شماره امروز: ۵۴۷

| کدخبر: 112313 | |

رییس سازمان توسعه تجارت ایران در راس هیاتی 60 نفره متشکل از نمایندگان بخش‌های مختلف دولتی و فعالان بخش خصوصی برای برگزاری نخستین کمیسیون اقتصادی میان دو کشور و توافق برای همکاری‌های اقتصادی به اسپانیا سفر کردند.

تجارت  

رییس سازمان توسعه تجارت ایران در راس هیاتی 60 نفره متشکل از نمایندگان بخش‌های مختلف دولتی و فعالان بخش خصوصی برای برگزاری نخستین کمیسیون اقتصادی میان دو کشور و توافق برای همکاری‌های اقتصادی به اسپانیا سفر کردند. امضای نقشه راه همکاری‌های اقتصادی ایران و اسپانیا و امضای چند یادداشت تفاهم همکاری در بخش‌های مختلف ازجمله بین صندوق ضمانت صادرات ایران و آژانس بیمه صادرات و سرمایه‌گذاری اسپانیا از دیگر برنامه‌های پیش روی هیات ایرانی در مادرید است. مجتبی خسروتاج قائم‌مقام وزارت صنعت، معدن و تجارت ایران، هدف اصلی‌ سفرش به اسپانیا را نهایی کردن نقشه راه همکاری‌های اقتصادی ایران با اسپانیا عنوان کرد. رییس سازمان توسعه تجارت در گفت‌وگو با ایرنا، اظهار کرد: از ماه‌ها پیش در مذاکراتی که با طرف مقابل در کشور اسپانیا روی توسعه و تعمیق روابط‌مان داشتیم، توافق کرده بودیم که نسبت به تدبیر یک نقشه راه همکاری‌های اقتصادی دو کشور ایران و اسپانیا با طرف‌های اسپانیایی بنشینیم و آنها را نهایی کنیم. به گفته او، طی‌ چند ماه گذشته، مدیران و کارشناسان دو کشور روی این متون کار کردند و امیدواریم که روز دوشنبه بتوانیم نسبت به نهایی کردن متن نقشه راه همکاری‌های اقتصادی ایران و اسپانیا توافق کنیم.

قائم‌مقام وزیر که یک‌شنبه شب در راس یک هیات 60 نفره وارد مادرید شد، تصریح کرد: عصر دوشنبه با مدیر شرکت ثسثه (CESCE) که شرکت بیمه اعتباری صادرات اسپانیاست، جلسه‌یی خواهیم داشت و امیدواریم که توافقات ما منجر به امضای یک یادداشت تفاهم شود. او ابراز کرد: به هر حال در دو روز اقامتی که در اسپانیا داریم، سعی‌ می‌‌کنیم روابط کاربردی دو کشور ایران و اسپانیا را با مقامات اسپانیا مطرح کنیم.  اسپانیا از کشورهای پیشتاز اروپایی در زمینه‌های تجاری و اقتصادی و سرمایه‌گذاری در دوره پسابرچام است. از ماه سپتامبر 2015 که هیاتی اقتصادی، سه وزیر اسپانیایی را در سفر به تهران همراهی کردند، تاکنون چند هیات اقتصادی بین دو کشور و از جمله با ایالت‌های مختلف اسپانیا دیدار و گفت‌وگو کرده‌اند. همچنین تعاملات تجاری و اقتصادی دو کشور با دو ویژگی انتقال فناوری برتر و تامین مالی پروژه‌ها سیر صعودی به خود گرفته و همکاری‌های گسترده‌یی در حوزه‌های نفت، گاز، پتروشیمی، دارو، فولاد، هواپیمایی، الکترونیک، کشاورزی، شیلات، قطعات خوردو، صنایع سنگین، گردشگری و هتل‌سازی بین دو کشور صورت گرفته و دولت اسپانیا و موسسات تضمین اعتبارات صادرات نقش مهمی در این گشایش اقتصادی ایفا کرده‌اند.  برپایی همایش بزرگ فرصت‌های همکاری اقتصادی بین ایران و اسپانیا با حضور مدیران تجاری، اقتصادی، بانکی و سرمایه‌گذاران اسپانیایی و تشکیل کمیته‌های موضوعی و نشست‌های تخصصی میان فعالان اقتصادی دو کشور از دیگر برنامه‌های پیش‌بینی شده در زمان حضور هیات اقتصادی ایران در اسپانیاست.

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران