شماره امروز: ۵۴۷

با ابلاغ شریعتمداری صورت می‌گیرد

| کدخبر: 126739 | |

وزیر صنعت، معدن و تجارت طی ابلاغیه‌یی با تاکید بر مواردی درخصوص بازبینی و کنترل ثبت سفارش‌های مربوط به واردات کالا در حوزه صنعت،

وزیر صنعت، معدن و تجارت طی ابلاغیه‌یی با تاکید بر مواردی درخصوص بازبینی و کنترل ثبت سفارش‌های مربوط به واردات کالا در حوزه صنعت، معدن و تجارت و انطباق درخواست‌ها با مقدورات ارزی، دستور نظارت کامل بر عملیات اجرایی از سوی معاونین خود را صادر کرد.

به گزارش شاتا، محمد شریعتمداری با اشاره به لزوم توجه و دقت بر اصالت و صلاحیت واردکننده با درنظرگرفتن سوابق و مستندات تاکید کرده است: «صرف داشتن کارت بازرگانی دلیل برتایید ثبت سفارش نیست و قطعا بررسی سابقه یک‌ساله وارد‌کننده (سابقه واردات در سال 1396) مگر برای واحدهای تولیدی شناخته شده دارای کارت بازرگانی در این مرحله الزامی است. همچنین رعایت مقررات واحدهای تعیین شده مجاز برای واردات متناسب با سابقه صدورکارت ضروری است.» همچنین براساس ابلاغ شریعتمداری، قیمت اظهار شده در ثبت سفارش بر مبنای پیش فاکتور نباید از قیمت جهانی و عرفی کالای موردنظر باتوجه به سوابق خریدهای گذشته، بیشتر باشد. در ادامه این ابلاغیه آمده است: «اولویت‌ها و ضرورت‌های تعیین شده از سوی دولت و اهمیت کالای وارداتی در تامین نیازهای ضروری و اساسی مواد اولیه تولیدات استراتژیک باید به دقت مدنظر باشد و اطمینان از میزان اعلام شده برای واردات متناسب با نیازهای داخلی و سقف ارزی تعیین شده در هر مقطع از سال مورد نظر باشد». همچنین بر پایه این ابلاغیه، باید مجموعه اقدامات و عملیات کارکنان به سهولت در دسترس واحدهای نظارتی وزارتخانه ازجمله حراست مرکزی و دفتر بازرسی و رسیدگی به شکایات قرار گرفته و امکان بازرسی و کنترل لحظه‌یی فراهم باشد.

وزیر صنعت، ‌معدن و تجارت در بخش دیگری از این ابلاغیه تاکید کرده است: «نتیجه اقدامات هفتگی در قالب گروه‌بندی کالاهای هر اداره با ذکر تعداد ثبت سفارش، رقم کل موارد تایید شده و مواردی که رد یا کاهش یافته‌اند، باید به دفتر وی اعلام و گزارش شود». طبق ابلاغیه اخیر شریعتمداری، مراجعه ذی‌نفعان به دفاتر و اماکن وزارتخانه برای این‌ منظور ممنوع است و باید به‌طور جدی از سوی حراست ممانعت شود. همچنین مدیران و کارشناسان هم باید از پذیرش مراجعان به این منظور خودداری کنند.

در بخش دیگری از این ابلاغیه آمده است: «در صورتی که ثبت سفارش‌کننده نسبت به فرآیند رسیدگی یا رد درخواست، معترض باشد تنها می‌تواند اصالتا با ارائه مدارک شناسایی معتبر، به دبیرخانه رسیدگی به شکایت ثبت سفارش در اداره کل مقررات صادرات و واردات مراجعه و کتبا اعتراض خود را تسلیم کند، این اعتراضات به معاونت ذی‌ربط ارجاع و مورد رسیدگی قرار می‌گیرد و در صورت نیاز، پاسخ آن به صورت کتبی و توسط پست به نشانی متقاضی ارسال می‌شود». گفتنی است شریعتمداری این ابلاغیه را خطاب به معاون صادراتی خود و رییس سازمان توسعه تجارت ایران، معاون امور صنایع، معاون امور معادن و صنایع معدنی و معاون امور اقتصادی و بازرگانی صادر کرده است.

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران