شماره امروز: ۵۴۷

| کدخبر: 119577 | |

تراز تجاری ایران و اروپا در بخش کالاهای غیر نفتی به استناد آمارهای گمرکی در ۱۱ماهه سال قبل، منفی 8میلیارد و ۴۵۵میلیون دلار شده است. دستیابی ایران به اهداف صادراتی از پیش تعیین شده در سال‌های قبل همواره با اما و اگر همراه بوده و عملیاتی نشده است،

 

تراز تجاری ایران و اروپا در بخش کالاهای غیر نفتی به استناد آمارهای گمرکی در ۱۱ماهه سال قبل، منفی 8میلیارد و ۴۵۵میلیون دلار شده است. دستیابی ایران به اهداف صادراتی از پیش تعیین شده در سال‌های قبل همواره با اما و اگر همراه بوده و عملیاتی نشده است، با این وجود آمار واردات سال به سال بیشتر شده و تنها در سال گذشته بیش از ۱۰ میلیارد دلار افزایش داشته است. البته گاه ممکن است، این‌گونه اعلام شود که صرف بالا بودن واردات نمی‌توان روند مبادلات تجاری کشورها را دارای اشکال دانست، زیرا کشوری مانند چین نیز علاوه بر اینکه بیشترین صادرات را دارد، بزرگ‌ترین واردکننده هم به شمار می‌رود. اما اینکه واردات با چه آنالیزی صورت می‌گیرد قطعا موضوعی مهم به شمار می‌رود.

به گزارش ایسنا، گاه ممکن است ارز کشور صرف واردات کالاهایی شود که مشابه داخلی آنها نیز در دسترس است، گاه هم ممکن است مانند برخی اقتصادهای موفق دنیا واردات به مواد اولیه‌یی با ارزش افزوده پایین مربوط شود که با فرآوری آنها هم اشتغال ایجاد می‌شود و محصولی با ارزش ‌افزوده بالاتر تولید می‌شود.

 افزایش ۳۴درصدی واردات از اروپا

مروری بر آمارهای ۱۱ماهه گمرکی ایران گویای آن است که در سال گذشته به‌طور مشخص در تجارت با کشورهای اروپایی دستاورد قابل دفاعی نداشته‌ایم و در شرایطی که واردات وزنی و ارزشی کشورهای عضو اتحادیه اروپا به ترتیب ۶۴ و ۳۴درصد افزایش داشته، ایران در صادرات به قاره اروپا از نظر وزن و ارزش به ترتیب ۳۳ و ۷درصد کاهش را تجربه کرده است. بدین‌ ترتیب تا پایان بهمن‌ماه سال قبل، حجم صادرات ایران به اروپا معادل یک‌میلیارد و ۳۳۸ میلیون دلار و واردات از این کشورها ۹میلیارد و ۷۹۳ میلیون دلار بوده است.

با توجه به واردات ۴۷میلیارد و ۶۵۷میلیون دلاری ایران در ۱۱ماهه سال قبل می‌توان گفت 20.54 درصد از مجموع کالاهای وارداتی کشور از مبدا اروپا وارد شده‌ است. این در حالی است که سهم صادرات اروپا از مجموع صادرات کشور رقمی در حد 3.2 درصد است. از سوی دیگر آمارهای منتشر شده گویای آن است که در سال گذشته بازار ایران برای کشورهایی چون انگلستان گرم شده و واردات از این کشور ۱۴۷درصد رشد داشته است.

آلمان با صادرات 2میلیارد و ۶۴۱میلیون دلاری از نظر ارزش صادرات به ایران رشد ۲۱درصدی داشته و سوییس با یک‌میلیارد و ۹۵۳میلیون دلار (۷۲ درصد رشد ارزشی)، فرانسه با یک‌میلیارد و ۵۵۷ میلیون دلار (۷۹ درصد رشد صادرات)، هلند با یک‌میلیارد و ۳۲۶میلیون دلار (۸۱درصد رشد ارزشی)، ایتالیا با یک‌میلیارد و ۲۵۹میلیون دلار (۱۶درصد رشد صادراتی)، سوئد با ۶۵۶میلیون دلار صادرات و رشد ۱۳۲درصدی، اسپانیا با صادرات ۳۶۷میلیون دلاری و ۲۵درصد رشد صادرات ارزشی از جمله کشورهای اتحادیه اروپا هستند که جزو ۲۰صادرکننده اصلی ایران در

۱۱ ماهه سال قبل قرار داشته‌اند.

 چرا تراز تجاری با اروپا تا این حد منفی است؟

مدیرکل دفتر اروپا و امریکا سازمان توسعه تجارت به ارائه توضیحاتی در این زمینه پرداخت و تاکید کرد که مهم‌ترین دلیل منفی‌ بودن تراز تجاری ایران با اتحادیه اروپا به تفاوت ساختار اقتصادی باز می‌گردد. بهروز حسن‌الفت اظهار کرد: کشورهای اروپایی عمدتا از نظر صنعتی پیشرفته بوده و دارای تکنولوژی بالا هستند، برهمین اساس ما به صنعت آنها نیاز داریم و شاید این موضوع بیش از یک قرن است که وجود دارد. در تکنولوژی، ماشین‌آلات و صنعت ما بر اساس محصولات اروپایی شکل گرفته و در بسیاری صنایع از ماشین‌آلات اروپایی استفاده شده است، اما از زمان تحریم‌ها با اعمال محدودیت‌های صورت گرفته تا حدی شرایط تغییر کرد.

این مسوول سازمان توسعه تجارت افزود: اکنون پس از بحث برجام کمی فضا تغییر کرده و از یک‌سو شرکت‌های اروپایی علاقه‌مند به حضور در بازار ایران هستند و از سوی دیگر شرکت‌های ایرانی مایل به استفاده از تکنولوژی آنها هستند. بر همین اساس در سال‌های گذشته با کشورهایی مانند فرانسه و آلمان و تا حدودی ایتالیا قراردادهایی به امضا رسید که به‌طور مثال در زمینه قطعات خودرو از آنها واردات داشته باشیم. این موضوع اگرچه تا حدی مشکل صنعت خودرو را در زمینه کیفیت برطرف می‌کند، اما به هر حال آمار قطعات منفصله افزایش یافته است. او ادامه داد: پس از فضای برجام قراردادهای ما با کشورهای اروپایی باعث شد که شاهد افزایش واردات آنها باشیم، اما در زمینه صادرات در سال ۱۳۹۵ وضعیت ایران به نسبت بهتر از سال گذشته بود، زیرا در آن سال یک موجودی در انبارها وجود داشت و ما توانستیم با اتکا به آنها صادرات بیشتری داشته باشیم.

 فولادی که دیگر صادر نشد

به گفته مدیرکل دفتر اروپا و امریکا سازمان توسعه تجارت، در زمینه فولاد و قطعات فولادی در سال ۱۳۹۵ با توجه به ظرفیت انبارها برای ما امکان صادرات بیشتری وجود داشت و بلافاصله پس از ایجاد گشایش‌های تجاری با دنیا این کالاها صادر شد، اما در سال گذشته این محصولات بیشتر صرف تولید داخل شد. بر همین اساس حجم صادرات ایران به کشورهای اروپایی نسبت به سال قبل آن کاهش یافت. الفت در پاسخ به این سوال که آیا با بهره‌گیری از محصولات کشاورزی یا بخش‌هایی مانند زعفران، پسته، فرش و سایر اقلامی که ایران در آنها مزیت دارد امکان افزایش آمار صادرات به اروپا وجود نداشته است؟ توضیح داد: این محصولات به شکل سنتی سال‌ها در بازار اروپا حضور داشته‌اند و اکنون نمی‌توان امید زیادی به آنها داشت که به‌طور مثال با کالاهایی مانند فرش، خشکبار یا زعفران مزیت زیادی در صادرات داشته باشیم. مزیت ما در صادرات با کالاهایی مانند محصولات پتروشیمی و صنعتی و فولادی ایجاد می‌شود و با صادرات محصولات کشاورزی نمی‌توان انتظار چندانی در جهش صادرات داشت. او ادامه داد: به عنوان مثال یک سال ممکن است که محصول پسته ما برای صادرات مناسب باشد، اما در سال بعد با توجه به شرایط کم‌آبی نتوان روی آن مانور داد.

این مسوول سازمان توسعه تجارت همچنین به مسائل بانکی اشاره کرد و گفت: همچنان مسائل بانکی با بسیاری از کشورها حل نشده باقی‌ مانده است. الفت به مذاکرات متعددی که با اتحادیه اروپا و کشورهای مختلف صورت گرفته اشاره و اظهار کرد: ‌در برخی موارد با کشورهایی مانند اسپانیا، اتریش و بلژیک یک نقشه راه نیز برای همکاری‌های تجاری تهیه شده است. در مواردی مانند آلمان، لهستان، چک و فرانسه نیز در حال بررسی‌های دوطرفه هستیم و لازم است که این مذاکرات با تک‌تک کشورها پیش رود. مدیرکل دفتر اروپا و امریکا سازمان توسعه تجارت در پایان تاکید کرد: با تمام این تفاسیر این سوال جدی وجود دارد که چرا تراز تجاری ما با اروپا تا این اندازه منفی است که این موضوع همان‌طور که اشاره شد به بحث نیازهای تکنولوژیک ما باز می‌گردد، زیرا در حال حاضر حداقل در تجارت رسمی ۸۰درصد صادرات کشورهای اروپایی به ایران را کالاهای تکنولوژیک تشکیل می‌دهند.

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران