شماره امروز: ۵۴۷

دبیر ستاد توسعه روابط اقتصادی ایران و عراق اعلام کرد

| کدخبر: 123999 | |

دبیر ستاد توسعه روابط اقتصادی ایران و عراق گفت: استان کرمانشاه با داشتن پنج گذرگاه مرزی خسروی، پرویزخان،

دبیر ستاد توسعه روابط اقتصادی ایران و عراق گفت: استان کرمانشاه با داشتن پنج گذرگاه مرزی خسروی، پرویزخان، شیخ صالح، شوشمی و سومار بیشترین مرز با عراق و بالاترین حجم صادرات و مراودات مرزی با این کشور را دارد. حسن دانایی‌فرد در حاشیه بازدید از مرزهای قصرشیرین در گفت‌وگو با ایرنا افزود: افزایش دو برابری حجم صادرات از نظر وزنی و ارزی طی دو ماهه نخست امسال نسبت به مدت مشابه پارسال، نویدبخش افزایش صادرات است که این مهم با تلاش و برنامه‌ریزی مسوولان محقق شد. او اظهار کرد: مرز رسمی پرویزخان قابلیت بسیار بالایی دارد که هم‌اکنون حجم بسیار زیادی از صادرات کشورمان به عراق از این مرز رسمی انجام می‌شود که قرار است از اول تیر امسال شاهد راه‌اندازی ترانزیت کالا از این مرز رسمی باشیم. او بیان کرد: با وجود هماهنگی‌های خوبی که در دو مرز رسمی پرویزخان و خسروی وجود دارد، ولی شاهد برخی نقص‌ها و ناهماهنگی‌ها هستیم که برای برخی از این مسائل تصمیم‌گیری شد و برخی نیز در تهران بررسی می‌شود که این حمایت‌های عملی و عینی درنهایت منتج به افزایش صادرات می‌شود.

دبیر ستاد توسعه روابط اقتصادی ایران و عراق با بیان اینکه مرز رسمی خسروی یکی از مهم‌ترین و قدیمی‌ترین مرزهای جمهوری اسلامی ایران با عراق است، گفت: این مرز آبادترین گذرگاه مرزی بعد از جنگ تحمیلی است و در مقایسه با سایر مرزهای کشورمان، دارای تجهیزات مسافری و تجاری مطلوبی است. دانایی‌فرد اضافه کرد: جمهوری اسلامی ایران نگاه کامل و جامعی برای توسعه مرزها دارد و در زمینه بازگشایی مرز خسروی برای تردد زائران عتبات عالیات نیز در جمع‌بندی‌هایی که انجام شد به این نتیجه رسیده‌ایم که این مرز رسمی امسال باید روی زائران بازگشایی شود. او با بیان اینکه هم‌اکنون تاجران و بازرگانان می‌توانند از مرز خسروی به عراق تردد کنند، افزود: شرایط کنونی کشور و همچنین اشتغال و ثروت ملی نیازمند صادرات است و افرادی که برای حضور در مرزها تلاش می‌کنند، خط مقدم جهاد اقتصادی هستند.

معاون سیاسی و اجتماعی فرماندار قصرشیرین نیز گفت: شهرستان قصرشیرین با داشتن دو مرز رسمی خسروی و پرویزخان حجم بالایی از صادرات به عراق را به خود اختصاص داده است. نعمت‌الله نازپرورده افزود: هم‌اکنون 53درصد صادرات غیرنفتی کشورمان به عراق از طریق مرز رسمی پرویزخان انجام می‌شود و این شهرستان همچنین دارای بزرگ‌ترین پایانه زمینی بین‌المللی خاورمیانه در مرز رسمی خسروی است. او اظهار کرد: فعالیت‌های خوبی درراستای بازگشایی مرز رسمی خسروی برای تردد زائران عتبات عالیات صورت گرفت و انتظار می‌رود که امسال شاهد بازگشایی این مرز باشیم. او گفت: هم‌اکنون روزانه به‌طور میانگین 800 تا یک هزار و 200 دستگاه کامیون حامل کالاهای صادراتی از مرز رسمی پرویزخان و 300 تا 400 دستگاه کامیون حامل کالاهای ترانزیتی از مرزهای این شهرستان به عراق تردد می‌کنند. با حضور مدیرعامل گروه توسعه ملی، «کسری غفوری» به عنوان مدیرعامل و نایب رییس گروه ملی فولاد ایران معرفی شد. به گزارش ایسنا، در مراسمی با حضور غریب‌پور مدیرعامل گروه توسعه ملی، کسری غفوری به‌عنوان مدیرعامل و نایب رییس گروه ملی فولاد ایران معرفی شد. از سوابق کاری غفوری می‌توان به رییس هیات‌مدیره و قائم‌مقام شرکت صنعتی معدنی گروه توسعه ملی، عضو هیات‌مدیره شرکت گسترش معادن و صنایع معدنی زرشوران و مدیریت بازرگانی شرکت‌های زیرمجموعه صندوق بازنشستگی کشوری اشاره کرد. حمید محمودی مدیرعامل پیشین گروه ملی فولاد ایران نیز در گفت‌وگو با ایسنا در این باره اظهار کرد: حدود سه سال در سمت مدیرعاملی گروه ملی فولاد ایران فعالیت کردم و اکنون نوبت فعالیت تیم مدیریتی جدید است. او افزود: برای تیم مدیریتی جدید گروه ملی فولاد ایران آرزوی موفقیت دارم و امیدوارم با حمایت‌هایی که از سوی بانک ملی انجام می‌گیرد شاهد رونق گروه ملی فولاد ایران باشیم.

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران