولید‌کننده گوشی تلفن همراه داشته باشند تا شرکت‌های داخلی با ارتقای کیفیت محصولات خود بتوانند بخشی از نیاز بازار را تامین کنند. همچنین برای تسهیل در تامین منابع ارزی مورد نیاز واردکنندگان گوشی تلفن همراه مقرر شد از سوی وزرای صنعت، معدن و تجارت و ارتباطات موضوع در مذاکره با هیات دولت و رییس کل بانک‌مرکزی تعیین تکلیف گردد.

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران