شماره امروز: ۵۴۷

وزیر صنعت، معدن و تجارت ترسیم کرد

| کدخبر: 120228 | |

آمار منتشر شده از سوی وزارت صنعت، معدن و تجارت حاکی از این است که در ۱۲ماه منتهی به اسفند ۹۶ معادل ۲۰هزار و ۷۶۷ فقره جواز تاسیس جدید صادر شده که نسبت به مدت مشابه سال قبل از آن از رشد

صنعت|

آمار منتشر شده از سوی وزارت صنعت، معدن و تجارت حاکی از این است که در ۱۲ماه منتهی به اسفند ۹۶ معادل ۲۰هزار و ۷۶۷ فقره جواز تاسیس جدید صادر شده که نسبت به مدت مشابه سال قبل از آن از رشد 22.2درصدی برخوردار بوده است. از آن سو عملکرد وزارت صنعت، معدن و تجارت نشان می‌دهد ۴۹هزار و ۹۱۶طرح درحال اجرا در کشور و ۸۸ طرح صنعتی با سرمایه‌گذاری مستقیم خارجی درحال اجراست‌. همچنین آمارهای حمل و نقل کالا گویای این است که در سال ۹۶ معادل 9.7درصد مجموعه کالای ترانزیت و ۲۰درصد حمل و نقل کالای جاری در جاده‌ها افزایش پیدا کرده که این نشانگر افزایش میزان تولید در کشور است. از سوی دیگر از ۴۴ محصول منتخب صنعتی تولید ۳۱محصول افزایش بالای ۷درصد داشته و تولید ۱۳محصول یا کاهش یافته یا ثابت مانده و در مجموع رشد صنعتی کشور 4.5درصد بوده است.

 وزیر صنعت، معدن و تجارت ضمن تشریح این آمارها در نشست هم‌اندیشی با رییس و اعضای کمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی گفت: با اتکا به سیاست‌های کلی اقتصاد مقاومتی، اسناد بالادستی، برنامه ششم توسعه و برنامه راهبردی ریاست‌جمهوری، برنامه یک‌ساله بخش صنعت، معدن و تجارت تدوین و به معاونت‌ها برای اجرا ابلاغ شده است.

محمد شریعتمداری با اشاره به نام‌گذاری سال ۹۷ به سال حمایت از کالای ایرانی توسط رهبر معظم انقلاب افزود: برای حمایت از کالای ایرانی از دل این برنامه یک ساله، یک اقدام راهبردی طراحی کردیم.

او با تاکید بر اینکه تمایل نسبت به خرید کالای ایرانی باید در دل همه مردم ایجاد شود، گفت: حتی اگر کالای ایرانی از لحاظ استاندارد و کیفیت با نمونه خارجی‌اش برابری نکند باید برای حمایت از تولید ملی و اشتغال جوانان نسبت به خریدش اقدام کنیم و در این مسیر پویش‌های متعددی ازجمله «آری به تولید ملی» طراحی شده و درحال اجراست.

وزیر صنعت، معدن و تجارت همچنین تصریح کرد: ارتقای کیفیت در محصولات و افزایش توان رقابت‌پذیری کالای ایرانی مسوولیت اصلی ما در حوزه صنعت و معدن است. شریعتمداری تولید با صنعت و تکنولوژی به روز را مهم‌ترین شاخصه تولید کالای قابل رقابت در بازارهای جهانی دانست و افزود: پتروشیمی به عنوان یک صنعت به روز می‌تواند الگویی در این زمینه باشد.

او در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به اینکه نیازمند نوسازی و بهسازی صنعتی هستیم، گفت: حدود ۲هزار و ۷۰۰واحد صنعتی را برای نوسازی رصد کردیم و مجلس شورای اسلامی تصویب کرد که از نرخ سود تسهیلات اعطایی برای بازسازی خطوط تولید استفاده کنیم. وزیر صنعت، معدن و تجارت با بیان اینکه جلسات مختلفی با نظام بانکی و شورای پول و اعتبار برای استفاده از کارت‌های اعتباری به سبک کشورهای توسعه یافته داشتیم، افزود: بسته قابل ابلاغ شورای پول و اعتبار صادر شده و مذاکرات برای حل و فصل نواقص آن درحال انجام است.

شریعتمداری همچنین با اشاره به اینکه در حوزه صادرات نیز اقدامات خوبی انجام شده، گفت: ۱۳۰۰میلیارد تومان برای حمایت از صادرات غیرنفتی در قالب مشوق‌های صادراتی در نظر گرفته شده است. او در عین حال با تاکید بر لزوم تاسیس مراکز تجاری خارج از کشور و گسترش رایزنی‌های تجاری با کشورهای مختلف تصریح کرد: تاسیس مراکز تجاری در خارج از کشور نیازمند انعطاف‌پذیری قوانین است. وزیر صنعت، معدن و تجارت با بیان اینکه حق امتیاز در بورس کالا برای شفاف‌سازی و سهولت معاملات قدم بزرگی است‌، گفت: با کمک موسسه مطالعات و پژوهش‌های بازرگانی، مطالعات راهبردی توسعه صنایع صادراتی و رقابتی را پیش می‌بریم همچنین با کمک سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات معدنی برخی مقررات معدنی را در سال ۹۷ احیا می‌کنیم که ازجمله آنها واگذاری مجدد معادن واگذار شده‌یی است که غیرفعال هستند.

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران