شماره امروز: ۵۴۷

سازمان توسعه تجارت خبر داد

| کدخبر: 119987 | |

مدیرکل مقررات صادرات و واردات سازمان توسعه تجارت از ثبت سفارش برای واردات ۸۰ هزار خودرو خارجی از دی ‌ماه سال قبل خبر داد. علی علی‌آبادی درباره‌ تاثیرات تغییر تعرفه‌های ورودی خودرو بر میزان واردات گفت:

مدیرکل مقررات صادرات و واردات سازمان توسعه تجارت از ثبت سفارش برای واردات ۸۰ هزار خودرو خارجی از دی ‌ماه سال قبل خبر داد. علی علی‌آبادی درباره‌ تاثیرات تغییر تعرفه‌های ورودی خودرو بر میزان واردات گفت: پس از دی ‌ماه و به دنبال ابلاغ مصوبه هیات وزیران، ثبت سفارش خودروها به روال عادی ادامه داشته و حتی نسبت به مدت مشابه سال قبل بیشتر هم بوده است.  او با بیان اینکه هنوز درصد افزایش واردات خودرو در این مدت بررسی نشده، اظهار کرد: در 3ماهه پایانی سال گذشته تقریبا به اندازه تمام سال ۱۳۹۵ خودرو ثبت سفارش شده است.

مدیرکل مقررات صادرات و واردات سازمان توسعه تجارت در پاسخ به این سوال که از این تعداد ثبت سفارش چه تعداد خودرو وارد کشور شده است، گفت: تعداد خودروهای وارد شده را باید از سوی گمرک پیگیری کرد.  به گزارش ایسنا، علی‌آبادی در پاسخ به این سوال که نمایندگان مجلس تعرفه‌های واردات خودرو را بسیار بالا اعلام کرده و حداکثر تعرفه اعمال شده در دنیا را ۲۰درصد می‌دانند، توضیح داد: میانگین تعرفه‌های ما نیز کمتر از ۲۰درصد می‌شود و عددی بین ۱۹تا ۲۰درصد را در برمی‌گیرد. نرخ موثر تعرفه نیز در سال گذشته 12.3درصد بوده است. او ادامه داد: حال اگر به طور خاص حقوق ورودی خودرو را مد نظر داشته باشیم این موضوع مصوب هیات وزیران است و تا زمانی که مصوبه‌یی مبنی بر لغو آن صادر نشود، اجرای آن ادامه خواهد داشت. مدیرکل مقررات صادرات و واردات سازمان توسعه تجارت همچنین متذکر شد: در سال ۱۳۹۷ در مورد خودروهای هیبریدی حدود ۲۰درصد کاهش تعرفه صورت گرفته و خودروهایی که ۱۵۰۰سی سی و کمتر ظرفیت دارند، تعرفه‌شان به حالت قبل یعنی همان 5 درصد بازگشته است. علی‌آبادی اضافه کرد: اما در مورد خودروهای بنزینی و هیبریدی از دی ‌ماه سال گذشته که مصوبه هیات وزیران ابلاغ شده، ورودی‌های مصوب طبق طبقه‌بندی و براساس حجم موتور دریافت شده و همانطور که اشاره شد تا زمان صدور دستورالعمل جدید تعرفه‌های قبلی لازم‌الاجرا هستند.  این درحالی است که طبق دستورالعمل جدید، واردات خودرو تعرفه واردات خودرو با حجم موتور ۱۰۰۰تا ۱۵۰۰سی‌سی از ۴۰درصد به ۵۵ درصد، تعرفه واردات خودروهای با حجم موتور ۱۵۰۰تا ۲۰۰۰سی‌سی از ۵۵ درصد به ۷۵درصد و تعرفه واردات خودروهای با حجم موتور ۲۰۰۰تا ۲۵۰۰سی‌سی نیز از ۵۵ درصد به ۹۵درصد افزایش یافته است. طبق این دستورالعمل واردات خودروهای با ارزش گمرکی بیش از ۴۰هزار دلار نیز ممنوع اعلام شده است.

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران