شماره امروز: ۵۴۷

| کدخبر: 123684 | |

تسنیم «کارلوس گوسن» مدیرعامل شرکت رنو گفت: این شرکت خودروسازی با وجود تحریم‌های امریکا در ایران می‌ماند و در عین حال اقداماتی را برای اجتناب از ریسک مجازات‌های امریکا به دلیل نقض تحریم‌ها اتخاذ خواهد کرد.

رنو در ایران ماند

تسنیم   «کارلوس گوسن» مدیرعامل شرکت رنو گفت: این شرکت خودروسازی با وجود تحریم‌های امریکا در ایران می‌ماند و در عین حال اقداماتی را برای اجتناب از ریسک مجازات‌های امریکا به دلیل نقض تحریم‌ها اتخاذ خواهد کرد. «کارلوس گوسن» مدیرعامل شرکت رنو در نشست سالانه سهامداران رنو در پاریس اظهار کرد: «ما آن (بازار ایران) را رها نخواهیم کرد، حتی اگر مجبور شویم حجم فعالیت‌هایمان را به شکل قابل توجهی کاهش دهیم... زمانی که بازار (ایران) دوباره باز شود، این واقعیت که ما (در دوران تحریم‌ها) در این بازار باقی مانده‌ایم به ما مزیت خواهد بخشید.» «دونالد ترامپ» رییس‌جمهوری امریکا در ماه مه ‌ضمن اعلام خروج از برجام، تحریم‌های جدیدی را علیه ایران به امضا رساند. این تحریم‌ها بدان معناست که شرکت‌های خارجی طرف همکاری با ایران در معرض جریمه‌های دولت امریکا قرار خواهند گرفت.  شرکت «پژوسیتروئن»، رقیب فرانسوی شرکت «رنو» پیش‌تر اعلام کرده بود که در تبعیت از تحریم‌های امریکا از بازار ایران خارج می‌شود. مدیرعامل شرکت رنو که شرکتش سال گذشته 160خودرو از مجموع 3.76 میلیون خودرو فروخته شده در بازار ایران را به خود اختصاص داده گفت: «ما در آیران آینده داریم. اما ما قصد نداریم به منافع رنو آسیب بزنیم. ما به دقت اوضاع را رصد خواهیم کرد تا اطمینان یابیم که حضورمان در ایران به‌صورت مستقیم یا غیرمستقیم موجب تحریک اقدامات تلافی‌جویانه از سوی مقامات امریکایی نمی‌شود.» از دیگر سو «کارلوس گوسن» گفت: یک گروه کاری در این زمینه در حال تعامل مستقیم با دولت امریکاست تا بفهمد که چه کاری می‌توان انجام داد و چه کاری نمی‌توان. شرکت رنو از زمان خروج از بازار امریکا در دهه 1980 میلادی در بازار این کشور فروشی نداشته است.

ساماندهی بازار خودرو ظرف یک‌ماه

مهر   عضو شورای رقابت از ساماندهی بازار خودرو ظرف یک‌ماه آینده خبر داد و گفت: تعرفه خودروهای وارداتی باید در مدت سه ماه به تعرفه‌های مشخص در سال ۹۶ برگردد. ولی ملکی در برنامه «روی خط بازار» رادیو اقتصاد از ساماندهی بازار خودرو طی یک ماه آینده خبر داد و افزود: تعرفه خودروهای وارداتی که تا ۴۰درصد افزایش یافته بود، باید در مدت سه ماه به تعرفه‌های مشخص شده در سال ۹۶ برگردد. او با بیان اینکه تعرفه خودروهای وارداتی باید تا سال ۱۴۰۰ سالانه 5درصد کاهش یابد تا در نهایت به ۲۰ درصد برسد، اظهار کرد: قیمت خودروهای کمتر از ۴۵میلیون تومان با در نظر گرفتن تورم بخشی به دلیل کاهش کیفیت و بهره‌وری حدود 7درصد افزایش خواهد یافت.  سخنگوی کمیسیون صنایع و معادن و نماینده مشکین‌شهر در مجلس شورای اسلامی ادامه داد: اختلاف قیمت خودرو میان کارخانه و بازار به سبب هجوم سرمایه‌های سرگردان به این بخش به وجود آمده است. او با تاکید بر اینکه در بازار خودرو احتکاری صورت نگرفته است، افزود: طی مدت هشت روز، دو شرکت خودرو‌سازی ایران خودرو و سایپا می‌توانند روزانه 2هزار و ۵۰۰ خودرو و در مجموع ۲۰ هزار خودرو را تولید کنند.

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران