شماره امروز: ۵۴۷

رییس سازمان ملی استاندارد ایران خبر داد

| کدخبر: 131296 | |

رییس سازمان ملی استاندارد ایران از در دست تدوین بودن «استاندارد مبارزه با فساد و رشوه‌خواری» خبر داد و گفت:

رییس سازمان ملی استاندارد ایران از در دست تدوین بودن «استاندارد مبارزه با فساد و رشوه‌خواری» خبر داد و گفت: برای خروج خودروهای غیراستاندارد و بی کیفیت از خطوط تولید، از ابتدای دی‌ماه امسال بازرسی استانداردهای 85 گانه خودرویی آغاز می‌شود.

نیره پیروزبخت افزود: این سازمان از 15 سال پیش برای جلوگیری از تولید خودروهای بی کیفیت و غیراستاندارد فعالیت خود را آغاز کرد که در ابتدا شامل 11 استاندارد اجباری بود که امروز به 63 مورد رسیده و در ابتدای زمستان امسال به 85 مورد افزایش خواهد یافت.

به گزارش ایرنا، او ادامه داد: البته در بررسی این استانداردها شرایط روز جامعه را نیز لحاظ خواهیم کرد؛ شاید نتوان با سرعتی که لازم است کارخانه‌های تولیدکننده خودرو را به سمت استانداردهای یاد شده سوق داد.

پیروزبخت گفت: همه خودروسازان برنامه‌های خود را در این زمینه اعلام کرده‌اند، اما از تاریخ یاد شده اگر نتوانند مطابق برنامه اقدام کنند از تولید خودروهای غیراستانداردشان جلوگیری خواهد شد. پیروزبخت یادآورشد: سال گذشته 25 خودروی غیراستاندارد و بی کیفیت از خط تولید خارج شد و تیرماه امسال نیز هشت خودرو به دلیل رعایت نکردن استانداردهای سوخت اجازه شماره گذاری از سوی نیروی انتظامی نیافتند. او همچنین درخصوص تردد برخی خودروهای غیراستاندارد در خیابان‌ها و جاده‌ها گفت: این خودروها مربوط به پیش از برنامه توقف تولیدشان است و همچنان می‌توانند تردد کنند.

رییس سازمان ملی استاندارد افزود: این سازمان مسوول نگارش استانداردهای جدید است و شرایط اقتصادی، سیاسی یا تحریم‌ها خارج از این موضوع خواهد بود؛ یعنی تا زمانی که تحریم‌های جدید اجرایی نشده سازمان همچنان استانداردهای جدید می‌نویسد، زیرا همانند نقشه راه واحدهای تولیدی است. او درباره استانداردهایی همچون دیلایت (Day light - طراحی شده برای کشورهای مه‌آلود) در استانداردهای 85 گانه یادشده گفت: در ایران نیز مناطق مه آلود یا دارای گردوغبار کم نیستند و تدوین چنین استانداردهایی به دلیل مباحث ایمنی و کاهش تصادفات است. پیروزبخت ادامه داد: استانداردها همگام با پیشرفت‌های روز جهان از نظر کمی و کیفی رشد می‌کنند و هر چه نیاز و دانش روز جوامع افزایش می‌یابد، تدوین استانداردهای جدید نیز ضروری می‌شود.

او درخصوص خودروهای پیش فروش شده سایپا و ایران خودرو که تحویل برخی از آنها اواخر تابستان سال آینده است، نیز گفت: برنامه پیش فروش خودروها تا زمانی که مورد تایید سازمان ملی استاندارد قرار گرفته، مشکلی ندارد و خودروهای تحویلی به مردم مشکلی برای شماره گذاری نخواهند داشت.رییس سازمان ملی استاندارد ایران درباره استاندارد گوگرد در بنزین و گازوئیل نیز گفت: استاندارد گوگرد مربوط به گازوئیل نبوده، اما به تازگی با مصوبه هوای پاک مشمول استاندارد اجباری شد؛ در این زمینه سه سال فرصت به وزارت نفت داده شد تا فرآورده‌های گازوئیلی را استاندارد کند. او ادامه داد: برای بنزین نیز مطابق برنامه‌ریزی انجام شده ابتدا توزیع بنزین استاندارد یورو 4 در هشت کلانشهر مورد تاکید قرار گرفت که در گام دوم به

15 کلانشهر افزایش یافت و امسال مقرر شده وزارت نفت

60 درصد پوشش جمعیتی کشور را از بنزین با استاندارد ملی یورو 4 برخوردار کند. او گفت: نمونه‌برداری‌های مربوط به استاندارد بنزین در نیمه جنوبی کشور آغاز شده و به زودی در نیمه شمالی کشور نیز انجام می‌شود و در پایان سال، گزارش آن برای دولت مجلس و مسوولان فرستاده خواهد شد.

او همچنین درخصوص استاندارد آب‌های بسته‌بندی و معدنی نیز گفت: خوشبختانه در ماه‌های گذشته تخلفات کمتری در حوزه مواد غذایی به این سازمان گزارش شده که نشان می‌دهد واحدهای تولیدی به صورت قانونی فعالیت‌های خود را دنبال می‌کنند. این مقام مسوول گفت: آب‌های معدنی باید مورد تایید سازمان غذا دارو و همچنین سازمان ملی استاندارد قرار گیرد؛ در این زمینه سازمان تعزیرات حکومتی، غذا و دارو، حمایت از مصرف کنندگان و تولیدکنندگان و سازمان ملی استاندارد به انجام بازرسی می‌پردازند.

 

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران