شماره امروز: ۵۴۷

وزیر صنعت طی نامه‌ای فوری به جهانگیری خواستار شد

| کدخبر: 123998 | |

وزیر صنعت، معدن و تجارت با ارسال نامه آنی و حائز اهمیت به معاون اول رییس‌جمهور برای حذف سود بازرگانی و حقوق گمرکی واردات کاغذ باطله درباره افزایش قیمت کاغذ در بازار هشدار داد.

تعادل|

وزیر صنعت، معدن و تجارت با ارسال نامه آنی و حائز اهمیت به معاون اول رییس‌جمهور برای حذف سود بازرگانی و حقوق گمرکی واردات کاغذ باطله درباره افزایش قیمت کاغذ در بازار هشدار داد. محمد شریعتمداری با ارسال نامه‌یی به اسحاق جهانگیری با موضوع «حقوق گمرکی و سود بازرگانی کاغذ باطله» نوشت: با سلام، آنگونه که مستحضرید با توجه به شرایط اقلیمی کشور تامین مواد اولی سلولزی صنایع کاغذسازی با محدودیت‌هایی مواجه است بر همین ‌اساس صنعت کاغذ و مقوای کشور حدود 85 درصد با استفاده از کاغذ باطله شکل گرفته است. در همین راستا طی دو سال اخیر حدود 600 هزار تن نیز به ظرفیت کاغذهای بسته‌بندی کشور افزوده شده که این امر تامین کاغذ باطله را برای صنعت کاغذسازی با مشکل مواجه کرده است ضمن اینکه جهت ارتقای تولید کاغذهای داخل، واردات کاغذ باطله امری ضروری است.

با این وجود در راستای تسهیل در واردات این مواد اولیه مورد نیاز صنایع کاغذسازی، کمیسیون ماده یک آیین‌نامه اجرایی قانون مقررات صادرات و واردات طی صورت‌جلسه مورخ 96.11.29 تصویب کرده که 4درصد حقوق گمرکی و یک درصد سود بازرگانی(مجموعا 5 درصد) کاغذهای باطله حذف شود.»

بنابر این گزارش، دیگر نامه وزیر صنعت، معدن و تجارت درباره حذف تعرفه واردات کاغذ به ‌شرح زیر است:«با سلام، بازگشت به نامه شماره قبلی و با توجه به مطالب مطروحه در جلسه مورخ 97.2.26 مبنی بر ارائه اطلاعات تکمیلی پیرامون پیشنهاد حذف 4درصد حقوق ورودی کاغذ باطله بدین‌وسیله موارد زیر به ‌آگاهی می‌رسد:

1- وفق تبصره ماده 38 برنامه ششم توسعه دولت مکلف است، تسهیلات لازم را در جهت توسعه زراعت چوب و واردات مواد اولیه صنایع مرتبط با چوب(سلولزی) در اختیار صاحبان صنایع و کشاورزان طرف قرارداد قرار دهد. نظر به اینکه کاغذ باطله به عنوان جایگزین چوب در صنعت کاغذسازی کشور مورد استفاده قرار می‌گیرد لذا از مصادیق تبصره مذکور است.

2- با توجه به مزایای متعدد بازیافت کاغذ ازجمله کاهش مصرف انرژی، آب، مواد شیمیایی، پساب و عدم استفاده از منابع چوبی در برنامه راهبری صنعت سلولزی، توسعه صنعت کاغذ با استفاده از کاغذ باطله مورد تایید قرار گرفته است. شایان ذکر است که این موضوع نیز در دنیا امری رو به گسترش بوده به طوری که وفق اطلاعات فائو حدود 56 درصد کاغذ و مقوای جهان در سال 2016 با استفاده از کاغذ باطله بوده است.

3- با توجه به گسترش صنعت کاغذ با استفاده از کاغذ باطله در سال‌های اخیر و وجود طرح‌های متعدد در دست اجرا عملا کاغذ باطله داخلی جوابگوی نیاز این صنعت نبوده و دلیل سبفت گرفتن تقاضا نسبت به عرضه و به‌ هم خوردن توازن آن در کمتر از یک سال، قیمت هر کیلو کاغذ باطله قهوه‌یی از 4هزار ریال به 9هزار ریال افزایش یافته و این امر اساسا اقتصاد این صنعت و حاشیه سود آن را با مشکل مواجه کرده است.

4- درحال حاضر هر تن کاغذ باطله وارداتی حدود 140تا 220دلار بسته به کیفیت و کشور مبدأ در نوسان است.

5- با توجه به عدم تکاپوی کاغذ باطله داخلی در تامین نیاز کارخانجات فعلی و طرح‌هایی که در دست اجراست، برآورد می‌شود در سال جاری حداقل 300هزار تن نیاز به کاغذ باطله کشور افزوده شود که ‌باید از طریق واردات تامین شود لذا واردات کاغذ باطله از نظر تنظیم قیمت بازار نیز دارای اهمیت ویژه‌یی است.

6- صنعت کاغذسازی ماهیتا از حاشیه سود بالایی برخوردار نیست به خصوص کاغذهای تولیدی با استفاده از کاغذ باطله که عمدتا کاغذ و مقوای صنعتی است و به‌ دلیل رقابت فشرده بین واحدهای تولیدی سود محدودی دارد. لازم به توضیح است که سهم کاغذ باطله در قیمت تمام‌ شده حدود 70درصد در کاغذ و مقوای صنعتی است.

7- موضوع حذف سود بازرگانی و حقوق ورودی کاغذ باطله در جلسه مورخ 96.11.29 در کمیسیون ماده یک مطرح شد و اعضای کمیسیون با آن موافقت کردند که بر این‌ اساس حذف یک درصد سود بازرگانی در آیین‌نامه مقررات صادرات و واردات سال 1397 اعمال و جهت حذف 4درصدی حقوق ورودی مراتب طی نامه شماره 60/28175 مورخ 1397.1.23 این وزارتخانه از معاون اول محترم رییس‌جمهور درخواست شد.

با توجه به موارد فوق‌الذکر و کمبود کاغذ باطله در کشور و پیش‌بینی افزایش آتی قیمت آن حذف 4درصد حقوق ورودی کاغذ باطله نقش قابل توجهی در امکان ادامه فعالیت واحدهای کاغذسازی داشته ضمن اینکه در راستای اهداف زیست‌محیطی مورد توجه کشور است بنابراین درخواست دارد، ترتیبی اتخاذ فرمایید که در تصویب و ارسال لایحه مجلس شورای اسلامی تسریع به ‌عمل آورند.

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران