شماره امروز: ۵۴۷

عضو هیات نمایندگان اتاق بازرگانی ایران عنوان کرد

| کدخبر: 132563 | |

عضو هیات نمایندگان اتاق بازرگانی ایران با اشاره به 5 مانع پیش روی تجارت خارجی ایران، گفت: مدیران نگران هستند در صورت اخذ تصمیمات بزرگ،

عضو هیات نمایندگان اتاق بازرگانی ایران با اشاره به 5 مانع پیش روی تجارت خارجی ایران، گفت: مدیران نگران هستند در صورت اخذ تصمیمات بزرگ، از سوی افرادی که منافعشان خدشه‌دار شده، مورد اتهام قرار گیرند. بنابراین شجاعت و جسارت تصمیم‌گیری در مدیران میانی و ارشد به صورت محسوسی کاهش پیدا کرده است. به گزارش خبرگزاری فارس، فرهاد آگاهی ضمن اشاره به ضرورت هماهنگی بیشتر میان دستگاه‌های دولتی گفت: در بحث تجارت خارجی، نیازمند همراهی و هم‌افزایی سازمان‌های دست‌اندرکار این حوزه از قبیل سازمان توسعه تجارت، گمرک، وزارت جهاد کشاورزی، وزارت بهداشت، بانک مرکزی، استاندارد و ... هستیم و این موضوع در شرایط فعلی که به واسطه دیپلماسی فعال دولت، شکاف میان امریکا و اروپا بر سر تجارت با ایران عمیق‌تر شده، از اهمیت بیشتری برخوردار است. به گفته آگاهی، واردات کالا در نیمه نخست سال 97 نسبت به سال قبل ٣ میلیارد دلار کاهش داشته و این در شرایطی در آستانه دور جدید تحریم‌ها قرار داریم، نشان می‌دهد که جمعی از فعالان تجارت خارجی، از میدان خارج شده و جای خود را به کسانی داده‌اند که به صورت غیر شفاف و غیررسمی تجارت می‌کنند. ضمن اینکه رشد ١٣ درصدی در بخش صادرات در مقایسه با سال گذشته، بیش از اینکه ناشی از برنامه‌ریزی‌ها باشد، ریشه در افزایش نرخ ارز دارد. عضو هیات‌مدیره فدارسیون واردات افزود: دولت باید هرچه سریعتر نسبت به رفع دست‌اندازهای تجارت خارجی، چاره‌اندیشی کند و با حذف مقررات زائد و ارایه تسهیلات لازم، مسیر صادرات و واردات را تسهیل کند تا مولفه‌های موثر بر تنظیم بازار، تعادل لازم را داشته باشند.

آگاهی افزود: یکی از مهم‌ترین ریشه‌های خود تحریمی‌ها، بحث تشدید نگرانی مدیران دولتی است. آنها نگران هستند که در صورت اخذ تصمیمات بزرگ، از سوی افرادی که منافعشان خدشه‌دار شده، مورد اتهام قرار گیرند. بنابراین این نگرانی موجب شده که شجاعت و جسارت تصمیم‌گیری در مدیران میانی و ارشد به صورت محسوسی کاهش پیدا کند. عضو هیات نمایندگان اتاق بازرگانی ایران گفت: متأسفانه موضوعی که در اقتصاد ایران مرسوم شده این است به محض اینکه ویژه‌خواری یک عده، محدود می‌شود، آنها شروع به فضاسازی می‌کنند و این موضوع، برای مدیرانی که محتاط و محافظه‌کار هستند، آزار‌دهنده است. به گفته او، باید شرایطی برای مدیران دولتی فراهم شود که با انگیزه و تعصب بیشتری به موضوعات چالشی ورود کنند و نگرانی‌های ایشان بابت تسریع امور برطرف شود. آگاهی همچنین افزود: موضوع دیگر، ضرورت تفویض اختیار به تشکل‌های صنفی و تخصصی است. اگر می‌خواهیم سرعت اجرای امور افزایش پیدا کند و دست اندازها کنار گذاشته شود، دولت باید دست از تصدی‌گری در بسیاری از امور برداشته و حتی مراتب تصمیم‌گیری یا تصمیم‌سازی‌ها را به تشکل‌های مربوطه واگذار کند. به گفته آگاهی، بی‌شک در صورت تفویض اختیار به تشکل‌ها، باید ساز و کارهای لازم برای قبول مسوولیت از سوی تشکل‌ها لحاظ شود و آنها در قبال تصمیماتی که می‌گیرند، پاسخگو باشند. او افزود: از دیگر دست‌اندازهای پیش روی تجارت خارجی، ناهماهنگی میان سامانه‌های الکترونیکی دستگاه‌های مختلف است. بی‌شک دولت الکترونیک، گام بزرگی برای تسریع امور محسوب می‌شود، اما به شرط اینکه سامانه‌های سازمان‌های مختلف، به یکدیگر وصل بوده و بتوانند اطلاعات را به درستی و دقت به اشتراک بگذارند. نه اینکه فعالان اقتصادی در میان سازمان‌هایی که متولی تایید مجوزها هستند، سرگردان شوند.

 

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران