شماره امروز: ۵۴۷

کاردار سفارت هند در ایران خبر داد

| کدخبر: 118520 | |

کاردار سفارت هند در ایران با بیان اینکه هیچ مشکلی برای پرداخت پول نفت ایران از سوی هند وجود ندارد، گفت: بعد از تحریم‌ها تمام بدهی‌های مالی هند به ایران پرداخت شده است.

کاردار سفارت هند در ایران با بیان اینکه هیچ مشکلی برای پرداخت پول نفت ایران از سوی هند وجود ندارد، گفت: بعد از تحریم‌ها تمام بدهی‌های مالی هند به ایران پرداخت شده است.  «دوش اوتام» در جمع خبرنگاران در مراسم افتتاح نمایشگاه سورس، گفت: در سفری که حسن روحانی رییس‌جمهور ایران به هند داشتند، توافق شد تا دولت هند مبلغ 85 میلیون دلار برای توسعه بندر چابهار اختصاص دهد و یک خط اعتباری 150میلیون دلاری برای توسعه این بندر علاوه بر مبلغ مذکور اختصاص داده شد. کاردار سفارت هند افزود: بندر چابهار یک فرصت بسیار مناسب تجاری برای ایران و هند محسوب می‌شود و این بندر تجارت با افغانستان و آسیای میانه را تسریع می‌کند.

او با اشاره به تجارت 12.8 میلیارد دلاری ایران و هند در سال گذشته، گفت: بخش انرژی در روابط تجاری دوجانبه دو کشور بسیار اهمیت دارد. به گفته «اوتام» حدود 27.1 میلیون تن نفت خام از ایران به هند سال 2017 صادر شد که این میزان معادل 9میلیارد دلار است. کاردار سفارت هند در ایران اظهار کرد: همچنین در سفر روحانی به هند تاکید شد تا سرمایه‌گذاران هندی در بخش نفت و انرژی به ایران بیایند و وی از این موضوع استقبال کرد و دو کشور تلاش دارند تا همکاری‌های بخش انرژی را افزایش دهند. او در پاسخ به پرسشی درخصوص بدهی‌های نفتی ایران به هند، بیان کرد: تمام بدهی‌های مالی هند بابت خرید نفت که در زمان تحریم‌ها اتفاق افتاده بود، پرداخت شده است. اوتام بیان کرد که بعد از برداشته شدن تحریم‌ها هیچ مشکلی در پرداخت پول نفت ایران از طرف هند وجود ندارد و الان دولت هند پول نفت را به ایران پرداخت می‌کند.  او اظهار کرد: ‌درخصوص پول تجارت غیرنفتی یوکوبانک هند در ایران دفتری دارد که 6 بانک ایرانی با این بانک همکاری مالی دارند و پرداخت‌ها از این طریق صورت می‌گیرد.

این مقام هندی در پاسخ به پرسشی درخصوص قانون FATF و اینکه این قانون آیا باعث می‌شود تا حساب ایرانی‌ها در هند بازنگری یا بسته شود، گفت: هیچ مشکلی برای حساب‌های ایرانی در هند وجود ندارد. او در پایان افزود: همچنین برای پرداخت پول نقد مشکلی وجود ندارد و می‌توان پول آن را به یورو به ایران پرداخت کرد.

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران