شماره امروز: ۵۴۷

رییس اجرایی فدراسیون اتاق‌های بازرگانی جهان با رییس اتاق ایران دیدار کرد

| کدخبر: 118758 | |

روز گذشته نماینده فدراسیون اتاق‌های بازرگانی جهان (WCF) برای نخستین بار بعد از یک دهه به اتاق ایران آمد و با غلامحسین شافعی رییس اتاق ایران دیدار کرد.

تجارت|

روز گذشته نماینده فدراسیون اتاق‌های بازرگانی جهان (WCF) برای نخستین بار بعد از یک دهه به اتاق ایران آمد و با غلامحسین شافعی رییس اتاق ایران دیدار کرد.

فدراسیون اتاق‌های بازرگانی جهان (WCF) اوایل سال 1951 تاسیس شده و به عنوان یکی از شاخه‌های تخصصی اتاق بازرگانی بین‌الملل با هدف یکپارچه‌سازی تصمیمات در سطوح اقتصاد بین‌الملل و همچنین ایجاد زمینه‌های متعدد همکاری در چارچوب‌های دو و چندجانبه، مدیریت سیستم کارنه، ATA و غیره میان اعضا تشکیل ‌شده است.

این فدراسیون نهادی غیرسیاسی است که برقراری ارتباطات سازنده میان 12هزار اتاق بازرگانی در بیش از 130 کشور را در دستور کار دارد. به گزارش پایگاه خبری اتاق ایران؛ مدیر اجرایی فدراسیون اتاق‌های بازرگانی درباره هدف سفر خود به تهران توضیح داد: می‌خواستیم، متوجه شویم آیا ایران توانایی برگزاری کنگره 2021 را دارد یا خیر که با این سفر اطمینان یافتیم این توانایی وجود دارد. از سوی دیگر رییس اتاق ایران نیز گفت: اقتصاد ایران دومین اقتصاد منطقه خاورمیانه و شمال آفریقاست و چند سال اخیر سیر صعودی و تکاملی خوبی را آغاز کرده است. ایران از نظر تنوع صنعتی در کشورهای منطقه مقام شایسته‌یی دارد و با وجود محدودیت‌ها فعالیت‌های خوبی انجام داده است.

غلامحسین شافعی با اشاره به تحریم‌های دیگر کشورها علیه ایران افزود: بخش صنعتی ما کمی از تکنولوژی روز دنیا فاصله گرفته و در تلاش برای از بین بردن این شکاف و تجهیز صنایع به تکنولوژی روز دنیا هستیم. طبق برنامه ششم توسعه پیش‌بینی شده به رشد 8درصد اقتصادی برسیم و این هدف دور از دسترس نیست، چرا که ایران سرشار از منابع طبیعی و مملو از نیروی انسانی تحصیل‌کرده است.

به گفته رییس اتاق ایران در شرایط جدید برنامه‌های دولت و بخش خصوصی تلاش برای تعامل بیشتر با اقتصاد جهانی است. او در این باره توضیح داد: بعد از برجام حدود 250هیات خارجی به ایران آمده‌اند، اگرچه برای اجرایی شدن مذاکرات انجام شده هنوز محدودیت‌هایی وجود دارد. هم‌ اکنون در اتاق ایران 35کشور دنیا اتاق مشترک داشته و حدود 200 تشکل اقتصادی تحت پوشش اتاق ایران هستند که همگی برای توسعه فعالیت با کشورهای دنیا تلاش می‌کنند.

شافعی با بیان اینکه اتاق ایران تمام تلاش خود را برای حضور در مجامع جهانی می‌کند، افزود: ما در سازمان‌های همکاری منطقه‌یی اکو و همچنین اتاق‌های بازرگانی جاده ابریشم حضور داریم. همچنین نایب‌رییس اتاق ایران اخیرا به عضویت WCF درآمده است. او با اشاره به نشست اخیر اکو که در اتاق ایران برگزار شد، تصریح کرد: در این نشست تصمیمات خوبی برای همکاری‌های منطقه‌یی اکو گرفته شد و اجلاس اتاق‌های جاده ابریشم نیز در آینده‌یی نزدیک با حضور 60 کشور برگزار می‌شود. رییس اتاق ایران درخواست کرد که اتاق ایران در سال 2021 میزبان برگزاری مجمع فدراسیون اتاق‌های بازرگانی جهان باشد.

شافعی در ادامه بیان کرد که چنانچه WCF با برگزاری کنگره در ایران موافقت کند، اتاق ایران تمام تلاش خود را برای برگزاری آن به بهترین نحو ممکن خواهد کرد. او ادامه داد: در این زمینه مذاکرات با دولت ایران نیز صورت گرفته که با استقبال خوبی مواجه شده است.

در عین حال آنتونی پارکس مدیر اجرایی فدراسیون اتاق‌های بازرگانی جهان بیان کرد: برای نخستین بار است که یک مقام WCF بعد از گذشت یک دهه به ایران می‌آید و به عضویت ایران در این فدراسیون افتخار می‌کنیم. اتاق ایران با تمام موانع موجود یکی از اتاق‌های فعال در جامعه جهانی بوده و این برای تجارت نکته مثبتی است.

 به گفته او جامعه اروپایی علاقه زیادی به برقراری رابطه تجاری با ایران پیدا کرده است. مدیر اجرایی WCF با اشاره به حضور پدرام سلطانی نایب‌رییس اتاق ایران در نشست استرالیا معتقد است که ایران در این نشست توانست توانایی‌های خود را نشان دهد.

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران