شماره امروز: ۵۴۷

در دیدار مدیرعامل مدف بین‌الملل با هیات اتاق بازرگانی ایران مطرح شد

| کدخبر: 124496 | |

هیات اقتصادی اتاق بازرگانی ایران در جریان سفر به فرانسه، با فیلیپ گوتیه مدیرعامل انجمن کارفرمایان فرانسه (مدف بین‌الملل) دیدار کرد.

 هیات اقتصادی اتاق بازرگانی ایران در جریان سفر به فرانسه، با فیلیپ گوتیه مدیرعامل انجمن کارفرمایان فرانسه (مدف بین‌الملل) دیدار کرد.

مدیرعامل مدف در این دیدار ضمن تاکید بر لزوم قطع وابستگی اروپا به امریکا و چین از تلاش برای یافتن راه‌حلی به‌منظور رهایی از محدودیت‌های امریکا خبر داد.

رییس اتاق بازرگانی ایران، در این دیدار، مدف را جزو پیشقراولان ارتباط با ایران به‌ویژه در حوزه شرکت‌های کوچک و متوسط عنوان کرد. غلامحسین شافعی، «مدف بین‌الملل» را جزو پیشقراولان اروپا برای ارتباط با ایران عنوان کرد و گفت: فعالان اقتصادی ایران خاطره خوبی از همکاری با فعالان فرانسوی دارند و در سفرهای مدیران مدف به ایران نیز شاهد تلاش برای توسعه همکاری بودیم.

به گزارش پایگاه خبری اتاق بازرگانی ایران، شافعی، افزود: فرانسه در بسیاری از کارهای زیربنایی ایران مانند راهسازی، سدسازی و حمل‌ونقل ریلی آغازگر بوده و ردپای خود را با خاطره خوب در فعالیت‌های اقتصادی در اکثر مناطق ایران به‌جا گذاشته ضمن اینکه فرانسه از گذشته‌های دور در بخش صنعت ایران هم حضور داشته و ایرانیان با صنعت فرانسه مأنوس بوده‌اند. شافعی با اشاره به نخستین سفر پسابرجامی حسن روحانی به فرانسه، تصریح کرد: پس از امضای توافق هسته‌یی، رییس‌جمهور ایران برای سفر به اتحادیه اروپا، فرانسه را به‌عنوان مقصد نخست انتخاب کرد و این سفر با امضای 20 سند همکاری اقتصادی با رقم 30 میلیارد دلار بین دو کشور، نتایج خوبی در حوزه همکاری‌های اقتصادی به‌همراه داشت. رییس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی ایران اظهار کرد: فرانسه در اتحادیه اروپا، به‌عنوان پیشقراول روابط اقتصادی با ایرانیان قلمداد می‌شود و ما به‌دنبال این هستیم که با گسترش ارتباط با فرانسه راه همکاری با سایر کشورهای اروپایی را در پیش بگیریم.

او ادامه داد: پایبندی اروپا به توافق هسته‌یی پس از خروج ترامپ از برجام جای تقدیر و تشکر دارد و ما امیدواریم با توسعه همکاری در این شرایط گام‌های مهم‌تری ‌برداریم. خوشبختانه دفتر بازرگانی فرانسه در ایران گشایش یافته و می‌تواند نقش اساسی برای توسعه همکاری‌ها داشته باشد. شافعی افزود: قرار است کشورهای اروپایی بسته‌یی برای همکاری

پیش رو فراهم کنند که امیدوارم هرچه زودتر این بسته آماده شود. ایران هم در پی ارائه بسته پیشنهادی به اروپاست و امیدوارم این حسن‌نیت دوطرف ادامه یابد.

او تاکید کرد: در شرایط فعلی، تمرکز روی شرکت‌های کوچک و متوسط یکی از مناسب‌ترین راه‌حل‌ها برای حفظ و توسعه فعالیت اقتصادی است و مدف که جایگاه خاص و ویژه‌یی در فرانسه دارد، می‌تواند یکی از طرف‌های تجاری مهم برای ما باشد.

مدیرعامل انجمن کارفرمایان فرانسه (مدف بین‌الملل) نیز در این دیدار ضمن ابراز علاقه‌مندی برای توسعه همکاری‌های اقتصادی با ایران، گفت: ما به مناسبات اقتصادی پایبند هستیم و اراده ما بر ادامه همکاری‌ها و مبادلات در موضوعات زیربخشی و زیرساخت‌ها استوار است. «فیلیپ گوتیه» با اشاره به خروج امریکا از برجام و اعمال محدودیت‌هایی برای شرکت‌های خارجی همکار با ایران، تصریح کرد: ما در بین شرکت‌های فرانسوی می‌توانیم شرکت‌هایی را پیدا کنیم که با امریکا روابط چندانی نداشته باشند تا در مسیر همکاری با ایران با مشکل مواجه نشوند ضمن اینکه برای مسائل پیش‌آمده درخصوص شرکت‌های بزرگ نیز می‌توان راهی پیدا کرد.

گوتیه افزود: ما یک روز پس از اعلام خروج امریکا از برجام، جلساتی در این خصوص با وزیر و معاونان وزارت خارجه و اقتصاد داشتیم تا راه‌حلی از منظر اروپا پیدا کنیم چراکه پیدا کردن این راه‌حل کمک می‌کند تا ما وابستگی‌مان را به امریکا و چین که سلطه بین‌المللی دارند قطع کنیم.

به گفته او، فرانسه و آلمان سعی دارند یک راه‌حل عملی ارائه دهند تا بقیه کشورهای اروپایی هم پیروی کنند و این تنها راهی خواهد بود که باعث می‌شود کشورهای اروپایی در برابر اقتصادهای بزرگ حرفی برای گفتن داشته باشند. مدیرعامل انجمن کارفرمایان فرانسه اظهار کرد: راه‌حل اروپایی این است که از طریق بانک اروپایی سرمایه‌گذاری در لوکزامبورگ، نقش تحریم‌هایی که از بیرون تحمیل می‌شود را کمتر کند؛ این راهکار همان ابزار موردنیاز اروپاست که براساس آن می‌توانیم سازمانی به وجود آوریم که آثار تحریم‌های یک‌جانبه امریکا را کاهش دهد.

گوتیه، ایران را کشوری بزرگ با تاریخ و پیشینه فوق‌العاده و مردمی بسیار با فرهنگ عنوان کرد و گفت: گشایشی که در سال 2015 با برجام پیش آمد برای افکار عمومی بسیار مهم بود و اینک همه شرایط برای همکاری بلندمدت ما و ایران محقق است.

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران