شماره امروز: ۵۴۷

| | |

تسنیم|تجارت ایران و امریکا پیش از بازگشت تحریم‌های غیرنفتی ۶ برابر شد و امریکا در جولای ۲۰۱۸ بالغ بر ۲۵ میلیون دلار کالا از ایران وارد کرد که این رقم نسبت به مدت مشابه سال قبل ۷.۵ برابر شده است.

جهش ۶ برابری تجارت با امریکا

تسنیم|تجارت ایران و امریکا پیش از بازگشت تحریم‌های غیرنفتی ۶ برابر شد و امریکا در جولای ۲۰۱۸ بالغ بر ۲۵ میلیون دلار کالا از ایران وارد کرد که این رقم نسبت به مدت مشابه سال قبل ۷.۵ برابر شده است. جدیدترین آمار منتشر شده از سوی دفتر آمار امریکا نشان می‌دهد که مبادلات تجاری ایران و امریکا یک ماه قبل از بازگشت تحریم‌های غیرنفتی تغییر قابل توجهی داشته است. این در حالی است که دولت امریکا در پی خروج یک جانبه از برجام اعلام کرد از 6 اوت تحریم‌های غیرنفتی مثل تحریم خودرو، طلا وفرش و پسته ایران را از سر می‌گیرد. بر این اساس در ماه جولای یعنی پیش از بازگشت این تحریم‌ها صادرات امریکا به ایران و واردات این کشور از ایران رشد قابل توجهی داشته است.

از سوی دیگر، صادرات امریکا به ایران در جولای 2018 نسبت به مدت مشابه سال قبل 5 برابر شده و به 35.7 میلیون دلار رسیده است. امریکا در جولای سال قبل تنها 6.9 میلیون دلار کالا به ایران صادر کرده بود. واردات امریکا از ایران نیز در این مدت نسبت به مدت مشابه سال قبل 7.5 برابر شده و به 25 میلیون دلار رسیده است. امریکا در جولای سال 2017 بالغ بر 3.3 میلیون دلار کالا از ایران وارد کرده بود. مجموع تجارت دو کشور در جولای 2018 نیز بالغ بر 60.7 میلیون دلار بوده که این رقم نسبت به تجارت 10.2 میلیون دلاری مدت مشابه سال قبل رشد حدود 6 برابری داشته است. رشد 6 برابری تجارت ایران و امریکا پیش از اجرایی شدن تحریم‌ها نشان‌دهنده مخالفت و عدم رضایت جامعه تجاری این کشور هم از اقدام یک جانبه واشنگتن در خروج از توافق هسته‌ای است. خروج امریکا از توافق هسته‌ای با مخالفت‌های گسترده در سطح بین المللی مواجه شده است. بر اساس این گزارش در 7 ماهه نخست سال جاری میلادی مجموع تجارت ایران و امریکا 155.6 میلیون دلار بوده که این رقم نسبت به مدت مشابه سال قبل رشد 80 درصدی داشته است. صادرات امریکا به ایران در 7 ماهه نخست امسال با رشد 101 درصدی به 95.4 میلیون دلار و واردات از ایران با رشد 54 درصدی به 60.2 میلیون دلار رسیده است.

کاهش قیمت آلومینیوم

ایسنا|دبیر سندیکای صنایع آلومینیوم از کاهش ۳۰۰۰ تومانی قیمت هر کیلوگرم آلومینیوم در پی باز شدن سقف رقابت قیمت در بورس کالا خبر داد و گفت: انتظار می‌رود قیمت‌ها پایین‌تر نیز بیاید. ابوالفضل رضایی درباره اثر برداشتن سقف قیمت‌ها از معاملات آلومینیوم در بورس کالا گفت: برداشتن سقف قیمت‌ها در بورس کالا توانست قیمت‌های آلومینیوم را تا حدود زیادی به سمت تعادل بکشاند. رضایی بر لزوم تعیین ضمانت‌های اجرایی برای عرضه مستمر آلومینیوم در بورس کالا طبق مصوبات شورای رقابت تاکید کرد و گفت: متقاضیان خرید از بورس کالا باید نسبت به ادامه‌دار بودن عرضه‌ها اطمینان حاصل کنند؛ چراکه در حال حاضر نبود ضمانت‌های اجرایی موجب شده تولیدکنندگان محصول خود را در بازار عرضه نکنند. او تاکید کرد: برداشتن سقف قیمت‌ها اگرچه اقدام مثبتی ارزیابی می‌شود، اما درصورتی اثربخشی کامل خود را دارد که میزان عرضه‌ها نیز مشخص باشد؛ چراکه به صورت هفتگی حدود ۵۰۰۰ تن شمش و ۲۰۰۰ تن بیلت آلومینیوم برای تامین نیاز تولیدکنندگان واقعی لازم است و اگر این عرضه‌ها مستمر باشد، بطور قطع به کمک بورس کالا می‌توان به تعادل در عرضه و تقاضا و ثبات قیمت‌ها دست یافت.رضایی با اشاره به عدم حضور مجتمع آلومینیوم الهمدی و هرمزال در عرضه‌های بورس و عرضه‌های نامنظم ایرالکو، اظهار کرد: این شرایط در ماه‌های اخیر موجب شد قیمت‌ها دستخوش نوسانات باشد و بازار در وضعیت نابسامان قرار گیرد. او اظهار کرد: در هفته جاری بعد از حدود یک ماه 3 هزار تن شمش آلومینیوم در بازار عرضه شد.

کاهش قیمت لوازم خانگی در راه است؟

تسنیم|رییس هیات مدیره تولیدکنندگان صوت و تصویر گفت: مواد اولیه کارخانه‌های

تولید کننده لوازم خانگی موجود است و هیچ کمبودی در این حوزه نداریم. با توجه به واقعی شدن قیمت‌ها تولیدکنندگان تولید خود را افزایش داده‌اند که به زودی منجر به کاهش بیشتر قیمت می‌شود. سید علیرضا موسوی مجد در خصوص وضعیت بازار و تاثیر افزایش قیمت‌ها بر روند کاری تولید کنندگان لوازم خانگی گفت: با افزایش 20 درصدی قیمت‌ها تولیدکنندگان برای افزایش تولید بیشتر تشویق شده‌اند و پیش بینی ما این است که به زودی بازار روند عادی خود را پیدا خواهد کرد. رییس هیات مدیره تولیدکنندگان صوت و تصویر کشور تصریح کرد: معمولا در ماه‌های ابتدایی سال فروش به حداقل می‌رسد و در واقع اصل بازار لوازم خانگی در ماه‌های منتهی به پایان سال است اما با توجه به تحولات ارزی و شیطنت برخی از عرضه کنندگان در احتکار کالا بازار این صنف دچار تلاطم شد.

موسوی مجد گفت: تولید کنندگان به دلیل حجم بالای کالا نمی‌توانند اصطلاحا دپو کنند از طرف دیگر تعطیلی خط تولید و بیکار ماندن موقتی کارگران اصلا امرخوشایندی نیست و حاشیه‌های بسیاری برای تولید کننده دارد پس اینکه بگوییم فلان برند کالای خود را احتکار کرده درست نیست. موسوی مجد اظهار کرد: شرایط به وجود آمده در بازار ارز و تخلف برخی عرضه کنندگان سبب شد که مردم هراسان شوند و خرید 6 ماه آینده خود را امروز انجام دهند.

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران