شماره امروز: ۵۴۷

رایزن بازرگانی ایران در بغداد تشریح کرد

| کدخبر: 121278 | |

رایزن بازرگانی ایران در بغداد با اشاره به وجود جذابیت‌های مختلف برای فعالیت اقتصادی در عراق، 10 دلیل مناسب بودن بازار این کشور برای سرمایه‌گذاری ایرانی‌ها را تشریح کرد.

رایزن بازرگانی ایران در بغداد با اشاره به وجود جذابیت‌های مختلف برای فعالیت اقتصادی در عراق، 10 دلیل مناسب بودن بازار این کشور برای سرمایه‌گذاری ایرانی‌ها را تشریح کرد.

ناصر بهزاد درخصوص مزیت نخست گفت: عراق در خاورمیانه و در طول تاریخ از موقعیت محوری عالی برخوردار بوده است چراکه دارای بنادر و فرودگاه‌های مهمی از لحاظ استراتژیک است و امکان ثابت کردن موقعیت توزیع‌کننده با کمترین هزینه در تجارت را دارد. رایزن بازرگانی ایران عامل دوم را تعداد زیاد فرصت‌های جدید قابل اجرا در بخش‌های متعدد عنوان کرد و گفت: نیازهای سرمایه‌گذاری متعددی در بخش‌های متفاوت اقتصاد عراق وجود دارد. به گفته او دولت عراق صدها طرح فرصت سرمایه‌گذاری ارائه داده است که بیشترین فرصت‌های موجود برای سرمایه‌گذاری در بخش بازسازی این کشور است.

بهزاد، دلیل سوم را نیازهایی دانست که بازار داخلی عراق امکان تامین آن را ندارد و متکی به واردات است. او افزود: موقعیت استراتژیک عراق و تعداد جمعیت آن و قیمت‌های رقابتی از جمله دلایلی هستند که باعث می‌شود عراق مقصد صادراتی ممتازی در منطقه و جهان باشد. او جمعیت 38میلیونی عراق را فرصتی خوب برای تولید و فروش کالا و فراهم کردن خدمات جایگزین واردات دانست. رایزن بازرگانی جمهوری اسلامی ایران در بغداد، وجود طبقه متوسط بزرگ در عراق را عامل دیگری دانست که منجر به بالا رفتن تقاضای خدمات و تولیدات جدید شده است.

او گفت: به‌دلیل بهبود وضعیت امنیتی و ثبات در عراق، تکنیسین‌ها شروع به مهاجرت معکوس و در حال بازگشت به میهن خود هستند. بهزاد فراهم بودن نیروی کار آموزش دیده را دلیل پنجم بر مناسب بودن بازار این کشور برای سرمایه‌گذاری دانست. او گفت: نیروی کاری و کارشناسان در عراق از آموزش خوبی برخوردار هستند. 21درصد جمعیت دارای مدرک دیپلم و دانشگاه هستند و 14درصد مدارک فنی و آکادمیک دارند. بهزاد، هزینه راه‌اندازی و دستمزد رقابتی کم را ششمین دلیل جذابیت سرمایه‌گذاری در عراق دانست.

به گفته او هزینه‌های اساسی در عراق از بیشترین هزینه‌های رقابتی در منطقه است به‌عنوان مثال دستمزد مهندسی در عراق 89درصد ارزان‌تر از امارات است در حالی که کارگر ماهر 92درصد ارزان‌تر از عربستان‌سعودی و ارزان‌تر از امریکا و اروپا است.

رایزن فرهنگی ایران در بغداد هفتمین دلیل جذابیت سرمایه‌گذاری در عراق را «امتیازات سرمایه‌گذاری قوی، معافیت از مالیات و ضمانت‌ها» دانست و گفت: در عراق سرمایه‌گذار تا 10سال از مالیات و عوارض معاف است. به گفته او، این معافیت مالیاتی ممکن است تا 15 سال تمدید شود، این در صورتی است که شریک عراقی درصد بیشتری از سهام را داشته باشد.

او مالیات کم برای شرکت‌ها را دلیل هشتم تلقی کرد و گفت: سرمایه‌گذاران حتی پس از انتهای مدت مالیاتی از درصد پایین مالیات برای شرکت‌ها بهره‌مند خواهند بود. بهزاد از «فرصت‌های بزرگ برای شرکت‌های محلی» به‌عنوان مزیت نهم کار در عراق یاد کرد و گفت: اقتصاد عراق شامل تعدادی از شرکت‌ها و موسسات دولتی است که می‌توانند شرکای خوبی برای طرف‌های خارجی باشند و این امر با ادامه بهبود اوضاع کشور برای محیط سرمایه‌گذاری و ثبات برای فعالیت‌های سیاسی و امنیتی و اقتصادی بیشتر خود را نشان خواهد داد. رایزن بازرگانی ایران در بغداد امکان انتقال لوازم و تجهیزات و نیز استفاده از مواردی چون روابط بانکی قانونی و توزیع را از بهترین عوامل موفقیت کار در عراق دانست. از نظر بهزاد دلیل دهم «فراوان بودن مواد اولیه در عراق» و برخورداری این کشور از یکی از بالاترین منابع ذخایر نفت و گاز جهان است.

 

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران