شماره امروز: ۵۴۷

| کدخبر: 123763 | |

مهر رییس سازمان گسترش و نوسازی صنایع با بیان اینکه پیش‌بینی لازم برای ماندن شرکت‌های خودروساز خارجی در ایران شده، گفت: مشکلی در ارائه خدمات این شرکت‌ها وجود ندارد.

 تعلیق قرارداد‌های خودرویی قابل پیش‌بینی بود

مهر  رییس سازمان گسترش و نوسازی صنایع با بیان اینکه پیش‌بینی لازم برای ماندن شرکت‌های خودروساز خارجی در ایران شده، گفت: مشکلی در ارائه خدمات این شرکت‌ها وجود ندارد. منصور معظمی در حاشیه سفر خود به گرمسار در گفت‌وگو با خبرنگاران با بیان اینکه در تحولات اخیر و خروج امریکا از برجام برخی شرکت‌های خارجی اقدام به تعلیق فعالیت‌ خود در ایران کردند، ابراز کرد: قراردادها طبق روال در حال انجام است و شرکت‌های خارجی برای عمل به تعهدات و ادامه فعالیت خود در ایران از انگیزه کافی برخوردار هستند. او افزود: باوجود آنکه هنوز خودروسازان ایرانی واکنشی نسبت به تعلیق فعالیت شرکت‌های خارجی نشان ندادند اما باید گفت در این قراردادها پیش‌بینی لازم برای این شرایط کاملا لحاظ شده است. او با بیان اینکه هیچ گونه مشکلی در ارائه خدمات شامل تامین قطعات لوازم یدکی در خودروهای تولید داخل مشترک با شرکت‌های اروپایی وجود ندارد، افزود: خودروهای پیش‌فروش شده به موقع به دست مشتریان خواهد رسید. معظمی با بیان اینکه سازمان گسترش و نوسازی صنایع از طرح‌های اشتغال‌زایی حمایت می‌کند، تصریح کرد: برخی در شرایط تحریم پس از خروج امریکا از برجام شرایط اقتصادی کشور را غلوآمیز برای مردم تصویرسازی می‌کنند که این امر مانع توسعه خواهد شد. او ضمن بیان اینکه توجه به شعار سال باید مبنای کار برنامه‌ریزان بر حمایت از تولیدکنندگان داخل باشد، گفت: در سازمان نوسازی نیز استفاده از ظرفیت‌های تولید داخل در دستور کار قرار دارد.

 ایجاد توازن با گام‌های طرح زنجیره فولاد

رییس هیات عامل ایمیدرو در جلسه پایش طرح‌های زنجیره فولاد کشور اعلام کرد: راه‌اندازی و پیشرفت طرح‌های نیمه‌تمام با رویکرد همگرایی و هم‌افزایی دولت و بخش خصوصی محقق شده است. به گزارش روابط عمومی ایمیدرو، مهدی کرباسیان در این جلسه که با حضور مدیران عامل شرکت‌های بخش خصوصی زنجیره فولاد برگزار شد، افزود: راه‌اندازی طرح‌های نیمه تمام بخش معدن و صنایع معدنی از آغاز دولت یازدهم؛ گام بلندی در ایجاد توازن زنجیره فولاد بوده و کشور را به سمت کاهش خام‌فروشی در این زنجیره سوق داده است. او تصریح کرد: راه‌اندازی طرح‌ها و افزایش ظرفیت‌های تولید، نویدبخش این است که ما یک گام دیگر به خوداتکایی بیشتر نزدیک شده‌ایم و توسعه زنجیره فولاد از معدن تا محصولات پایین‌دستی یکی از محورهای اقتصاد مقاومتی است.

 افزایش قیمت تایر و روغن خودرو در بازار

ایسنا  رییس اتحادیه فروشندگان لاستیک و روغن خودرو گفت: قیمت لاستیک‌های ایرانی تا 5درصد و لاستیک‌های خارجی تا ۴۰درصد افزایش یافته است. داوود سعادتی‌نژاد افزود: قیمت روغن موتور ایرانی با وجود آنکه از سوی شرکت‌ها افزایش نیافته 5تا ۱۰ درصدی افزایش قیمت را به ثبت رسانده‌اند. او در ادامه گفت: رشد قیمت لاستیک در شرایط فعلی به دلیل آن است که مصوبه سال ۱۳۹۳ در رابطه با تولید و فروش لاستیک اجرایی نمی‌شود و از سوی دیگر رکود گریبان بازار را گرفته است. ناگفته نماند که در شرایط فعلی قیمت لاستیک خودروهای سنگین، رشد قابل توجهی را به ثبت رسانده است. سعادتی‌نژاد همچنین گفت: در حال حاضر به واسطه رشد ۴۰درصدی قیمت محصولات وارداتی، حجم قابل توجهی از تقاضای بازار از طریق لاستیک‌های داخلی تامین می‌شود. رییس اتحادیه فروشندگان لاستیک و روغن خودرو در رابطه با وضعیت روغن موتور نیز گفت: قیمت روغن موتور ایرانی با وجود آنکه شرکت‌ها افزایش قیمت نداشته‌اند اما رشد

5 تا ۱۰درصدی را به ثبت رسانده‌اند و شرایط بازار به‌گونه‌یی است که بازار روغن از محصولات ایرانی اشباع و نیازی به واردات محصولات خارجی نیست.  

 الان زمان خرید خودرو نیست

ایسنا  رییس اتحادیه نمایشگاهداران و فروشندگان خودرو تهران گفت: قیمت‌های فعلی در بازار خودرو حبابی است و باید کاهش یابد. سعید موتمنی اظهار کرد: در دو، سه هفته اخیر تحت تاثیر عوامل مختلف قیمت خودرو در بازار به‌ شدت افزایش یافته و اختلاف قیمت کارخانه و بازار خودروها زیاد شده است. او با بیان اینکه در گذشته نیز خودرو دو نرخی بود اما اختلاف بین قیمت کارخانه و بازار در این حد نبود، خاطرنشان کرد: در مقطعی خودروسازان عرضه خودرو را محدود کردند و به دنبال آن رشد قیمت‌ها در بازار آغاز شد. علاوه بر آن نقدینگی سرگردان در جامعه زیاد است و وقتی احساس می‌کنند قیمت یک کالایی افزایش می‌یابد به آن بازار هجوم می‌آورند که همین اتفاق در بازار خودرو افتاد. رییس اتحادیه نمایشگاهداران و فروشندگان خودرو تهران ادامه داد: نتیجه هجوم پول‌های سرگردان به بازار خودرو، وضعیت دو، سه هفته اخیر و افزایش شدید قیمت‌ها در بازار بوده است. او افزود: قیمت‌های فعلی خودرو در بازار حبابی است و کاهش می‌یابد بنابراین مصرف‌کنندگان فعلا صبر کنند تا در صورت عرضه مناسب از سوی خودروسازان پس از متعادل شدن قیمت‌ها نسبت به خرید و تامین نیاز خود اقدام کنند. موتمنی با بیان اینکه قیمت خودروهای وارداتی نیز حبابی است و در حدی افزایش یافته که عملا خریداری برای این خودروها وجود ندارد، تصریح کرد: مصرف‌کنندگان واقعی با این قیمت‌ها خودرو وارداتی خریداری نمی‌کنند و خریداران فعلی به عنوان کالای سرمایه‌یی و نه مصرفی اقدام به خرید می‌کنند.

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران