شماره امروز: ۵۴۷

معاون وزیر صنعت:

| کدخبر: 118434 | |

معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت از توافق این وزارتخانه با سازمان ملی استاندارد برای تعدیل استانداردهای 85گانه خودرویی خبر داد. منصور معظمی گفت:

 ایرنا|

 معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت از توافق این وزارتخانه با سازمان ملی استاندارد برای تعدیل استانداردهای 85گانه خودرویی خبر داد. منصور معظمی گفت: در هفته گذشته با سازمان ملی استاندارد ایران درباره بازنگری در استانداردهای 85گانه خودرویی توافق شد که به زودی از سوی این سازمان اعلام می‌شود. به گفته او بر پایه این توافق قرار شد، استانداردهایی اجباری شود که خودروسازان قادر به پاس کردن آنها بوده و به نفع مشتریان خودرو و مصرف‌کنندگان باشد.

تا ابتدای دی ماه امسال خودروسازان باید مدارک استاندارد 55 گانه را به سازمان ملی استاندارد تحویل می‌دادند و خودروهایی که قادر به پاس کردن این استانداردها نبودند از دور خارج شوند. از این تاریخ به بعد اگر هر یک از این خودروها بخواهند دوباره به خط تولید بازگردند، باید استانداردهای 63 گانه را پاس کنند؛ یعنی علاوه بر استانداردهای پیشین 8 استاندارد دیگر نیز اضافه شد. این مهلت تا اول دی ماه سال آینده(1397) برای این خودروها باقی است اما از زمستان آینده 22 استاندارد دیگر نیز اضافه می‌شود و پشت سر گذاشتن 85 استاندارد الزامی است. در همین رابطه رییس سازمان ملی استاندارد ایران چندی پیش بر رعایت استانداردهای خودرویی طبق زمان‌بندی اعلام شده، تاکید کرد.

به گفته نیره پیروزبخت، سازمان ملی استاندارد در اجرای استانداردهای جدید به طور کامل شفاف و مطابق برنامه اعلام شده، عمل می‌کند و در چگونگی اجرای این استانداردها با توجه به بسترهای موجود به خودروسازان یاری می‌رساند. پیروزبخت بیان کرد: از همه خودروسازان خواسته شده در برنامه اجرایی دقیق خود چگونگی اجرای این استانداردها را به ما گزارش کنند.

در پی اجرای مرحله نخست استانداردهای جدید اجباری خودرو از اول دی ماه 1396 خودروسازان تولید و واردات برخی خودروهای غیراستاندارد را از دستور کار خارج کردند. بر این اساس، MVM 315 سدان، MVM 550، تیگو 5، سایپا 131و سایپا 132 دوگانه‌سوز، سایپا 141 بنزینی و دوگانه‌سوز، آریو 1500 سی‌سی، پژو پارس با موتور XUM، وانت تک کابین و دو کابین مزدا و کارا 1700(بنزینی و دوگانه‌سوز)، آسا B 50F، لیفان 620، لیفان X50، لیفان X60، جک J5، هیوندای i10 و برخی خودروهای سنگین جاده‌یی در این فهرست قرار گرفتند.

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران