شماره امروز: ۵۴۷

مدیر عامل صندوق ضمانت صادرات تاکید کرد

| کدخبر: 123351 | |

مدیرعامل صندوق ضمانت صادرات گفت: بعد از خروج امریکا از برجام، نرخ ارز نه تنها افزایش نداشت بلکه تا حدودی روند کاهشی پیدا کرد. سیدکمال سیدعلی گفت:

مدیرعامل صندوق ضمانت صادرات گفت: بعد از خروج امریکا از برجام، نرخ ارز نه تنها افزایش نداشت بلکه تا حدودی روند کاهشی پیدا کرد. سیدکمال سیدعلی گفت: مقررات ارزی باید بازنگری شود چراکه در ماه‌های گذشته موضوع صرفا بحث سفته‌بازی و داخلی بود؛ اما اکنون با خروج امریکا از برجام فشارهای بین‌المللی نیز به آن اضافه شده است. به گزارش مهر، او ادامه داد: شرایط خاص بازار ارز در ماه‌های انتهایی سال ۹۶و ابتدای سال جاری موجب شد، دولت تصمیمات ویژه‌یی را اتخاذ و نرخ ۴۲۰۰تومان را برای دلار اعلام کند که این اقدام در آن مقطع ضروری بود. در این میان دولت می‌خواست با این اقدام به بازار علامت دهد که کالاها با این نرخ وارد می‌شود و افزایش قیمتی نخواهیم داشت و از طرف دیگر فشار افزایش نرخ ارز را مدیریت کرد و توانست اوضاع را سامان دهد. مدیرعامل صندوق ضمانت صادرات تاکید کرد: متعاقب این اقدامات دولت باید به صورت اجرایی دستورالعمل‌ها را به نحوی آماده می‌کرد که تکلیف ارز حاصل از صادرات، استفاده از صرافی‌ها، نحوه ثبت سفارش و نوع کالاها برای تخصیص ارز مشخص می‌شد تا مردم بدانند که همه این ضوابط از پیش تعیین شده بوده است.

او تصریح کرد: درحال حاضر با توجه به خروج امریکا از برجام در شرایطی که هنوز وضعیت پیمان ارزی و شرایط صادرکنندگان مشخص نیست به نظر می‌رسد مجموعه مقررات ارزی باید بازنگری شود چراکه در آن زمان موضوع صرفا بحث سفته‌بازی و داخلی بود و اکنون فشارهای بین‌المللی به آن اضافه شده است. سیدعلی با بیان اینکه بعد از خروج امریکا از برجام نرخ ارز نه تنها افزایش نداشت بلکه تا حدودی روند کاهشی پیدا کرد، افزود: سیاست‌های پولی و ارزی باید هر چه سریع‌تر در هر سرفصل مسائلی مانند منابع، مصارف، نحوه نقل و انتقال پول، نحوه فعالیت صرافی‌ها و بانک‌هایی که می‌توانند نقل و انتقال پول را انجام دهند، مشخص کند. او افزود: همچنین باید کشورهایی که ارز حاصل از صادرات ما از آنها حاصل می‌شود و اینکه چه نوع وارداتی را می‌توان از همان مناطق انجام داد تا گردش منابع با کارمزدهای بیشتر صورت نگیرد به طور کامل بررسی و شناسایی شود تا بتوانیم با استفاده از تجربه گذشته این موضوع را مدیریت کنیم. مدیرعامل صندوق ضمانت صادرات درخصوص نرخ اعلامی برای ارز نیز گفت: اگر نرخ ارز را پایین‌تر از قیمت واقعی تعیین کنیم، میزان تقاضا افزایش می‌یابد و چنانچه نرخ اعلامی به مرور به رقمی نزدیک به 5 هزار تومان افزایش یابد، مشکل بروکراسی پیمان گرفتن و سایر مسائل را نخواهیم داشت و ارز حاصل از صادرات نیز به بازار تزریق خواهد شد.

او با بیان اینکه باید سیاست تعیین نرخ ارز به شکلی باشد که تقاضا را افزایش ندهد، خاطرنشان کرد: هر چقدر نرخ ارز کمتر از قیمت واقعی اعلام شود، متقاضیان به دلیل اختلاف قیمت با بازار آزاد بیشتر می‌شوند با این نرخ هم منابع کمتر می‌شود یعنی صادرکنندگان ارز را به بازار تزریق نمی‌کنند و هم مصارف زیادتر می‌شود به دلیل اینکه واردکنندگان بیش از ارزش واقعی کالا تقاضا خواهند کرد. سیدعلی درباره اهمیت ایجاد روابط بانکی نیز اظهار کرد: اگر ارتباطات بین‌المللی بانکی فراهم شود، مشکلی به لحاظ نوسانات نرخ ارز نخواهیم داشت و یکسان‌سازی نرخ ارز را هر چه سریع‌تر می‌توان اجرایی کرد چراکه اکنون تنها مشکلی که وجود دارد، تهدیدات یکسان‌سازی نرخ ارز است وگرنه مشکل منابع ارزی نداریم. مدیرعامل صندوق ضمانت صادرات تاکید کرد: در دو ماهه نخست امسال صادرات غیرنفتی به جز پتروشیمی و میعانات گازی نزدیک به ۴۰درصد افزایش یافته و پیش‌بینی می‌شود امسال بالای ۵۰ میلیارد دلار درآمد ارز حاصل از صادرات غیرنفتی داشته باشیم و به همین میزان نیز نفت خواهیم فروخت که در مجموع حدود ۱۰۰میلیارد دلار خواهد شد.

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران