شماره امروز: ۵۴۷

| کدخبر: 130945 | |

ایسنا| دبیرکل اتاق مشترک بازرگانی ایران و عراق گفت: فعالیت کارخانه مونتاژ خودروهای ایرانی در عراق هنوز متوقف نشده، اما ادامه فعالیت آن هنوز مشخص نیست.

فعالیت مبهم کارخانه ایرانی مونتاژ خودرو در عراق

ایسنا| دبیرکل اتاق مشترک بازرگانی ایران و عراق گفت: فعالیت کارخانه مونتاژ خودروهای ایرانی در عراق هنوز متوقف نشده، اما ادامه فعالیت آن هنوز مشخص نیست. عضو هیات نمایندگان اتاق بازرگانی ایران با بیان اینکه تاکنون تحریم‌ها بر روابط اقتصادی ایران و عراق تاثیری نداشته، اظهار کرد: ایران یک کارخانه مونتاژ خودرو در عراق دارد که با توجه به اینکه خودرو در لیست کالاهای تحریمی قرار دارد، نماینده خودروسازی ایران در عراق تاکنون اقدام به واردات قطعات خودرو از ایران نکرده است. حمید حسینی افزود: فعالیت این کارخانه هنوز متوقف نشده اما اینکه بتواند به فعالیت تولیدی خود ادامه بدهد هنوز مشخص نشده است.  حسینی از توقف ۲۲۰۰ میلیارد دلار پروژه در عراق که پروژه‌های مسکن را نیز شامل می‌شود خبر داد و گفت: بدهی پیمانکاران ایرانی در این پروژه‌ها از صندوق توسعه ملی پرداخت شده، اما دولت برای پرداخت این پول از سوی دولت عراق در حال مذاکره است. به گفته او، علت توقف این پروژه‌ها کمبود بودجه دولت عراق بوده است، چراکه این کشور بعد از شروع جنگ با داعش پولی برای سرمایه‌گذاری روی پروژه‌ها نداشت. او  افزود: پرداخت بخشی از بدهی‌های پیمانکاران در پروژه‌هایی که ادامه پیدا کرده‌اند، بر عهده بانک جهانی است که در آینده پرداخت می‌شود، اما پرداخت بخش دیگر بدهی‌ها مربوط به دولت عراق است که قسمتی از آن را به صورت اوراق قرضه پرداخت کرده و بخش دیگر را در بودجه امسال در نظر گرفته است. همچنین به گفته او ، در حال حاضر حدود یک میلیارد و ۸۰۰ هزار دلار پروژه در عراق فعال است که مشکلات آنها نسبت به گذشته خیلی کمتر شده است.

توسعه تجارت ایران و ترکیه

ایرنا | رایزن اقتصادی سفارت ایران در ترکیه اعلام کرد که حجم روابط اقتصادی بین ایران و ترکیه در نیمه اول سال جاری میلادی بالغ بر 5.2 میلیارد دلار بوده است. علیرضا جعفربیگلو افزود: از این میزان مبادلات اقتصادی 3.8 میلیارد دلار مربوط به صادرات ایران به ترکیه و 1.4 میلیارد دلار آن صادرات ترکیه به ایران بوده است. او با اشاره به تعیین افزایش سطح مناسبات تجاری دو کشور تا 30 میلیارد دلار از سوی روسای ایران و ترکیه و تلاش برای تحقق این هدف از سوی فعالان همه بخش‌های مرتبط اظهار کرد: ظرفیت برای توسعه مناسبات تجاری بین دو کشور زیاد است. او میزان صادرات کشاورزی ایران به ترکیه در چهار ماه نخست سال 97 را بالغ بر 58 میلیون دلار با حجم 97 هزار تن و میزان واردات محصولات کشاورزی از ترکیه در همین مدت را بالغ بر 112 میلیون دلار با حجم 88 هزار تن اعلام کرد.

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران