شماره امروز: ۵۴۷

مشاور رییس‌جمهور و دبیر شورای عالی مناطق آزاد و ویژه اقتصادی تشریح کرد

| کدخبر: 123917 | |

مشاور رییس‌جمهور و دبیر شورای عالی مناطق آزاد و ویژه اقتصادی به تشریح مهم‌ترین اولویت‌های کاری سال 97 مناطق آزاد کشور پرداخت.

تعادل|

مشاور رییس‌جمهور و دبیر شورای عالی مناطق آزاد و ویژه اقتصادی به تشریح مهم‌ترین اولویت‌های کاری سال 97 مناطق آزاد کشور پرداخت. بنا به اظهارات مرتضی بانک در سال حمایت از کالای ایرانی مناطق آزاد به باراندازهای صادراتی تبدیل می‌شوند و استارت‌آپ‌ها و کسب وکارهای نوین در مناطق آزاد نیز مورد حمایت قرار می‌گیرند.

به گزارش روابط‌عمومی دبیرخانه شورای عالی مناطق آزاد و ویژه اقتصادی، او در مراسم تودیع و معارفه معاون تولید، صادرات و فناوری دبیرخانه شورای عالی مناطق آزاد و ویژه اقتصادی با اشاره به اینکه ماهیت و قوانین مناطق آزاد بر اساس فعالیت 100درصد پایدار و با تکیه بر توان بخش خصوصی استوار است، گفت: قوانین و مقررات مناطق آزاد به عنوان یک الگو برای تحرک‌بخشی به فعالیت‌های اقتصادی است و رویه‌هایی را خارج از سرزمین اصلی دنبال می‌کند؛ چراکه این قوانین مترقی چابکی در اعطای مجوزها و مزیت‌های خاص این مناطق را به همراه دارد.

مرتضی بانک با اشاره به اینکه توسعه صادرات در مناطق آزاد با جدیت در دستور کار دبیرخانه شورا و سازمان‌های مناطق آزاد قرار دارد، گفت: عملکرد صادراتی مناطق آزاد از سال 92 تا 96 نشان می‌دهد که مناطق آزاد در توسعه صادرات کالای تولیدی و صادرات مجدد موفق بوده‌اند و برنامه‌های حمایتی و ایجاد ظرفیت‌های جدید برای توسعه بیشتر پیاده‌سازی می‌شود.

او با تاکید بر حمایت از تولید کالای ایرانی در مناطق آزاد گفت: پیش‌بینی اجرای برنامه‌های متنوع در راستای حمایت از کالای ایرانی در مناطق آزاد انجام شده؛ به‌طوری که سرمایه‌گذاران و فعالان اقتصادی در این مناطق به سمت کالای ایرانی باکیفیت و رقابت‌پذیر هدایت شده و حتی‌الامکان از مواد اولیه و کالای ایرانی برای تولیدات خود بهره ببرند که این موضوع نیاز اصلاح برخی ساختارها و قوانین در کشور است.

به گفته مشاور رییس‌جمهور، مصرف تولیدات داخلی به جای خارجی در صورت تناسب قیمت‌ها و کیفیت یکسان نه تنها باعث حمایت از تولید و کالای ایرانی می‌شود، بلکه سرمایه‌گذاران و فعالان اقتصادی فعال در مناطق آزاد را به استفاده بیشتر و موثر‌تر از این کالاها تشویق می‌کند. از این‌رو پیشنهاد می‌شود، ورود کالاهای تولید شده در سرزمین اصلی به مناطق آزاد شامل مقررات کالای صادراتی شود. این پیشنهاد هم‌اکنون در لایحه مالیات بر ارزش افزوده در مجلس شورای اسلامی مطرح است.

او همچنین با اشاره به اینکه سرمایه‌گذاران همواره به عنوان سرمایه اصلی مناطق آزاد محسوب می‌شوند و حمایت از آنان در دستور کار مدیران این مناطق قرار دارد، گفت: نقشی که امروزه مناطق آزاد در اقتصاد کلان کشور ایفا می‌کند، باعث می‌شود که نگاه ویژه‌یی به جریان سرمایه‌گذاری در مناطق آزاد داشته باشیم و از آنان حمایت جدی صورت گرفته و فرصت‌ها، بسته‌های سرمایه‌گذاری و ظرفیت‌های مناطق آزاد در بخش‌های مختلف را در اختیار آنان قرار دهیم.

بانک ادامه داد: سهولت در واگذاری مجوزها و فرآیند اخذ مجوزهای مربوطه می‌تواند در جلب و جذب سرمایه‌های داخلی و خارجی موثر باشد.

به گفته او، ایجاد نهادهای ارتباطی میان مناطق آزاد با فعالان بخش خصوصی و مناطق آزاد دستگاه‌ها و نهادهای هدف در بخش سرمایه‌گذاری باعث می‌شود تا سرمایه‌گذاران شرایط، مزیت‌ها و ظرفیت‌های مناطق آزاد را بهتر بشناسند ضمن اینکه این نهاد کمک می‌کند تا سرمایه‌گذار راهنمایی شود در چه بخشی می‌تواند، سرمایه‌گذاری کند تا هم از حمایت از مناطق آزاد و هم از امنیت سرمایه خود اطمینان داشته باشد. مشاور رییس‌جمهور همچنین بر ضرورت ایجاد مکانیسم‌های لازم برای رسیدگی به مشکلات و رفع نیازهای فعالان اقتصادی در مناطق آزاد تاکید کرد.

مرتضی بانک با اشاره به اینکه امروز بخشی از اقتصاد کشور متکی به استارت‌آپ‌ها و کسب و کارهای نوین است، گفت: مناطق آزاد بسترها و زیرساخت‌های لازم برای ایجاد کسب و کارهای نوین از طریق فضای مجازی و استارت‌آپ‌ها را دارند ضمن اینکه این نوع کسب و کارها می‌توانند به خصوص در صادرات کالا از مناطق آزاد به کشورهای مختلف و به ویژه کشورهای همسایه مورد توجه قرار گیرد. روز گذشته با حکم مرتضی بانک مشاور رییس‌جمهور و دبیر شورای عالی مناطق آزاد و ویژه اقتصادی، اکبر افتخاری به عنوان سرپرست معاونت تولید، صادرات و فناوری دبیرخانه شورای عالی مناطق آزاد تجاری ـ صنعتی و ویژه اقتصادی منصوب شد.

 

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران