شماره امروز: ۵۴۷

| کدخبر: 116747 | |

ایسنا معاون مدیرکل مبارزه با قاچاق کالاهای هدف گفت: درحال حاضر ۹۰درصد سهم بازار سیگار از طریق تولید داخل، 5درصد از مجرای واردات و 5درصد باقیمانده به شکل قاچاق تامین می‌شود.

 ۵ درصد سیگارها قاچاق هستند

ایسنا  معاون مدیرکل مبارزه با قاچاق کالاهای هدف گفت: درحال حاضر ۹۰درصد سهم بازار سیگار از طریق تولید داخل، 5درصد از مجرای واردات و 5درصد باقیمانده به شکل قاچاق تامین می‌شود. رضا موسی‌زاده به ارائه توضیحاتی درباره آخرین وضعیت قاچاق مواد دخانی پرداخت و اظهار کرد: برابر برنامه پنجم توسعه (تبصره ۳ ماده ۱۰۲) واردات سیگار ممنوع و دولت مکلف شد نیاز کشور را با همان برند اصلی از طریق تولید داخل تامین کند و تا پایان سال پنجم برنامه توسعه، واردات سیگار را به صفر برساند. بر همین مبنا واردات سال به سال کمتر شد و سهم خود را به تولید داخل داد؛ نه به قاچاق. او با بیان اینکه بخشی از تولیدات داخل به کشورهای دیگر نیز صادر می‌شود، افزود: سیاست‌گذاری درست، برنامه‌ریزی دقیق، اجرای صحیح و کنترل مناسب باعث شد در حوزه محصولات دخانی به ویژه سیگار، ممنوعیت واردات منجر به قاچاق نشود بلکه افزایش تولید را دربر داشته باشد.

 آغاز فروش‌های فوق‌العاده فرش ماشینی

ایسنا  رییس اتحادیه فروشندگان فرش ماشینی و موکت از فروش‌های فوق‌العاده انواع فرش ماشینی در تهران با تخفیف ۱۵ تا ۲۰درصدی خبر داد و گفت: هر تخته فرش ماشینی نهایتا 2میلیون و ۸۰۰ هزار تومان است و شاید در برخی موارد قیمت آن به دلیل نوع مواد اولیه به کار رفته، قدری گران‌تر شود. محمدهادی کمالیان اظهار کرد: با توجه به اینکه محصولی مانند فرش ماشینی جزو کالاهای ضروری درجه سه است، قیمت‌گذاری در آن بسته به سیستم عرضه و تقاضاست، اما می‌توان گفت یک فرش ماشینی بسته به متراژ و شناسنامه آن از ۸۰۰ هزار تا 2میلیون و ۸۰۰ هزار تومان در بازار عرضه می‌شود که البته اگر مواد اولیه خاص از سوی تولیدکننده در فرش استفاده شده باشد یا اینکه شیوه فروش آن به صورت شرایطی و اقساط باشد، می‌توان گفت که درصدی تغییر قیمت اعمال می‌شود و حتی در فروش‌های قسطی قیمت همین فرش‌ها تا 3میلیون و ۶۰۰هزار تومان افزایش می‌یابد. او با بیان اینکه فرش ماشینی در نمایشگاه بهاره عرضه نمی‌شود و فروش فوق‌العاده آن در واحدهای صنفی سطح شهر صورت خواهد گرفت، افزود: برای عرضه مستقیم فرش ماشینی در بازار شب عید نیز برنامه‌ریزی‌ها انجام شده و از هم‌ اکنون 6تا 7نفر از فروشندگان درخواست فروش فوق‌العاده برای این ایام را داده‌ و مجوز آن را دریافت کرده‌اند که با تخفیف حدود ۱۵ تا ۲۰درصدی برای مردم محصولاتشان را عرضه کنند اما برخی تبلیغ‌هایی که مردم در تلویزیون مشاهده می‌کنند، گویای این است که برخی تولیدکنندگان تحت برندهایی که در رسانه ملی اعلام می‌شود، آمادگی خود را برای فروش فوق‌العاده با تخفیف ۴۰ درصدی اعلام کرده‌اند در حالی که این شرایط اعلام شده کذب است. کمالیان تصریح کرد: با توجه به اینکه حاشیه سود فرش ماشینی ۹ تا ۱۲درصد است، به هیچ‌وجه قابل قبول نیست و این فروش‌های فوق‌العاده و سودهایی که اعلام می‌شود غیرواقعی و کاذب است که آن را به اتاق اصناف ایران گزارش داده‌ایم تا ضمن پیگیری با متخلفان برخورد شود. او گفت: با توجه به شرایط بازار فرش ماشینی و رکودی که در بازار به دلیل اشباع این کالا وجود دارد، نه تنها امکان افزایش قیمت فرش ماشینی نیست، بلکه همه فروشندگان و تولیدکنندگان حاضرند با نازل‌ترین قیمت، کالای خود را بفروشند. در این راستا افزایش تبلیغات فرش ماشینی در سطح شهر و رسانه‌ها حاکی از این وضعیت و رکود حاکم بر بازار فرش است.

 

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران