شماره امروز: ۵۴۷

| کدخبر: 122150 | |

دبیر انجمن تولیدکنندگان و صادرکنندگان سنگ‌آهن ایران گفت: وزارت صنعت خواهان اخذ عوارض صادراتی از سنگ‌آهن دانه‌بندی و گندله است که با رویکرد توسعه صادرات غیرنفتی همخوانی ندارد

دبیر انجمن تولیدکنندگان و صادرکنندگان سنگ‌آهن ایران گفت: وزارت صنعت خواهان اخذ عوارض صادراتی از سنگ‌آهن دانه‌بندی و گندله است که با رویکرد توسعه صادرات غیرنفتی همخوانی ندارد و به مصلحت نیست. سعید عسکرزاده افزود: موضوع اخذ عوارض صادرات سنگ‌آهن چند سال است که از سوی دولت و بخش خصوصی مورد بحث قرار گرفته و تحلیل‌هایی از سوی دو طرف انجام می‌شود حتی در پاره‌یی موارد کار به کمیته فنی شورای اقتصاد ارجاع شده اما در نهایت نتیجه‌یی نداشته است. به گزارش ایرنا، این مقام صنفی در ادامه افزود: اکنون طی پیشنهادی از سوی معاونت امور معدنی وزارت صنعت، معدن و تجارت عوارض 10درصدی برای سنگ‌آهن دانه‌بندی، صفر درصدی برای کنسانتره و 15درصدی برای گندله در نظر گرفته شده و بحث و تبادل نظر پیرامون این نرخ‌ها ادامه دارد.

او در بخش دیگری از سخنان خود یادآور شد: اواخر سال گذشته جلسه شورای اقتصاد در این خصوص تشکیل همچنین بررسی موضوع از سوی وزیر صنعت، معدن و تجارت به ستاد زنجیره فولاد محول شد اما تاکنون نظر انجمن تولیدکنندگان و صادرکنندگان سنگ‌آهن ایران اخذ نشده است. عسکرزاده تصریح کرد: نظر این انجمن خودداری دولت از وضع عوارض صادراتی بر 3ماده معدنی یاد شده مطابق با نص قانون رفع موانع تولید رقابت‌پذیر است. دبیرکل انجمن تولیدکنندگان و صادرکنندگان سنگ‌آهن ایران در ادامه خاطرنشان کرد: سنگ‌آهن دانه‌بندی شده، کنسانتره و گندله به دلیل ورود به چرخه فرآوری و برابر تعریف ماده 37 قانون رفع موانع تولید رقابت‌پذیر و ارتقای نظام مالی کشور، ماده خام یا کالای با ارزش افزوده پایین نیست و تقاضا داریم، تصمیم‌سازان مفهوم عام سنگ‌آهن را از مواد معدنی یاد شده، مجزا بدانند. او در ادامه با اشاره به تبعات وضع عوارض بر صادرات سنگ‌آهن دانه‌بندی، کنسانتره و گندله بر کسب وکارهای کوچک و متوسط در حوزه معادن سنگ‌آهن گفت: اکنون صادرات سنگ‌آهن معادن بخش خصوصی کشور تقریبا متوقف شده و صادرات فقط از معادن بزرگ انجام می‌شود. عسکرزاده یادآور شد: وقتی معدنی تعطیل می‌شود، بازگشت آن به فعالیت اولیه بسیار هزینه‌بر است.

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران