شماره امروز: ۵۴۷

| کدخبر: 111411 | |

با حکم وزیر صنعت، معدن و تجارت مجتبی خسروتاج به عنوان معاون صادراتی وزیر منصوب و در سمت خود به عنوان رییس سازمان توسعه تجارت ایران ابقا شد. به گزارش شاتا، متن حکم محمد شریعتمداری خطاب به مجتبی خسروتاج به این شرح است:

 «خسروتاج» در سمت خود ابقا شد

با حکم وزیر صنعت، معدن و تجارت مجتبی خسروتاج به عنوان معاون صادراتی وزیر منصوب و در سمت خود به عنوان رییس سازمان توسعه تجارت ایران ابقا شد. به گزارش شاتا، متن حکم محمد شریعتمداری خطاب به مجتبی خسروتاج به این شرح است: با توجه به سوابق علمی و عملی و تجربیات ارزشمندتان در عرصه‌های مختلف مدیریتی و تجاری خصوصا در حوزه صادرات به موجب این حکم به سمت «معاون صادراتی وزیر و رییس سازمان توسعه تجارت ایران» منصوب می‌شوید. امید است با در نظر داشتن اهمیت بسزای توسعه تجارت در شاخص‌های اقتصادی، بازاریابی و عرضه پایدار محصولات تولیدی صادرات‌محور به بازارهای هدف و اعمال کنترل و نظارت بر واردات محصول با تاکید بر حمایت و رقابت‌پذیری تولیدات داخلی و تشکیل و حمایت از کنسرسیوم‌های تجاری و صادراتی و تشکل‌های صنفی و استفاده از نظرات و دیدگاه‌های صاحب‌نظران و فعالان این عرصه و نیز بهره‌گیری از فرصت‌های دیپلماسی تجاری و با تامین امکانات حمایت از صادرات غیرنفتی با همکاری و تعامل سازنده‌یی که سایر معاونان محترم و روسای سازمان‌های تابعه با شما معمول خواهند داشت، شاهد بروز تحولات اساسی در این حوزه و تداوم رونق تولید و کسب‌و‌کار و ایجاد اشتغال مولد و دایم و دستیابی به ایجاد و استمرار تراز مثبت تجاری کشور باشیم.

 تحریم‌ها باز نمی‌گردد

مهر  رییس اتاق ایران با تاکید بر اینکه دیوار تحریم‌ شکسته شده و بازگشتی برای آن متصور نیست، گفت: اروپا حساب خود را از امریکا جدا کرده؛ اگرچه حتی اگر برگردد، بخش‌ خصوصی کارآموخته شده است. غلامحسین شافعی با بیان اینکه شخصا به بازگشت تحریم‌ها به اقتصاد ایران، اعتقادی ندارم، گفت: دیوار تحریم‌ها دیگر شکسته شده است و اکنون موضع‌گیری کشورهای اروپایی نیز، این را به خوبی اثبات می‌کند؛ بنابراین به نظر می‌رسد که برگشت تحریم دیگر عملیاتی نیست؛ به‌خصوص اینکه حتی اگر تحریم هم برگردد، اوضاع دیگر به روال قبل نخواهد بود. رییس اتاق ایران افزود: بخش‌ خصوصی اکنون، راهکار خود را برای دور زدن تحریم آموخته و اکنون نیز همه ارتباطاتی که لازم بوده را به دست آورده است؛ بنابراین بخش‌ خصوصی در شرایط سخت نیز، توانسته کار خود را جلو ببرد؛ به این معنا که حتی در زمان تحریم‌های سخت دوره گذشته نیز محدودیت‌های جدی نتوانست بخش ‌خصوصی را در اقتصاد خارجی و تعامل با دنیا تعطیل کند؛ اگرچه کمی هزینه را بالا برد، در غیر این صورت این بخش به کار خود ادامه داد و حتی تجارت خارجی و صادرات با رشد خوبی همراه بود. او با اشاره به شرایط فعلی ایران در حوزه بین‌الملل به‌خصوص همزمان با تهدیدات ترامپ علیه ایران و حمایت اروپایی‌ها گفت: در مورد صحبت‌های اخیر ترامپ، اگرچه همه تصور می‌کردند که این رییس‌جمهور می‌تواند دنیا را تغییر دهد، اما تنها کسی که از وی پشتیبانی کرد، رژیم صهیونیستی بود در حالی که تمام کشورهای طرف معامله ایران به‌خصوص اروپایی‌ها و حتی کشورهای آسیایی، موضع مثبتی نسبت به آن نداشتند و همگی به‌دنبال کار کردن با ایران بودند و برخی‌ها اذعان کردند که با همکاری خود با ایران ادامه خواهند داد و حتی بیشتر از گذشته، کار را پیش خواهند برد.

 موضع وزارت صنعت درباره واردات خودرو

در حال حاضر با توجه به سیاست‌ها و دستورالعمل پیشنهادی ارسال شده به هیات دولت، موقتا ثبت سفارش خودرو تا وصول دستورالعمل جدید متوقف شده است. به گزارش وزارت صنعت، معدن و تجارت، در پی انتشار اخباری با عنوان « تعداد خودروهای متوقف در گمرک از ۱۰هزار دستگاه گذشت » دفتر مقررات صادرات و واردات سازمان توسعه تجارت اعلام کرد: مطابق ماده ۸ قانون مقررات صادرات و واردات مصوب سال ۱۳۷۲، واردات کالا مستلزم انجام فرآیند ثبت سفارش است و واردات بدون پیش شرط یاد شده، مغایر ضوابط و مقررات مربوطه است، بنابراین ورود خودرو به گمرکات بدون ثبت سفارش، رعایت نکردن قانون است و ورود بدون ثبت سفارش خودرو یا هر کالای دیگری به گمرکات و بنادر کشور مسوولیتش بر عهده وارد‌کننده است. کلیه ثبت سفارشات خودرو دارای مدت اعتبار 6 ماه است و واردات خودرو از محل ثبت سفارش‌های معتبر قبلی در حال انجام بوده و خللی در واردات خودرو وجود ندارد، بنابراین «توقف موقت ثبت سفارش» خودرو به معنی «توقف واردات خودرو» نیست. بر اساس آمار مستخرجه از سامانه گمرک در 7 ماه اول امسال، تعداد خودرو وارد شده به کشور نسبت به مدت مشابه سال گذشته افزایش داشته است و لذا در نتیجه افزایش عرضه، به‌طور اصولی کاهش قیمت‌ها مورد انتظار است لکن در حال حاضر بازار خودرو با افزایش قیمت مواجه شده که یکی از علل اصلی آن اظهارنظرهای غیرکارشناسانه برخی فعالان اقتصادی مبنی بر انتشار اخبار متعددی از قبیل «توقف واردات خودرو» در رسانه‌هاست که نتیجه آن تاثیر‌گذاری در ملتهب کردن بازار خودرو است. در حال حاضر با توجه به سیاست‌ها و دستورالعمل پیشنهادی ارسال شده به هیات محترم دولت، موقتا ثبت سفارش خودرو تا وصول دستورالعمل جدید متوقف شده است.

 تامین مصالح مناطق زلزله‌زده توسط وزارت صنعت

ایسنا  در پی وقوع زلزله در استان کرمانشاه، مدیرکل دفتر صنایع معدنی غیرفلزی وزارت صنعت، معدن و تجارت از برگزاری جلسه با تشکل‌ها برای تامین مصالح ساختمانی جهت بازسازی مناطق آسیب‌دیده از طریق سازمان صنعت، معدن و تجارت استان خبر داد. سیف‌الله امیری اظهار کرد: بنا بر تاکید وزیر صنعت، معدن و تجارت قرار شده که در یک اقدام منسجم کمکی از سوی وزارت صنعت، معدن و تجارت از طریق سازمان صنعت، معدن و تجارت استان برای بازسازی مناطق آسیب‌دیده صورت گیرد. او اضافه کرد: باتوجه به حضوری که در مناطق آسیب‌دیده داشتم و گزارشاتی که از آنجا رسیده، باتوجه به کمک‌های مردمی بی‌شمار به نظر می‌رسد که کمک‌ها را باید وارد فاز جدیدی کرد، چراکه اکنون به جای تامین مایحتاج و ملزومات ضروری حادثه‌دیدگان باید به فکر بازسازی زیرساخت‌ها بود.

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران