شماره امروز: ۵۴۷

وزیر صنعت، معدن و تجارت مطرح کرد

| کدخبر: 121275 | |

وزیر صنعت، معدن و تجارت با اشاره به نبود استراتژی‌های کلی در صنعت کشور گفت: یکی از مشکلات اساسی صنعت در ایران این است که به‌طور کلی معلوم نیست چه فعالیت‌های اقتصادی در کجای کشور راه‌اندازی شود؛ البته چارچوب‌ها روشن است.

وزیر صنعت، معدن و تجارت با اشاره به نبود استراتژی‌های کلی در صنعت کشور گفت: یکی از مشکلات اساسی صنعت در ایران این است که به‌طور کلی معلوم نیست چه فعالیت‌های اقتصادی در کجای کشور راه‌اندازی شود؛ البته چارچوب‌ها روشن است.

محمد شریعتمداری در نشست تخصصی پوشاک و نساجی در اتاق اصناف مشهد اظهار کرد: به‌عنوان نمونه در حوزه صنعت خودرو طرح‌های مختلفی وجود دارد ولی اینکه کدام یک از این طرح‌ها مرکز و هسته اصلی فعالیت‌ها باشد، مشخص نیست. آیا می‌خواهیم قطعه‌سازی را محور فعالیت‌ها قرار دهیم یا تولیدکننده شویم؟ اگر این وضعیت روشن باشد، مشخص می‌شود ما در کجای صنعت قرار داریم.

 او خاطرنشان کرد: در صنعت پارچه نیز با وضعیت مشابهی مواجه هستیم. در واقع مشخص نیست آیا می‌خواهیم نخ باکیفیت تولید کنیم یا به تولید پنبه بپردازیم. ما در تصمیم‌گیری‌های راهبردی با یک چنین دوگانه‌هایی مواجه هستیم. امروز ما در همه این زمینه‌ها فعالیت داریم؛ مثلا هم پنبه در داخل تولید می‌کنیم و هم پنبه وارد می‌کنیم؛ نخ تولید داخل در اختیار داریم و نخ تولید خارج نیز وارد می‌کنیم. در مورد پارچه نیز همین وضعیت صادق است. او اضافه کرد: اگر کشور بخواهد استراتژی روشنی داشته باشد، باید زمانبندی و برنامه جامع توسعه روشنی در این خصوص داشته باشد. کار دولت حمایت از تولید است نه طراحی برنامه. این کار مربوط به اتحادیه‌های صنفی و بخش خصوصی است. با این حال شرایط در حال حاضر به گونه‌یی است که باید به صورت مشترک این مسیر را طی کنیم. این کار کمی زمان‌بر است.

وزیر صنعت، معدن و تجارت افزود: نساجی یکی از مهم‌ترین و قدیمی‌ترین صنایع ایران است. کشور ما شاید به دلیل برخی محدودیت‌ها مانند کمبود آب در برخی از صنایع پیشرفت زیادی نداشته باشد یا باتوجه به میزان آلایندگی برخی صنایع مانند فولاد باید محل استقرار آن خارج از شهر باشد اما در صنعت نساجی وضعیت این‌گونه نیست. در واقع برخی صنایع مانند فولاد که باید حتما در مناطقی مانند مناطق ساحلی راه‌اندازی شود، به این دلیل که نمی‌تواند اشتغال متوازنی ایجاد کند، به حل مشکل اشتغال کشور نیز کمک زیادی نخواهد کرد. این درحالی است که صنایع تولیدی مانند کیف و کفش می‌تواند در دل شهر قرار گیرد و به فعالیت خود ادامه دهد. در نتیجه به این صنعت می‌توان به‌عنوان یک صنعت رو به رشد نگاه کرد.

او با اشاره به مشکلات صنعت نساجی اظهار کرد: علت عمده مشکلات صنعت نساجی مساله تقاضاست. علاوه بر این اقدامات، باید در حوزه فعالیت‌های فرهنگی نیز اقداماتی صورت گیرد تا اراده و میل به این سمت نیز بطور طبیعی به این محصولات به وجود بیاید. قیمت تمام شده تولید نیز باید کاهش یابد. همچنین بانویی که چادر را به عنوان حجاب برتر انتخاب کرده، باید بتواند با هزینه کمتری چادر را خریداری کند زیرا این یک مساله اقتصادی نیز هست.

وزیر صنعت، معدن و تجارت تصریح کرد: در این زمینه مسائل فرهنگی و قیمت تمام شده دخیل است. علاوه بر این هیچ مبالاتی در تامین نیازمندی‌های مناسب برای جامعه اسلامی در فرهنگ تولید داخلی ما برای تامین کالاهایی که به صورت قاچاق وارد کشور می‌شود، وجود ندارد. در واقع ما نتوانسته‌ایم به‌طور طبیعی و به صورت مناسب پوشاک تولید کرده و این فرهنگ را به درستی به مردم منتقل کنیم تا این انگیزه در جوانان کشور برای استفاده از این نوع پوشش و علاقه به آن ایجاد شود. شریعتمداری ادامه داد: یک کمیته ویژه‌ برای این منظور راه‌اندازی شد که بتواند طی مذاکراتی با گروه‌ها و نهادهایی از جمله صدا و سیما که می‌توانند در این زمینه کمک کنند، به این مهم دست یابیم. البته وزارت ارشاد نیز در این زمینه کمیته ویژه‌یی تشکیل داده که در این رابطه فعالیت دارد. باید توجه داشت این تغییر عادت در کوتاه‌مدت رخ نمی‌دهد و باید به صورت دوره‌یی این تغییر نگاه و رویکرد انجام شود. تولید نیز باید به این سمت حرکت کند.

او خاطرنشان کرد: جمع‌آوری لباس‌های نامناسب توسط نیروی انتظامی نیز موجب می‌شود واحدهای تولیدکننده با مشکلات بسیاری مواجه شوند؛ بنابراین باید در این زمینه مسائل فرهنگی و اقتصادی به‌صورت توأمان پیش رود. برای انجام این کار نیازمند یک برنامه و زمانبندی هستیم تا به اهداف از پیش تعیین شده، دست یابیم. وزیر صنعت، معدن و تجارت خاطرنشان کرد: مشکلات منطقه‌یی صنایع ما دو دسته است. یک دسته از این مسائل، مشکلات عام مربوط به صنعت است و دسته دیگر مسائل خاص نساجی بوده و باز دسته دیگر این مشکلات مسائل نساجی و کفش و پوشاک همین شهر است. این مسائل در کارگروه مشخصی که تعیین شده در سه دسته موجود با راه‌حل‌های متناسب مورد پیگیری قرار خواهد گرفت. شریعتمداری با اشاره به جوایز صادراتی گفت: امسال برای این مساله ۱۳۰۰ میلیارد تومان منابع دیده شده است که مقدمات آن فراهم شده تا تخصیص یابد. برای پرداخت‌ها و طلب‌های گذشته جوایز صادراتی نیز دفتر جدایی گشوده شده و پیگیری می‌کنیم تا به صورت جداگانه این مبالغ نیز پرداخت شود. ما متعهد به این مساله هستیم.

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران