شماره امروز: ۵۴۷

مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب استان اصفهان در نشست خبری عنوان کرد

| کدخبر: 124591 | |

مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب استان اصفهان در نشستی با خبرنگاران به مناسبت هفته صرفه‌جویی در مصرف آب گفت:

مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب استان اصفهان در نشستی با خبرنگاران به مناسبت هفته صرفه‌جویی در مصرف آب گفت: یکم تا هفتم تیرماه در تقویم کشور به عنوان هفته صرفه‌جویی در مصرف آب نامگذاری شده است، بیش از 20 سال است این عنوان را در تقویم رسمی کشور داریم ولی این موضوع مهم در استان اصفهان صرفا به یک هفته بسنده نشده و به جهت شرایط سخت آب تمام طول سال به بحث مدیریت مصرف آب توجه داریم.

مهندس‌ هاشم امینی با بیان اینکه موضوع آب و خشکسالی در کشور به عنوان یک واقعیت مطرح است افزود: نباید صرفا به هفته صرفه‌جویی در مصرف آب بسنده کرده و تمام بخش‌ها باید در خصوص مصرف بهینه آب و راهکارهای متداول در دنیا قدم برداریم و فرهنگسازی کنیم.

 وی عنوان کرد: دوهفته پیش موضوع خشکسالی و آب را رژیم اشغالگر قدس بستری برای اهداف شوم خود دیده بود، ما باید باور داشته باشیم که با اتکا به ظرفیت‌های داخلی کشور می‌توانیم در این حوزه قدم برداریم و مشکلات را پشت‌سر بگذاریم.

مدیرعامل شرکت آبفا استان با اشاره به اینکه یکی از واقعیت‌های کشور ما که کمتر به این ظرفیت توجه شده خودباوری است که رسانه‌ها می‌توانند این خودباوری ملی را در کشور تقویت کنند تصریح کرد: هم‌اکنون مشکل آب در کشور ما وجود دارد و در دنیا راه حل‌هایی برای آن وجود دارد اگر به این باور برسیم می‌توانیم با آن مقابله کنیم.

 مهندس امینی به نقش مردم در عبور از بحران کم‌آبی پرداخت و اظهار داشت: یکی از راهکارهای عبور از شرایط سخت آبی این است که همه آحاد جامعه می‌توانند با مصرف بهینه نقش خود را در عبور از بحران ایفا کنند. امسال به جهت نگاه وزارت نیرو موضوع سازگاری با کم‌آبی را به‌جای مقابله با کم‌آبی مورد توجه قرار دادیم.

مدیرعامل شرکت آبفا با اشاره به اینکه بیش از هزاران سال است با شرایط کم‌آبی مواجه هستیم خاطرنشان ساخت: پدران ما برای مقابله با این موضوع قنات احداث می‌کردند امروز هم موضوع سازگاری با کم‌آبی باید مدنظر باشد و با اقدامات و فرهنگسازی درجهت مدیریت مصرف آب گام برداریم. در این راستا توجه به موضوع سازگاری با کم‌آبی در بخش‌های مختلف شرب، کشاورزی و صنعت، توجه به آمایش سرزمین در توسعه پایدار کشور، خودباوری و هم‌افزایی می‌تواند موثر باشد.

مهندس امینی با بیان اینکه سال آبی گذشته آورد رودخانه زاینده‌رود یک‌میلیارد و 100میلیون مترمکعب بود اعلام کرد: در سال گذشته از لحاظ منابع آبی شرایط نسبتا مناسبی داشتیم این درحالیست که سامانه دوم آبرسانی اصفهان را در مدار نداریم اما خوشبختانه با پیگیری استاندار اصفهان این پروژه درحال اجراست.

وی افزود: امسال حجم آورد آب به پشت سد به 465 میلیون مترمکعب کاهش یافته بطوری که مدیریت آب استان و وزارت نیرو برا ی پشت سرگذاشتن این شرایط سخت، محدودیت‌هایی برای تخصیص آب شرب قایل شد تا بتوانیم به فصل بارش برسیم.

مهندس‌ هاشم امینی گفت: میزان آب تخصیصی به شرکت آبفا استان در مواقعی از سال تا حدود 40 درصد کم شد. این شرایط سخت البته فرصت‌هایی هم پیش روی شرکت گذاشت ازجمله می‌توان به تلاش مجموعه شرکت آبفا استان به‌منظور برون‌رفت مردم از چالش کم‌آبی پرداخت.

 وی خاطرنشان ساخت: در حال حاضر گستردگی سامانه تله‌متری و مدیریت فشار که شرکت آبفا استان اصفهان از آن برخوردار است در هیچ کدام از استان‌های کشور وجود ندارد، به‌طوری که تاکنون توانستیم از طریق این تکنولوژی تبعات بحران کم‌آبی را مهار کنیم.

مدیرعامل شرکت آبفا به یکی دیگر از راه‌های مهار بحران کم‌آبی در استان پرداخت و بیان داشت: توانستیم از طریق استفاده و توزیع لوازم کاهنده که یک روش علمی برای مدیریت مصرف آب در منازل است مصرف را در استان تا حدودی بهینه کنیم به‌طوری که لوازم کاهنده را در اختیار مردم قرار داده و هزینه آن را به صورت اقساطی از مردم دریافت نماییم.

وی با اشاره به اینکه یکی از گلایه‌های همیشگی به شرکت آبفا استان اصفهان آبیاری فضای سبز شهری بود اما امروز به جرات می‌توانم بگویم تمام آبیاری فضای سبز اصفهان از شبکه شرب جدا شده تصریح کرد: البته جلسات متعددی با شهرداری داشته‌ایم و به صورت جدی آبیاری فضای سبز شهری را نیز پیگیری می‌کنیم.

امینی ادامه داد: اعداد و ارقام گویای این است که در زمینه مصرف آب در چندسال گذشته حرکت‌های بسیار خوبی داشته‌ایم و اکنون حدود 90 درصد مردم اصفهان زیر 20 مترمکعب در ماه مصرف می‌کنند که کمتر از میانگین کشوری است.

مدیر عامل شرکت آبفا اصفهان افزود: کارگروه سازگاری با کم‌آبی در کشور درصدد است استاندارد سرانه مصرف آب را از 20 متر به 15 متر تقلیل دهد، این درحالی است که همچنان در استان اصفهان این رقم حدود 11ونیم مترمکعب برای یک خانوار در ماه است.

وی با اعلام اینکه کاهش سرانه مصرف آب به معنای به خطر انداختن بهداشت و سلامت مردم نیست و این در حالی است که در کشورهای پرآب سرانه مصرف بسیار پایین‌تر است.

امینی گفت: در استان اصفهان میزان مصرف 154 لیتر برای هر نفر در شبانه روز است که باید این مقدار را تا 110 لیتر کاهش دهیم و این موضوع در سایه تغییر رفتار مصرفی و استفاده از ابزارهای کاهنده مصرف آب است.

وی افزود: در صنایع نیز شرکت ذوب‌آهن اصفهان میزان مصرف خود را از 2هزار لیتر به زیر 500 لیتر رسانده است، همچنین شرکت فولاد مبارکه و پالایشگاه اصفهان درحال استفاده از پساب فاضلاب شهری هستند و بقیه صنایع بزرگ استان نیز درحال حرکت در این راستا هستند و فرصت خوبی برای استان اصفهان است.

 مدیر عامل شرکت آبفا اصفهان ادامه داد: مطبوعات در این زمینه می‌توانند بسیار موثر باشند تا قدم‌های بلندتری در این زمینه برداریم.

وی افزود: به جهت محدودیت منابع آبی بدون جیره‌بندی، محدودیت روی شبکه توزیع آب اعمال کرده‌ایم، ولی شبکه آب شرب کشش جیره‌بندی را ندارد و وزارت نیرو هم تاکید دارد شبکه با مدیریت فشار اداره شود. امینی با اشاره به اینکه تبعات منفی جیره‌بندی بیش از محسنات آن است تاکید کرد: ظرف یک ماه ظرفیت سد را می‌شود خالی کرد، اما اگر این اتفاق بیفتد با ماه‌های بعدی سال چه باید بکنیم؟

امینی ادامه داد: باید تصمیمات منطقی و مهندسی گرفته شود و با حفظ منافع و آرامش مردم، به این سمت حرکت کنیم.

وی گفت: بزرگ‌ترین آسیب در کشور، سیاسی شدن موضوعات است، با توجه به اینکه شرکت آبفا استان یک مجموعه کامل خدماتی است و نگاهش به مردم است.

امینی ادامه داد: سال گذشته در توسعه شبکه‌های فاضلاب و واگذاری شبکه‌های فاضلاب رکورد زدیم و منابع را در جهت توسعه شبکه‌های آب و فاضلاب و خدمت رسانی به مشترکین به‌کار گرفته‌ایم.

وی گفت: با سازمان‌های مردم‌نهاد و مردم مشارکت داشته‌ایم تا پیام‌های صرفه‌جویی در مصرف آب صرفا از زبان ما نباشد و انتقال مفاهیم و پیام از طریق آنها هم صورت بگیرد.

مدیر عامل شرکت آبفا اصفهان با تاکید بر اینکه تصفیه‌خانه دوم آب اصفهان از سال 86 باید اجرا می‌شده است، گفت: وظیفه شرکت آبفا استان ورود به این پروژه نبود، ولی ما هم کمک و مساعدت مالی می‌کنیم و 170 میلیارد تومان به شرکت آب منطقه‌ای برای ساخت تصفیه‌خانه آب کمک می‌کنیم برای اینکه 56 شهر و 300 روستا نباید تنها به یک تصفیه‌خانه وابسته باشد.

وی افزود: گرچه مجری نیستیم وگرنه سعی می‌کردیم این موضوع زودتر به سرانجام برسد.

امینی با اشاره به اینکه در موضوع بیوتروریست و اقدامات پدافند غیرعامل آبفا استان یکی از شرکت‌های پیشرو است بیان داشت: در حوزه استفاده از آب خاکستری با نظام مهندسی و شهرداری اصفهان جلساتی داشته‌ایم و قطعا باید از این آب برای بخشی از مصارف خانگی و فضای سبز استفاده کنیم.

به گفته مدیر عامل شرکت آب و فاضلاب استان اصفهان فرصت استفاده از پساب، صنایع بزرگ و شهرداری‌ها به سمت استفاده از پساب در کاربری‌های مختلف حرکت کرده و تصفیه تکمیلی پساب به عهده بهره‌برداران است و ما صرفا با استانداردهای تعریف شده پساب را واگذار می‌کنیم.

وی ادامه داد: درحال حاضر حدود 24 مترمکعب آب از سد زاینده‌رود برای شرب استان اصفهان و یزد و کشاورزی چهارمحال و اصفهان تخصیص می‌یابد که بخشی مربوط به مصارف مجاز بوده و بخشی مصارف غیرمجاز است که به شدت وزارت نیرو ورود پیدا کرده که مصارف غیرمجاز را در استان بالادست و پایین دست کنترل کنند. امینی افزود: حدود 12 مترمکعب به اصفهان و یزد برای شرب اختصاص می‌یابد که حدود 10.5 مترمکعب به اصفهان و مابقی براساس برنامه تخصیص وزارت نیرو به استان یزد می‌رسد و خوشبختانه یکی از کمترین میزان هدررفت آب در کشور را داریم. وی اضافه کرد: 16.23 میزان آب بدون درآمد اصفهان است و با این تفاسیر استان اول در این زمینه هستیم.

مدیر عامل شرکت آبفا اصفهان تصریح کرد: هم‌اکنون بالای 250 میلیارد تومان قرارداد با شرکت‌های خارجی و فاینانس چین برای نوسازی و بازسازی شبکه فاضلاب اصفهان داریم و امیدواریم بتوانیم کل منابع را در شبکه فاضلاب شهر اصفهان هزینه کنیم.  امینی درخصوص توسعه شبکه فاضلاب در شهر اصفهان، نیز گفت: ظرف یک برنامه سه ساله قرار بود شبکه فاضلاب شهر اصفهان به عنوان اولین کلانشهر اصفهان به اتمام برسد که از سال 96 شروع شد و خوشبختانه این اتفاق افتاد. وی در رابطه با مجموع اقدامات در زمینه مدیریت مصرف در بلندمدت که منجر به اصلاح رفتار می‌شود نیز گفت: در یک بازه زمانی این اقدامات باعث می‌شود رفتار درستی نسبت به مصرف آب داشته باشیم چرا که فرهنگسازی چیزی نیست که به سرعت اتفاق بیفتد و باید با کارهای کوچک شروع کنیم و خسته نشویم تا به نتایج بزرگ دست یابیم.

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران