شماره امروز: ۵۴۷

| کدخبر: 126109 | |

دبیرکل خانه صنعت، معدن و تجارت گفت: معتقدم تهدید بزرگ برای اقتصاد ایران، فساد، ناکارآمدی و بزرگ شدن اندازه دولت و ربا و بهره نامتعارف بانکی است. ‌

دبیرکل خانه صنعت، معدن و تجارت گفت: معتقدم تهدید بزرگ برای اقتصاد ایران، فساد، ناکارآمدی و بزرگ شدن اندازه دولت و ربا و بهره نامتعارف بانکی است. ‌

سیدمحمدرضا مرتضوی ‌با بیان اینکه وضعیت ایران در فساد اداری نامطلوب است، خاطرنشان کرد: ایران در موضوع فساد اداری جزو 30 کشور بد جهان است. به گزارش ایسنا، این مقام مسوول با اشاره به وضعیت بد ایران در موضوع دسترسی آسان به سرمایه، گفت: شرایط کنونی کشور نشان می‌دهد که ایران کشوری برخوردار از نظر فاکتورهای سعادت اقتصادی است و تنها به دلیل مدل مدیریتی ناکارآمد در حوزه اقتصادی آن طور که باید و شاید تاکنون پیشرفت نکرده است.

دبیرکل خانه صنعت، معدن و تجارت ایران، تجدید نظر در رفتارهای مدیریتی را یکی از ضرورت‌های اجرایی در راستای توسعه اقتصادی دانست و بیان کرد: بطور مثال مالیات در تمام جهان توسعه محور است ولی در ایران برای پرداخت هزینه‌های دولت استفاده می‌شود. مرتضوی، بزرگ شدن بی‌رویه دولت را یکی از آسیب‌های جدی حوزه اقتصادی کشور عنوان کرد و افزود: عدم پرداخت مالیات توسط بسیاری از تعاونی‌ها، صنوف و کانون‌های بازنشستگی، ‌فشار را روی صنعتگران که محور توسعه هر کشور هستند زیاد کرده است. او با بیان اینکه بیش از 60 درصد تولید ناخالص داخلی از بخش خدمات تامین می‌شود، ادامه داد: سهم این 60 درصد در مالیات صفر یا نزدیک به صفر است. با وجود سهم 13 درصدی صنعتگران و بخش خصوصی در نظام اقتصادی ایران، متاسفانه در حال حاضر تمام بار و فشار مالیاتی به عهده صنعتگران و بخش خصوصی است.

دبیرکل خانه صنعت، معدن و تجارت با بیان اینکه چرا اقتصاد ایران با وجود ظرفیت‌های معدنی، اقلیم منحصر به‌فرد و برخورداری از دریا هنوز آن طور که باید و شاید توسعه نیافته است، اظهار کرد: عقیده ما در بخش خصوصی این است که دخالت‌های دولت در بحث متولی‌گری، ‌هیچ کجا موجب رستگاری نشده است. او انباشت پول‌های مختلف را از دیگر مشکلات اقتصادی ایران دانست و بیان کرد: زمانی که سیستم مدیریتی ناکارآمد باشد به ناچار به سمت ایجاد ایست و بازرسی‌های مختلف روی آورده که به هیچ عنوان برای توسعه و پیشرفت موثر نخواهند بود.

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران