شماره امروز: ۵۴۷

وزیر اسبق بازرگانی مطرح کرد

| کدخبر: 122722 | |

وزیر اسبق بازرگانی با اشاره به مزیت‌های نظام یکپارچه معاملات ارزی گفت: عدم اطلاع از میزان ارز ورودی و خروجی کشور با بهره‌برداری از سامانه نیما برطرف شد.

وزیر اسبق بازرگانی با اشاره به مزیت‌های نظام یکپارچه معاملات ارزی گفت: عدم اطلاع از میزان ارز ورودی و خروجی کشور با بهره‌برداری از سامانه نیما برطرف شد. یحیی آل‌اسحاق در گفت‌وگو با مهر، با بیان اینکه دوران التهابات ارزی بر بخش‌های اقتصادی و اجتماعی کشور تاثیر داشت که هدف آن، سلب اعتماد مردم نسبت به نظام بانکی کشور بود، گفت: دولت برای مدیریت این نوسان، با اتخاذ سیاست‌ ارزی همچون یکسان‌سازی نرخ ارز و نیز استقرار سامانه نیما، این التهابات را مدیریت کند. او افزود: برای پایداری شرایط فعلی باید ساز و کار عرضه و تقاضا در بازار ارز شفاف شود تا درنهایت به یک قیمت تعادلی که به نفع همه بازیگران بازار ارز است، دست پیدا کنیم. آل‌اسحاق با بیان اینکه یکی از مشکلات ارزی تا پیش از استقرار سامانه نیما، «عدم اطلاع از میزان ارز ورودی و خروجی کشور» بود، گفت: پس از بهره‌برداری از نظام یکپارچه معاملات ارزی، این معضل برطرف شد و می‌توان به جرات مدعی شد که سامانه نیما کمک شایانی به شفافیت ارزی کشور کرد.

وزیر اسبق بازرگانی دو مورد دیگر از معضلات نظام ارزی کشور پیش از استقرار سامانه نیما را عدم شفافیت محل ارز مصرفی برای واردات و نیز عدم شفافیت فروش ارز حاصل از صادرات دانست و اظهار کرد: تامین مالی ۱۰ میلیارد دلاری قاچاق، میلیاردها دلار ارز مداخله‌یی و ۳۰ میلیارد دلار فرار سرمایه ازجمله مصارف ارزی غیراقتصادی کشور پیش از استقرار سامانه نیما بوده است. وزیر سابق بازرگانی در بخش دیگری از سخنان خود گفت: مجموع نیازهای ارزی کشور برای واردات کالاهای اساسی حدود ۵۰میلیارد دلار و نیازهای دانشجویی، سفر و بیماری نیز بین ۱۵ تا ۲۰ میلیارد دلار است. او در ادامه با بیان اینکه مجموع این دو عدد به

۷۰ میلیارد دلار می‌رسد که مجموع نیازهای ارزی کشور را شامل می‌شود، گفت: این در حالی است که صندوق بین‌المللی پول و دیگر منابع بین‌المللی ذخایر ارزی ایران در سال جاری را ۱۰۹ میلیارد دلار پیش‌بینی کرده‌اند. آل‌اسحاق ادامه داد: سالانه حداقل بین

۶۰ الی ۷۰ میلیارد دلار درآمد نفتی وجود دارد و درآمد صادرات غیرنفتی نیز بیش از ۴۰ میلیارد دلار است. در واقع در سال۹۷، حدود ۱۰۰ میلیارد دلار درآمد ارزی در کشور برآورد می‌شود.

 عضو هیات نمایندگان اتاق بازرگانی ایران از دیگر سو به ذخایر ارزی بانک مرکزی اشاره و خاطرنشان کرد: بانک مرکزی در سال جاری حدود ۲۰۰ میلیارد دلار ارز در اختیار دارد، در حالی که کل نیاز واقعی کشور ۷۰ میلیارد دلار است. او ادامه داد: بنابراین از نظر تامین ارز کشور مشکلی وجود ندارد درحالی که معضل اصلی را باید در مدیریت نظام ارزی کشور جست‌وجو کرد. آل‌اسحاق در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به افزایش نرخ ارز در پی سوداگری دلالان بازار ارز گفت: این مشکلات موجب شد تا بانک مرکزی در سوم اردیبهشت‌ماه، از سامانه‌ نیما یا همان نظام یکپارچه معاملات ارزی رونمایی کند تا بتواند به صورت لحظه‌یی بازار را مدیریت کرده و امکان فعالیت شفاف را برای متقاضیان فراهم کند. او عنوان کرد: با توجه به التهاب هفته‌های گذشته بازار ارز، تصور عده‌یی که خارج از نیازهای واقعی تامین ارز می‌کردند، این بود که با افزایش نرخ ارز به سرعت صاحب میلیاردها دلار سرمایه می‌شوند، اما بعد از مدیریت خوب دولت در بازار ارز این افراد نیز به اهداف خود دست پیدا نکردند و در واقع «بازار ثانویه‌یی که درخصوص ارز شکل گرفته بود، از بین رفت. او پیشنهاد کرد: دولت برای تامین نوع سوم تقاضای ارز شرایط ویژه‌یی را در سیستم جدید ارزی به وجود آورد.

آل‌اسحاق از دیگر سو با بیان اینکه صادرکنندگان باید ارز حاصل از صادرات خود را در سامانه نیما به ثبت برسانند و با نرخ ۴۲۰۰ تومان آن را بفروشند، گفت: این در حالی است که فروش ارز با چنین نرخی ممکن است برای صادرکنندگان به صرفه نباشد و آنها را متضرر کند. عضو هیات نمایندگان اتاق بازرگانی ایران اظهار کرد: همچنین با توجه به تقاضاهای زیاد و اولویت‌های تخصیص ارز برای کالاهای مهم‌تر، ممکن است برخی واردکنندگان نتوانند ارز مورد نیاز کالاهای وارداتی خود را به موقع تامین کنند. رییس اتاق مشترک ایران و عراق اظهار داشت: بنابراین پیشنهاد می‌شود تا در سامانه ارزی نیما، ضمن ثبت اطلاعات کالاهای صادراتی و وارداتی و ارز حاصل از صادرات و ارز مورد نیاز برای واردات شرایطی فراهم شود تا صادرکنندگان و واردکنندگان ارز را با نرخ توافقی با یکدیگر مبادله کنند. او با اشاره به بخشنامه ارزی معاون اول رییس‌جمهور بیان کرد: در این بخشنامه آمده است هر فردی که کالاهای صادراتی دارد، می‌تواند ارز آن را برای واردات هم تخصیص دهد اما باید تمام مراحل در سامانه ارزی نیما به ثبت برسد. آل‌اسحاق، گفت: علت اینکه بازار نسبت به خروج امریکا از برجام واکنش منفی نشان داد، جنگ روانی ایجاد شده توسط امریکایی‌ها بود چراکه تصور داشتند با این کار در بازار ایران اخلال ایجاد خواهد شد اما این موضوع به خوبی مدیریت شد. اگر دولت نواقص سامانه نیما را اصلاح کند، حتما در مدیریت بازار ارز موفق خواهند شد؛ چراکه منابع ارزی کافی در کشور وجود دارد.

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران