شماره امروز: ۵۴۷

عضو اتاق بازرگانی تهران مطرح کرد

| کدخبر: 131638 | |

عضو اتاق بازرگانی تهران اجرای سامانه‌های جامع تجارت را به نفع بخش خصوصی دانست و گفت: بخش خصوصی مطمئنا در صف اول استقبال از اجرای این سامانه‌ها و به دنبال آن ایجاد شفافیت در این زمینه ایستاده است.

عضو اتاق بازرگانی تهران اجرای سامانه‌های جامع تجارت را به نفع بخش خصوصی دانست و گفت: بخش خصوصی مطمئنا در صف اول استقبال از اجرای این سامانه‌ها و به دنبال آن ایجاد شفافیت در این زمینه ایستاده است. محسن بهرامی ارض اقدس ضمن بیان این نکته افزود: بخش خصوصی بیشترین منفعت را از شفافیت و کاهش رانت می‌برد و در مقابل این بخش تاکنون بیش از سایر نهادهای کشور برای پیامدهای رانت و عدم شفافیت هزینه داده است و در واقع اجرای درست این سامانه‌ها می‌تواند احقاق حق بخش خصوصی سالم و تشخیص سره از ناسره باشد. به گزارش شاتا، او در همین مورد با اشاره به اینکه روند تجارت بدون سامانه‌های جامع پیش از این دچار تکرار می‌شد توضیح داد: یکی از مشکلاتی که همیشه بر سر راه تجارت خارجی کشور قرار داشته منفصل بودن ایستگاه‌های مختلف تجارت رسمی در کشور بوده است.

عضو اتاق بازرگانی تهران در تشریح مراحل ورود کالا در کشور ادامه داد: اولین قدم برای واردات صدور گواهینامه یا کارت بازرگانی است که امکان جعل و سواستفاده در همین مرحله نخست بسیار زیاد بود، ‌در واقع با این سیستم همان ایستگاه اول برای تاجر ممکن است گرفتاری ایجاد کند. به گفته بهرامی ارض اقدس، در قدم بعدی که ثبت سفارش در سازمان توسعه تجارت ایران است نیز به علت حضوری بودن مشکلاتی بر سر راه واردکننده قرار می‌گیرد و علاوه بر آن امکان سوءاستفاده فراهم است. او در ادامه ثبت اطلاعات در گمرک را نیز به عنوان یکی از ایستگاه‌های پرخطا دانست و افزود: این فرآیند در ایستگاه‌های مختلف دچار تکرار می‌شد و برای هرکدام از این مراحل مقداری معطلی وجود داشت. بهرامی شفافیت را اولین و مهم‌ترین پیامد اجرای سامانه‌های جامع تجارت نامید و گفت: با اجرای این سامانه‌های منظوم با ثبت اطلاعات فرد در ایستگاه اول این اطلاعات به بانک مرکزی هم منتقل می‌شود و تمام جزئیات مورد نیاز در مانیتور بانک مرکزی مشخص خواهد شد. بنابراین امکان حک شدن اطلاعات وجود ندارد.عضو اتاق بازرگانی تهران با تاکید بر لزوم همکاری گمرک در اجرای این سامانه‌ها اضافه کرد: گمرک نیز به همین ترتیب از این اطلاعات بهره‌برداری می‌کند و با استفاده از آن روند ترخیص و ورود کالا کنترل می‌شود. او در ادامه تشریح کرد: این سامانه‌ها به ستاد مبارزه با قاچاق کالا نیز متصل است و بنابراین امکان قاچاق و جعل اسناد از این طریق بسیار کاهش می‌یابد.

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران