شماره امروز: ۵۴۷

| کدخبر: 124163 | |

در سطح کشور به ویژه در بافت فرسوده و بازار، پلاسکوهای دیگری وجود دارند که امکان ایجاد حادثه دلخراش از سوی آنها می‌رود؛ لذا مقرر شده در صورت عدم ایمن‌سازی،

در سطح کشور به ویژه در بافت فرسوده و بازار، پلاسکوهای دیگری وجود دارند که امکان ایجاد حادثه دلخراش از سوی آنها می‌رود؛ لذا مقرر شده در صورت عدم ایمن‌سازی، این واحدها با دستور قضایی پلمب شوند. به گزارش ایسنا، روزهای انتهایی سال ۱۳۹۵ بود که خبری فضای رسانه‌یی کشور را در برگرفت تا سرآغازی باشد بر ایمن‌سازی واحدهای صنفی؛ در آن روزها پلاسکوی نه چندان پیر در آتش سوخت تا زنگ خطر واحدهای بسیار قدیمی در کوچه پس کوچه‌های تنگ محله بازار به صدا درآید و از سوی دیگر حواس‌ها در ساخت واحدهای جدید بیش از پیش جمع شود.

مناطق پر رفت و آمد تهران همچون بازار بزرگ که محل کسب و کار بسیاری از افراد است، بافتی قدیمی دارد که در شرایط فعلی ایمنی قابل قبولی ندارد و در کنار آن، بافت این منطقه به گونه‌یی است که دسترسی سریع و در لحظه برای واحدهای امدادرسانی بسیار سخت و مشکل است. حال جای سوال دارد با توجه به تجربه ساختمان پلاسکو، اصناف و دیگر مجموعه‌های ذی‌ربط چه اقداماتی را تا به امروز انجام داده‌اند.

در این رابطه خسرو ابراهیمی‌نیا رییس ستاد ایمن‌سازی واحدهای صنفی تهران گفت: در راستای ایمن‌سازی واحدهای صنفی قوانین مناسبی در گذشته وضع شده و در این رابطه مشکلی وجود ندارد اما در بحث اجرایی، اصناف قدرت اجرایی و برخورد با متخلفان را ندارد. او ادامه داد: در حال حاضر به واسطه بافت فرسوده برخی مناطق شهر همچون بازار تهران مشکلاتی در راستای ایمن‌سازی وجود دارد که برای حل این مشکلات جلسات متعددی با دستگاه‌های مرتبط برگزار می‌شود و مقرر شده در صورتی که واحدهای صنفی به ایمن‌سازی نپردازند با دستور قضایی پلمب شوند.

رییس ستاد ایمن‌سازی واحدهای صنفی تهران خاطرنشان کرد: در حال حاضر برخی واحدهای صنفی و مراکز تجاری که موارد ایمن‌سازی را رعایت نکرده بودند از مقام قضایی مهلت گرفته‌اند و با نظارت سازمان آتش‌نشانی به رفع نواقص می‌پردازند. او یکی از مشکلات اساسی در عدم ایمن‌سازی واحدهای صنفی قدیمی را سیم‌کشی بسیار قدیمی و بدون استاندارد دانست و یادآور شد: ساختمان‌های غیرایمن بسیار خطرناکی در منطقه ۱۲ وجود داشت که با دستور قضایی، استانداردسازی اولیه آنها صورت گرفته و با توجه به شرایط، راه بسیار طولانی در پیش است. او ادامه داد: خطرات و حادثه برای ساختمان‌های تازه تاسیس نیز وجود دارد و باید با ایمن‌سازی و تجهیز آنها با دستگاه‌های ایمنی از ریسک‌ها کاسته شود.

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران