شماره امروز: ۵۴۷

| کدخبر: 121357 | |

ایسنا سخنگوی انجمن صنفی تولیدکنندگان لوازم خانگی از برگزاری جلسه ارزی با مسوولان بانک مرکزی و وزارت صنعت، معدن و تجارت در حوزه تولید و صادرات لوازم خانگی خبر داد و اعلام کرد:

پرداخت ۵ درصد ارز صادراتی به لوازم‌‌خانگی

ایسنا  سخنگوی انجمن صنفی تولیدکنندگان لوازم خانگی از برگزاری جلسه ارزی با مسوولان بانک مرکزی و وزارت صنعت، معدن و تجارت در حوزه تولید و صادرات لوازم خانگی خبر داد و اعلام کرد: قرار است 5 درصد ارز صادراتی در اختیار صادرکنندگان لوازم خانگی قرار گیرد. حمیدرضا غزنوی افزود: در این جلسه اعلام شد که هیچ پرونده‌یی نبوده که براساس قانون ثبت سفارش و رعایت دستورالعمل‌های مربوطه در بخش واردات مشمول دریافت ارز نشود. او در بخش دیگری از سخنان خود گفت: مسائل مختلفی در حوزه پتروشیمی، فولاد و سایر مواد اولیه به کار برده شده در بخش تولید لوازم خانگی مطرح و درخواست‌های لازم جهت رفع مشکل صادرکنندگان لوازم خانگی در سامانه ارزی بانک مرکزی عنوان شد. سخنگوی انجمن صنفی تولیدکنندگان لوازم خانگی با اعلام اینکه قرار بر این است 5 درصد از میزان ارز صادراتی در حوزه لوازم خانگی در اختیار صادرکنندگان قرار گیرد، گفت: این 5 درصد جدا از میزان ارزی است که به صادرکنندگان تعلق می‌گیرد و درحالی که در سامانه نیما به ثبت می‌رسد اما صادرکنندگان می‌توانند جهت مصارف جاری خود نظیر موارد خدماتی، ماموریت‌ها، بازاریابی و تبلیغات از آن استفاده کنند. غزنوی همچنین با تاکید بر اینکه تصمیم اتخاذ شده در راستای بهبود وضعیت بازار تولید، صادرات و واردات لوازم خانگی خواهد بود، خاطرنشان کرد: اگر شرایط به درستی پیش برود تنها قاچاقچیان هستند که از این روند متضرر خواهند شد و بازار دچار ثبات و بهبود وضعیت خواهد شد. ۲۱فروردین ماه سال جاری بود که بانک مرکزی طی اطلاعیه‌یی در ارتباط با یکسان‌سازی نرخ ارز تصمیم به تثبیت در بازار گرفت. این اطلاعیه در روزهای اجرای تصمیم ستاد اقتصادی دولت مبنی بر یکسان‌سازی نرخ ارز با بهای ۴۲۰۰تومانی برای هر دلار امریکا برای تثبیت قیمت‌ها بود.

ظروفی به‌نام یک‌بار مصرف گیاهی واقعی وجود ندارد

پایگاه خبری اتاق اصناف ایران  رییس اتحادیه نایلون و پلاستیک تهران با اشاره به زیاد شدن استفاده مردم از لوازم یک ‌بار مصرف تحت عنوان «گیاهی» گفت: چیزی به نام ظروف یک ‌بار مصرف گیاهی واقعی وجود ندارد و ظروفی که با این نام وارد بازار می‌شود ۷۰درصد آن پلیمر است. سیدرحیم مقیمی‌اصل افزود: بسیاری از ظروف یک ‌بار مصرفی که تحت عنوان «گیاهی» وارد بازار می‌شود، بهداشتی نیست چراکه در ساخت آن از ترکیبات کربنات، رنگ‌های صنعتی و ضایعات پلاستیک استفاده می‌شود و چیزی به نام ظروف یک ‌بار مصرف گیاهی واقعی وجود ندارد و کسانی که با این نام ظروف گیاهی می‌فروشند به دنبال منافع شخصی هستند. او تصریح کرد: ظروف یک ‌بار مصرف گیاهی اصل در ترکیبات آن از ذرت و نشاسته و… استفاده می‌شود که فعلا امکانات تولید آن در کشور وجود ندارد. مقیمی در بخش دیگری از سخنان خود با بیان اینکه حتما تمام مصرف‌کنندگان از ظروف یک ‌بار مصرف شفاف استفاده کنند، اظهار کرد: استفاده از ظروف یک ‌بار مصرف به دلیل حساسیت بالایی که دارند و بعضا برخی از این ظروف سرطان‌زا هستند باید دقت بیشتری شود. مردم باید ظروفی که شفافیت بیشتری دارند را خریداری کنند و از خرید ظروف یک ‌بار مصرف کدر و مات به جد خودداری کنند. او افزود: همه ساله با نزدیک شدن ایام ماه مبارک رمضان، برخی شرکت‌های پتروشیمی علاوه بر افزایش قیمت مواد اولیه، میزان عرضه را نیز کم کرده‌اند.

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران