شماره امروز: ۵۴۷

| کدخبر: 118045 | |

ایران موازنه تجاری با ترکیه را به نفع خود تغییر داده و از کسری ۲۶۶میلیون دلاری در سال ۲۰۱۶ به مازاد حدودا 4.3میلیارد دلاری در سال ۲۰۱۷ تبدیل کرده است.

ایران موازنه تجاری با ترکیه را به نفع خود تغییر داده و از کسری ۲۶۶میلیون دلاری در سال ۲۰۱۶ به مازاد حدودا 4.3میلیارد دلاری در سال ۲۰۱۷ تبدیل کرده است. به گزارش تسنیم و به نقل از المانیتور، در حالی که ایران و ترکیه همکاری در سوریه را آغاز کرده‌اند، حجم مبادلات تجاری دو کشور پس از 4 سال کاهش در سال 2017 شروع به افزایش کرده است.

آمارهای 5 سال گذشته نشان می‌دهد، فضای سیاسی حاکم بر روابط تهران و آنکارا تاثیر مستقیمی بر روابط تجاری این دو کشور داشته است. حجم روابط تجاری این دو همسایه در دوره‌هایی که سیاست خاورمیانه‌یی ترکیه منجر به همکاری نزدیک‌تر با عربستان و عمیق‌تر شدن اختلافات با ایران شده کاهش یافته، اما در سال 2017 یعنی زمانی که دو کشور تلاش‌های مشترکی را در سوریه انجام دادند رو به افزایش بوده است. حجم مبادلات تجاری ایران و ترکیه در سال 2012 به بالاترین رقم خود یعنی 21.9 میلیارد دلار رسید. در سال 2013 این رقم به ‌شدت کاهش داشت و تحت تاثیر تحریم‌های امریکا علیه ایران به 14.5میلیارد دلار رسید. این کاهش در سال 2014 نیز ادامه داشت و حجم روابط تجاری 13.7میلیارد دلار شد. دو کشور در تلاش برای تقویت روابط تجاری، یک موافقتنامه تجارت ترجیحی را در ابتدای سال 2015 منعقد و اقدام به کاهش تعرفه واردات صدها قلم کالا کردند. هدف از این موافقتنامه رساندن حجم مبادلات تجاری دو کشور به 35 میلیارد دلار در سال بود. همچنین توافق هسته‌یی که با هدف لغو تحریم‌های ایران بین تهران و قدرت‌های جهانی به امضا رسید، این امیدواری را تقویت کرد که هیچ مانع عمده‌یی بر سر راه تقویت روابط دو کشور باقی نمانده است. اما با وجود تحولات مثبت رخ داده، حجم مبادلات دو کشور در سال 2015 به 9.7 میلیارد دلار و در سال 2016 یعنی سال اجرایی شدن برجام به 9.6 میلیارد دلار کاهش یافت. کاهش مداوم حجم مبادلات تجاری نشانه‌یی روشن از این مساله بود که حجم روابط ایران و ترکیه نمی‌تواند رو به افزایش بگذارد، مگر آنکه دو کشور مشکلات‌شان را در حوزه‌های محل اختلاف در سیاست‌های منطقه‌یی‌شان از جمله در بحران سوریه حل و فصل کنند.  با بروز اختلاف میان ترکیه و امریکا در سوریه و تلاش‌های مشترک ترکیه، ایران و روسیه برای دستیابی به راه‌حلی برای بحران سوریه وضعیت در سال 2017 شروع به تغییر کرد.

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران