شماره امروز: ۵۴۷

| کدخبر: 133050 | |

شاتا| نایب‌رییس کمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی راه‌اندازی خط ویژه گمرکی را در رفع سردرگمی صنایع و تسهیل ورود مواد اولیه و کالاهای واسطه‌ای خط تولید،

رفع سردرگمی صنایع با ایجاد خط ویژه گمرکی

شاتا| نایب‌رییس کمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی راه‌اندازی خط ویژه گمرکی را در رفع سردرگمی صنایع و تسهیل ورود مواد اولیه و کالاهای واسطه‌ای خط تولید، به کشور موثر دانست و افزود: تشخیص مشکل در این حوزه درست و هوشمندانه بوده و لازم است اقدامات لازم جهت عملی شدن این اقدام هرچه سریع‌تر صورت گیرد. فریدون احمدی گفت: موضوع ترخیص کالا از گمرک در تمامی قسمت‌ها مشکل بزرگی است و امید است با توجه وزارت صنعت، معدن و تجارت به این موضوع بخش‌های دیگر نیز متوجه این حوزه شده و در این رابطه همکاری کنند تا به نتایج مطلوبی برسند. او مشکل ماندن کالاها و مواد اولیه در گمرک را ناشی از یک عامل بیرونی برشمرد و اضافه کرد: به وجود آمدن مشکلات در ترخیص کالای گمرک که در حال حاضر شاهد آن هستیم در ادامه تغییرات و نوسانات بازار ارز رخ داده‌ و لازم است طرح این بحث را به فال نیک گرفته و با جدیت و شجاعت آن را در حوزه مواد اولیه در صنعت و حوزه‌های دیگر پیگیری کرد.

به گفته احمدی با تسهیل گمرکات سردرگمی‌های حاصل از مشکلات این حوزه برطرف خواهد شد. نایب‌رییس کمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی در ادامه ایجاد اتاق فکر در وزارت صنعت، معدن و تجارت را برای ادامه کار در این حوزه و رفع مشکلات موجود ضروری دانست و افزود: گفت‌وگو با بخش خصوصی در تمامی قسمت‌های کشور لازم و ضرروی است و پایه‌گذاری راه‌اندازی اتاق مخصوصی به این منظور تبعات ارزشمندی را به دنبال خواهد داشت. احمدی ضمن بیان این نکته توضیح داد: هرچه مشارکت بخش خصوصی در اقتصاد و تصمیم‌گیری‌ها بیشتر باشد نتیجه بهتری در اجرا گرفته‌می‌شود و مشارکت این بخش را به صورت داوطلبانه خواهیم داشت.

بهبود وضعیت صنایع کشور با تشکیل اتاق فکر

شاتا| عضو هیات نمایندگان اتاق بازرگانی ایران ضمن استقبال از تشکیل اتاق فکر در وزارت صنعت، معدن و تجارت خواستار تصمیم‌سازی مبتنی بر شرایط ویژه اقتصادی کشور شد. سید حمید حسینی اضافه کرد: قطعا در این شرایط لازم است به اقتضای شرایط کشور برنامه‌سازی و تصمیم‌گیری شود و جای این اتاق فکر در کشور با توجه به این شرایط بسیار خالی است. حسینی با اشاره به اینکه همه بخش‌های کشور باید اتاق فکری به این شکل داشته باشند تاکید کرد: در این صورت با استفاده از ظرفیت‌های بخش خصوصی قطعا اشتباهات کاهش یافته و علاوه بر این، این همکاری‌ها می‌تواند اعتمادسازی کند. عضو هیات نمایندگان اتاق بازرگانی ایران در همین مورد توضیح داد: اگر مشکلات بخش خصوصی طی این جلسات هم‌اندیشی حل شود بسیاری از مسائل موجود در کشور رفع خواهد شد. او در توضیح این موضوع اضافه کرد: برای مثال با حل مسائل صادراتی می‌توان بسیاری از نیازهای کشور را از محل صادرات تامین کرده و در حل مشکلات مواد اولیه نیز به همین منوال خواهد بود. بنابراین، این همفکری و جاری شدن یک خون تازه در وزارت صمت از این طریق به مدیریت درست این حوزه کمک خواهد کرد.

 حسینی در رابطه با اعمال تحریم‌های حوزه حمل و نقل و تشدید تحریم‌های نفتی گفت: ناوگان کشتیرانی کشور تا حدی بزرگ است که اعمال این تحریم‌ها تهدید جدی برای سیستم حمل و نقل دریایی ایران محسوب نشده و همچنین شرکت نفتکش ایران نیز از بزرگ‌ترین شرکت‌های نفتکش دنیاست بنابراین توانایی حل مشکلات بعد از اعمال تحریم‌ها ازلحاظ حمل و نقل و بیمه را خواهد داشت.

جریان معکوس تورم و کاهش قیمت‌ خودرو

مهر| یک کارشناس صنعت خودرو گفت: کاهش قیمت خودرو ناشی از کاهش تقاضا و در نتیجه رکود بازار است. حسن کریمی سنجری با بیان این مطلب که مردم نسبت به آینده خوشبین هستند، افزود: یکی از دلایل کاهش قیمت خودرو این است که مردم دیگر انتظار تورم ندارند و معتقدند تورم، جریان معکوس پیدا کرده است و قیمت‌ها کاهش پیدا خواهد کرد. او با اشاره به افت تقاضا برای خرید خودرو از بازار آزاد، تصریح کرد: مردم دیگر انتظار افزایش قیمت خودرو ندارند و به همین دلیل، تقاضا برای خرید خودرو افت کرده است. فروشنده‌ها ناچار هستند خودرو را با قیمت پایین‌تری عرضه کنند. کریمی سنجری افزود: یکی دیگر از دلایل کاهش قیمت خودرو، موضوع قدرت خرید است. قیمت خودروها در بازار آزاد تناسبی با قدرت خرید مردم ندارد. همین کاهش قدرت خرید، دلیل دیگری برای کاهش تقاضا و در نتیجه افت قیمت‌هاست.. سنجری تاکید کرد: طرف عرضه شکل جدیدی پیدا نکرده است، اما فاصله قیمت خودرو در کارخانه و بازار چشمگیر است. این کارشناس صنعت خودرو در پاسخ به برخی شایعات درباره احتمال افزایش قیمت خودرو در کارخانه و در نتیجه بالا رفتن قیمت خودرو در بازار، تصریح کرد: افزایش قیمت خودرو در کارخانه به معنای بالا رفتن قیمت بازار نیست. کریمی سنجری افزود: با واقعی‌تر شدن قیمت، خودروسازها انگیزه و توان بیشتری برای عرضه خودرو پیدا می‌کنند و  در ادامه میزان عرضه افزیش پیدا خواهد کرد. قوی شدن طرف عرضه، نقش مثبتی در بازار آزاد دارد که منجر به کاهش قیمت و تعادل در بازار خواهد شد.

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران