شماره امروز: ۵۴۷

رییس اتاق بازرگانی تهران مطرح کرد

| کدخبر: 133049 | |

رییس اتاق بازرگانی تهران با اشاره به از سرگیری تحریم‌های نفتی و بانکی امریکا علیه ایران تصریح کرد: این تحریم‌ها حرف تازه و جدیدی برای کشور ندارد.

رییس اتاق بازرگانی تهران با اشاره به از سرگیری تحریم‌های نفتی و بانکی امریکا علیه ایران تصریح کرد: این تحریم‌ها حرف تازه و جدیدی برای کشور ندارد. به‌گزارش خبرگزاری صدا و سیما، مسعود خوانساری در صفحه شخصی خود در فضای مجازی نوشت: تحریم‌های امریکا با وجود مخالفت قاطع اتحادیه اروپا همانند پیش‌بینی‌ها از سرگرفته شده است. این تحریم‌ها حرف تازه و جدیدی برای ما نیست. خوشبختانه این‌بار اتحادیه اروپا با وجود تمام محافظه‌کاری‌ها در رفتارهایش همراه ایران است. اما تحریم‌ها برای دولت می‌تواند یک تلنگر باشد که در مورد شرایط اقتصادی کشور واقع‌ بینانه و شجاعانه تصمیم بگیرد. او افزود: هم‌اکنون فشار تورمی برخانواده‌ها تحمیل می‌شود و به خصوص افراد کم‌درآمد بیش از اقشارپردرآمد تحت این فشار قرار دارند. این طبقات درحالی که از یارانه‌های دولتی بهره‌مند نیستند، هزینه‌های آن را پرداخت می‌کنند. رییس اتاق بازرگانی تهران ادامه داد: در شرایط تحریمی باید به دقت در مورد شیوه استفاده از منابع تصمیم‌گیری کرد. درحال حاضر بخش مهمی از منابع کشور از طریق پرداخت غیرهدفمند و غیراقتصادی یارانه بنزین هدر می‌رود. مطالعات ما نشان می‌دهد که اقشار ثروتمند جامعه به ایران ۲۳برابر بیشتر از اقشار ضعیف و متوسط از یارانه بنزین استفاده می‌کنند.

خوانساری خاطرنشان کرد: همچنین بخشی از یارانه بنزین از طریق قاچاق سوخت به کشورهای همجوار منتقل می‌شود و در نتیجه اقتصاد ایران به افغانستان و پاکستان هم یارانه می‌دهد. اوخاطرنشان کرد: دولت در این مقطع می‌تواند تصمیم بگیرد که به هر فرد ایرانی و نه هر خودرو ماهیانه عددی نزدیک به ۷۵ هزار تومان یارانه حمل و نقل بدهد که در جمع سهم هر خانوار از یارانه نقدی به عدد ۲۵۰ هزار تومان می‌رسد. مردم می‌توانند از این یارانه برای جبران هزینه‌های حمل نقل و همچنین کاهش بخشی از فشار تورمی استفاده کنند. خوانساری در ادامه نوشت: دولت هم به میزان ۳۰ هزار میلیارد تومان در هزینه‌های جاری خود صرفه‌جویی می‌کند که از این منابع می‌توان برای توسعه اقتصاد کشور کمک گرفت. رییس اتاق تهران ادامه داد: ضمن اینکه امکان توسعه حمل و نقل عمومی هم برای کشور مهیا می‌شود. میزان قاچاق سوخت به کشورهای همسایه هم کم می‌شود و در نهایت شکلی دقیق‌تر از عدالت اجتماعی در کشور برقرار می‌شود.

 

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران