شماره امروز: ۵۴۷

مدیرکل دفتر مقررات صادرات و واردات سازمان توسعه تجارت:

| کدخبر: 122644 | |

مدیرکل دفتر مقررات صادرات و واردات سازمان توسعه تجارت ضمن تاکید بر اینکه ثبت‌ سفارش کالا در وزارت صنعت،

ایسنا|

مدیرکل دفتر مقررات صادرات و واردات سازمان توسعه تجارت ضمن تاکید بر اینکه ثبت‌ سفارش کالا در وزارت صنعت، معدن و تجارت انجام می‌شود و تامین ارز در بانک مرکزی صورت می‌گیرد، گفت: نرخ رسمی دلار ۴۲۰۰تومان است و نرخ دومی وجود ندارد. علی‌ علی‌آبادی در پاسخ به سوالی درباره انتقاد برخی تجار از لزوم فروش ارز به قیمت ۴۲۰۰تومان و نبود امکان دریافت ارز تک‌نرخی برای خرید مواد اولیه تاکید کرد: طبق اعلام مسوولان بانکی نرخ دلار ۴۲۰۰تومان است و تا جایی که اطلاع دارم، نرخ دومی برای ارز وجود ندارد. او در ارتباط با نرخ دلار در بازار آزاد گفت: واردات با اسناد تجاری صورت می‌گیرد و آنچه درباره بازار آزاد مطرح می‌شود، وجود ندارد. تجار نیز باید مسائل مربوط به ارز خود را از منابع بانکی پیگیری کنند. بانک مرکزی اینگونه اعلام کرده که نیازهای تجار را تامین می‌کند.

مدیرکل دفتر مقررات صادرات و واردات سازمان توسعه تجارت افزود: سوالات مرتبط با نحوه تامین ارز باید از بانک مرکزی پرسیده شود زیرا نحوه استفاده از سامانه‌های مربوطه را توضیح خواهند داد. وی ادامه داد: از سوی دیگر برای انجام امور تجاری لازم است حتما افراد برای واردات ثبت سفارش کنند و پس از این مرحله، مسائل بانکی و تامین ارز خود را دنبال کنند. برای واردات و صادرات چنین چرخه‌یی تعریف شده و در این روند نرخ دلار ۴۲۰۰تومان تعریف شده است.

مدیرکل دفتر مقررات صادرات و واردات سازمان توسعه تجارت با اشاره به فعالیت‌ سامانه‌هایی مانند نیما اظهار کرد: آنچه مربوط به دفتر ما می‌شود در مرحله ثبت سفارش به پایان می‌رسد و آنچه مربوط به مسائل بانکی و تامین ارز می‌شود در مراحل پس از ثبت سفارش از سوی بانک مرکزی پیگیری می‌شود. تامین ارز برای واردکنندگان و از سوی دیگر بحث بازگشت درآمد ارزی حاصل از صادرات به سامانه نیما در روزهای گذشته انتقاداتی به همراه داشته و برخی صادرکنندگان ازجمله صادرکنندگان فرش نسبت به این موضوع واکنش داشتند و موانع این رویکرد را برای فعالان بازار مطرح کرده‌اند.

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران