شماره امروز: ۵۴۷

| | |

ایسنا| رییس سازمان توسعه تجارت اعلام کرد: فهرست ۲۵ قلم کالای اساسی مشمول ارز ۴۲۰۰ تومانی مقداری تغییر کرده و وزارتخانه‌های جهاد کشاورزی و بهداشت برخی اقلام را در فهرست خود گنجانده و به روز کرده‌اند.

تغییر در فهرست کالاهای مشمول ارز رسمی

ایسنا| رییس سازمان توسعه تجارت اعلام کرد: فهرست ۲۵ قلم کالای اساسی مشمول ارز ۴۲۰۰ تومانی مقداری تغییر کرده و وزارتخانه‌های جهاد کشاورزی و بهداشت برخی اقلام را در فهرست خود گنجانده و به روز کرده‌اند. مجتبی خسروتاج درباره کالاهای اساسی مشمول نرخ ارز دولتی و تغییرات رخ داده در آنها تصریح کرد: کالایی به مجموعه ۲۵ قلم کالاهای اساسی اعلام شده اضافه نشده اما برخی از وزارتخانه‌ها در گروه‌های تعریف شده برخی از کالاها را به اقلام موجود گذشته اضافه کرده‌اند که در واقع بتوانند شفاف‌سازی بیشتری در آنها انجام دهند. معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت افزود: به عنوان مثال وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی در گروه کالاهای دارویی برخی از اقلام را شفاف‌سازی کرده که کدام کالاها جزو اقلام دارویی و کدام دسته جزو مواد اولیه دارویی، غیر دارویی یا دارای مصارف دوجانبه است که به آنها کد ILC می‌دهند که شفاف‌سازی بیشتری صورت بگیرد. خسروتاج ادامه داد: وزارت بهداشت، درمان، آموزش پزشکی و وزارت جهاد کشاورزی تلاش می‌کند تا در قالب همان ۲۵ قلم کالاهای اساسی فهرست کالایی خود را به روز و شفاف کنند اما چیزی به کلیت این کالاها افزوده نشده است.

کاهش 30   درصدی واردات از امارات

ایرنا| واردات ایران از امارات متحده عربی در نیمه نخست سال جاری نسبت به مدت مشابه سال گذشته بیش از ۳۰ درصد کاهش داشته است. بر اساس تازه‌ترین آمار از تجارت خارجی شش ماهه نخست سال جاری، در این مدت 2میلیون و ۵۶ هزار تن انواع کالا از کشور امارات متحده عربی به ایران وارد شده که ارزش واردات کالا از این کشور به ایران در این مدت 3 میلیارد و ۱۵۸ میلیون دلار بوده است. آمار واردات ایران از امارات نشان می‌دهد که ۱۲.۶۸ درصد از وزن کل واردات انجام شده در این مدت و ۱۴.۲۴ درصد از ارزش واردات انجام شده از کشور امارات بوده است. کشور امارات در این سال‌ها به عنوان یکی از بندرگاه‌های ایران فعالیت می‌کند، بطوری که بسیاری از کالاهایی که قرار است به ایران وارد شوند از کشورهای دیگر به امارات رفته و از طریق این کشور به ایران می‌آیند. این در حالی است که در نیمه نخست سال گذشته 2میلیون و ۳۵۲ هزار تن کالا به ارزش 5میلیارد و ۷۲۶ میلیون دلار از امارات به ایران وارد شده بود که این مقدار از واردات ۱۲.۰۹ درصد از وزن و ۲۲.۷۴ درصد از ارزش کل واردات انجام شده ایران در این مدت را به خود اختصاص داده بود.

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران