شماره امروز: ۵۴۷

| | |

عضو هیات نمایندگان اتاق بازرگانی ایران معتقد است که رشد نقدینگی همچون سایر نشانه‌های این روزها در اقتصاد، ریشه سیاسی دارد و نمی‌توان با راهکارهای اقتصادی آن را کنترل کرد.

عضو هیات نمایندگان اتاق بازرگانی ایران معتقد است که رشد نقدینگی همچون سایر نشانه‌های این روزها در اقتصاد، ریشه سیاسی دارد و نمی‌توان با راهکارهای اقتصادی آن را کنترل کرد. مجیدرضا حریری گفت: در این زمینه پیشنهاد می‌شود که فعالیت‌های اقتصادی شفاف شود تا از رخنه تنش‌ها جلوگیری شود.

به گزارش ایسنا، بررسی‌های بانک مرکزی نشان می‌دهند حجم نقدینگی تا شهریورماه سال جاری ۱۶۷۲ هزار میلیارد تومان بوده که نسبت به نقدینگی در اسفندماه سال گذشته ۹.۳ درصد افزایش داشته است. این آمار نشان می‌دهد که حجم نقدینگی کماکان رو به افزایش است. در این رابطه، حریری، عضو هیات نمایندگان اتاق بازرگانی ایران گفت: موضوع نقدینگی در کشور وابسته به مساله ناپایداری و صعود و نزول نرخ ارز است. او با بیان اینکه بخش عمده‌ این وضعیت مربوط به بانک‌ها است، افزود: به عبارتی مربوط به وام‌هایی است که داده شده و تقریباً غیرقابل وصول است و تنها بهره آن به حساب‌ بانک‌ها وارد می‌شود و بطور قطع تحلیل اقتصادی ندارد. این عضو هیات نمایندگان اتاق بازرگانی ایران، اقتصاد کشور را متاثر از مسائل سیاسی دانست و ادامه داد: تا زمانی‌که مسائل سیاسی کشور چه در حوزه سیاست داخلی و چه سیاست خارجی آرام نشود، این نشانگرهای اقتصادی همچون رشد نقدینگی به روال خود ادامه خواهد داد و نشانه‌های درستی به فعالان اقتصادی و تصمیم‌گیران آن نمی‌دهد؛ چرا که اقتصادی نبوده و راهکار اقتصادی برای آن وجود ندارد. او ادامه داد: در چنین شرایطی تنها پیشنهاد ما این است که شفافیت ایجاد شود. فضای اقتصادی باید شفاف شده و مقررات، قوانین و دستورالعمل‌ها به سمت شفافیت برود و تاثیرات سیاسی در اقتصاد کمتر شود. حریری گفت: اشکال اصلی در اقتصاد ما که باعث شده تنش‌های سیاسی به راحتی وارد آن شود، نبود شفافیت در فعالیت برخی افراد و سازمان‌ها است؛ چنان‌چه اقتصاد شفاف داشتیم، به هیچ عنوان این تنش‌ها در حوزه اقتصاد کشور به راحتی رخنه نمی‌کرد.

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران