شماره امروز: ۵۴۷

رییس ایمیدرو خبر داد

| کدخبر: 120706 | |

ایران به لطف برخورداری از منابع عظیم گازی، در مسیر راه‌اندازی یک مجتمع جدید گداخت آلومینیوم در اوایل سال آینده قرار دارد که میزان تولید

ایران به لطف برخورداری از منابع عظیم گازی، در مسیر راه‌اندازی یک مجتمع جدید گداخت آلومینیوم در اوایل سال آینده قرار دارد که میزان تولید آلومینیوم این کشور را ۷۰درصد افزایش خواهد داد و کشور را در این خصوص به خودکفایی خواهد رساند. به گزارش تسنیم به نقل از رویترز، مهدی کرباسیان معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت ایران در کنفرانس آلومینیوم سی‌آریو در لندن گفت، عملیات ساخت مجتمع گداخت شرکت آلومینیوم جنوب که قرار است در فاز نخست سالانه 300 هزار تن تولید داشته باشد در جریان است. کرباسیان همچنین ریاست سازمان ایمیدرو (سازمان توسعه و نوسازی معادن و صنایع معدنی ایران) را برعهده دارد که مالک 49درصد از سهام شرکت آلومینیوم جنوب است. 51درصد مابقی سهام این شرکت متعلق به شرکت سرمایه‌گذاری غدیر ایران است. به گفته میرچی مدیر موسسه مشورتی آئوریس کانادا که به شرکت آلومینیوم جنوب (سالکو) نیز مشاوره می‌دهد، هر چند ایران هم‌اکنون در دو مجتمع تولیدی خود سالانه اندکی بیش از 400هزار تن آلومینیوم تولید می‌کند، اما میزان مصرف داخلی حدود 600 تا 700 هزار تن است. به گفته او، مجتمع گداخت آلومینیوم سالکو در منطقه ویژه اقتصادی لامرد در جنوب ایران و در نزدیکی ساحل خلیج‌فارس در حال ساخت است؛ جایی که یک بندر آب عمیق نیز در آنجا در دست احداث است. این مجتمع 1.2میلیارد دلاری توسط شرکت مهندسی و ساخت خارجی صنعت فلزات غیرآهنی چین در حال احداث است. به گفته میرچی، مجتمع گداخت آلومینیوم سالو ابتدا قرار بود به‌صورت سرمایه‌گذاری مشترک با شرکت آلکان کانادا ساخته شود، اما این شرکت پس از تحریم‌های امریکا ایران را ترک کرد.

کرباسیان همچنین گفت: این مجتمع گداخت انرژی موردنیاز خود را از یک نیروگاه گازی تامین خواهد کرد و ایران امیدوار است با استفاده از منابع عظیم گازی خود صنعت فلزات خود را بیش از پیش توسعه بدهد. ایران در کنار روسیه، بزرگ‌ترین دارندگان ذخایر گازی جهان به‌شمار می‌روند. او افزود: مجتمع سالکو میزان تولید آلومینیوم کشور را تا سال 2025 به یک میلیون تن در سال افزایش خواهد داد و بخش فولاد ایران نیز قصد دارد تولید خود را تا سال 2025 از 31 میلیون تن فعلی به 55 میلیون تن برساند. کرباسیان گفت: تولید فولاد ایران در سال 2013 میلادی 20 میلیون تن بود و ما تنها یک میلیون تن صادرات داشتیم. در سال گذشته صادرات فولاد ایران به حدود 9 میلیون تن رسید. میرچی گفت: وجود ذخایر گازی و تولید برق ارزان‌قیمت از نظر قیمتی نیز به مجتمع سالکو کمک می‌کند؛ «من انتظار دارم هزینه تولید مجتمع سالکو زیر 1200 دلار در هر تن باشد.» قیمت شاخص هر تن آلومینیوم در بازار بورس لندن، روز گذشته حدود 2230 دلار بود.

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران