شماره امروز: ۵۴۷

رییس انجمن تولیدکنندگان سنگ‌آهن مطرح کرد

| کدخبر: 121276 | |

رییس انجمن تولیدکنندگان و صادرکنندگان سنگ‌آهن گفت: شکل‌گیری بازار موازی با دلار ۴۲۰۰ تومانی نرخی بسیار بالاتر را پیش روی فعالان اقتصادی قرار داده است.

رییس انجمن تولیدکنندگان و صادرکنندگان سنگ‌آهن گفت: شکل‌گیری بازار موازی با دلار ۴۲۰۰ تومانی نرخی بسیار بالاتر را پیش روی فعالان اقتصادی قرار داده است. به گزارش مهر، مهرداد اکبریان با اشاره به تغییرات نرخ ارز و شکل‌گیری بازار موازی در کنار نرخ تعیین شده برای دلار از سوی دولت گفت: واقعیت آن است که امسال سال عجیبی برای صادرکنندگان است و متاسفانه هیچ چیز در آن قابل پیش‌بینی نیست. این در شرایطی است که ساده‌ترین تعبیر از افزایش نرخ ارز آن است که صادرکنندگان از این افزایش نرخ منتفع می‌شوند. درحالی که اکنون این‌طور نیست و به نظر می‌رسد تصمیم دولت برای تعیین نرخ ۴۲۰۰ تومانی برای هر دلار کاملا منطقی و براساس واقعیت‌های موجود در شرایط خاص کشور است.

رییس انجمن تولیدکنندگان و صادرکنندگان سنگ‌آهن افزود: اگر دولت نخواهد وارد کنترل بازار ارز شده و در آن دخالت کند معلوم نیست وضعیت قیمت دلار چگونه خواهد بود کما اینکه ظرف یک ماه اخیر افزایش قیمت دلار رکوردهای جدیدی را به ثبت رسانده است که متاسفانه به نفع اقتصاد ایران نیست. او تصریح کرد: آن نرخی که برای دلار تک‌نرخی از سوی دولت مشخص شده برای جلوگیری از تنش مصنوعی در بازار ارز است و ما به‌عنوان معدن‌دار که گوشه‌یی از صادرات کشور را برعهده داریم اکنون به‌دنبال اینکه نرخ دلار از سوی دولت چه رقمی تعیین شده نیستیم و خواسته ما آن است که هر نرخی از سوی دولت اعلام شده در صادرات و واردات بالانس شود.

به گفته اکبریان، نرخ ارز با قدرت پول ملی بالانس می‌شود و بر همین اساس اگر ریال ارزشمندتر شود واردات افزایش می‌یابد و اگر تضعیف گردد صادرات رونق خواهد داشت اما به هر حال کشور ما نیازهای حساس و ضروری وارداتی دارد که به نظر می‌رسد بالانس نرخ ارز بهترین وضعیت را برای همه رقم خواهد زد. این صادرکننده سنگ‌آهن خاطرنشان کرد: نگرانی دیگر ما این است که دولت نتواند بازارهای موازی نرخ ۴۲۰۰ تومانی را کنترل کند، چراکه اکنون ابزاری برای صادرکنندگان و واردکنندگان در خرید و فروش‌های نرخ ارز به صورت واقع‌بینانه درنظر گرفته نشده و اکنون معدن‌داران نمی‌دانند محاسبات دفتری خود را باید با چه نرخی انجام دهند و سازمان امور مالیاتی با آنها براساس چه نرخی برخورد خواهد کرد. اکبریان گفت: در شرایط کنونی ما برای بسیاری از هزینه‌های خود همان نرخ بازار موازی در هر دلار را می‌پردازیم و خبری از دلار ۴۲۰۰ تومانی نیست. به این معنا که حتی کشتیرانی جمهوری اسلامی ایران نیز که ارگانی وابسته به دولت است در حمل و نقل بار صادرکنندگان نرخ ۴۲۰۰ تومان را لحاظ نمی‌کند و البته مطابق با قانون هم عمل می‌نماید. به این معنا که خواستار تسویه ارزی کرایه حمل بار و واریز قیمت آن در حسابی در خارج از کشور به دلار است که در نهایت صادرکنندگان باید دلار را برای این تسویه حساب از خارج از کشور تامین کنند که امروز نرخی حدود ۷ هزار تومان دارد. رییس هیات‌مدیره انجمن تولیدکنندگان و صادرکنندگان سنگ‌آهن خاطرنشان کرد: امروز سایه بازار موازی

بر سر واردات و صادرات بسیار سنگین‌تر از دلار ۴۲۰۰ تومانی است که همین موضوع صادرکنندگان را با مشکلات متعددی روبه‌رو کرده است.

 

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران