شماره امروز: ۵۴۷

| کدخبر: 126823 | |

با تصمیم ستاد تنظیم بازار، مقرر شد کارگروهی برای کنترل و رصد وضعیت بازار لوازم خانگی تشکیل شود. به گزارش تسنیم، کارگروه تنظیم بازار در جلسه اخیر خود که با حضور تولیدکنندگان،

با تصمیم ستاد تنظیم بازار، مقرر شد کارگروهی برای کنترل و رصد وضعیت بازار لوازم خانگی تشکیل شود. به گزارش تسنیم، کارگروه تنظیم بازار در جلسه اخیر خود که با حضور تولیدکنندگان، اتحادیه فروشندگان و انجمن‌های فعال لوازم خانگی برگزار شد، وضعیت این حوزه مورد بررسی قرار گرفت و تصمیماتی در این خصوص اتخاذ شد.

براین اساس با توجه به فرصت ویژه‌یی که دولت در اختیار تولیدکنندگان لوازم خانگی قرار داده است، مقرر شد تولید‌کنندگان نسبت به ارائه برنامه افزایش مقادیر تولید برای تامین بازار اقدام کنند. پیش بینی شده است در صورت عدم ارائه برنامه در بازه زمانی مشخص، دولت می‌تواند نسبت به بازنگری در تصمیمات اتخاذ شده در خصوص ممنوعیت واردات لوازم خانگی اقدام نماید. در عین حال مقرر گردید بانک مرکزی اقدامات لازم برای تامین ارز مواد اولیه مورد نیاز تولیدکنندگان لوازم خانگی را برای حفظ جریان تولید و تامین بازار در اولویت قرار دهد.

بازه زمانی مشخص شده برای ارائه برنامه تولید از سوی تولیدکنندگان لوازم خانگی 15 روز است. بر این اساس دستگاه‌های نظارتی با موضوع افزایش غیرمتعارف قیمت و همچنین احتکار لوازم خانگی برخورد خواهند کرد. الزام صدور فاکتور و درج قیمت نیز در این نشست مورد تاکید اعضای ستاد تنظیم بازار قرار گرفت. برای پیشگیری از احتکار و انبار لوازم خانگی، مقرر گردید دوره زمانی کوتاهی برای فعال شدن گارانتی در نظر گرفته شود. به این ترتیب در صورت عدم استفاده از لوازم خانگی، در دوره زمانی مقتضی پس از فروش، گارانتی کالا ابطال خواهد و تصمیمات لازم برای توزیع و رفع تقاضای واقعی مد نظر معاونت امور صنایع وزارت صمت خواهد بود.

در این نشست همچنین وضعیت بازار میوه مورد بررسی قرار گرفت. اعضای ستاد پس از بررسی گزارش‌های کارشناسی، اعلام کردند: بخش اعظم مشکل افزایش قیمت‌ها در بازار میوه ناشی از سرمازدگی و کاهش حجم تولید از یک سو و افزایش نرخ ارز و از میان رفتن امکان تامین بازار میوه از مسیرهای دیگر تامین بوده است. همچنین عدم ضابطه مندی در صدور فاکتور و خالص فروشی در میادین مادر میوه و تره بار نیز از دیگر دلایل بروز این اتفاق تلقی می‌شود.

از این رو با تصمیم اعضای ستاد تنظیم بازار مقرر شد با حضور حداکثری نیروی انتظامی، اتاق اصناف و سازمان تعزیرات با متخلفین در بازار میوه برخورد قاطع انجام شود.

بر این اساس با تاکید الزام فعالان این حوزه به رعایت ضوابط مقرر شد مکاتبه با وزیر کشور جهت همکاری نزدیک نیروی انتظامی در همراهی گشت‌های ویژه و استقرار در میادین صورت گیرد.

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران