شماره امروز: ۵۴۷

مدیرعامل سازمان آب و برق خوزستان خبر داد:

| کدخبر: 108923 | |

مدیرعامل سازمان آب و برق خوزستان گفت: برای حل مشکل تامین آب شرب رامهرمز در برنامه کوتاه‌مدت، ظرف ۲سال آینده ۳۰هزار مترمکعب آب از رودخانه کلگه به رامهرمز منتقل می‌شود.

مدیرعامل سازمان آب و برق خوزستان گفت: برای حل مشکل تامین آب شرب رامهرمز در برنامه کوتاه‌مدت، ظرف ۲سال آینده ۳۰هزار مترمکعب آب از رودخانه کلگه به رامهرمز منتقل می‌شود.

 به‌گزارش شبکه خبری سازمان آب و برق خوزستان، «محمدرضا شمسایی» در این باره گفت: در زمینه تامین آب شرب رامهرمز فعالیت‌های گسترده‌ای‌ انجام شده که در سال گذشته و در فاز اول خط انتقال آب شرب ۲۲ کیلومتر پروژه را ظرف ۶ ماه انجام دادیم و بلافاصله و در فاز دوم پروژه ۴۲ کیلومتری را آغاز کردیم و تا یک سال آینده این مهم به اتمام می‌رسد.

وی ادامه داد: موضوع دیگری که در دستور کار است خط انتقال از کارون۳ برای تمام شهرهای خوزستان است که نیاز رامهرمز به تنهایی در سامانه انتقال ۱۲۰۰ میلیارد تومان و بسیار هم زمان‌بر است و برای اینکه کار سرعت بخشد عملیات را از رامهرمز آغاز کرده‌ایم، زیرا عملیات فنی و پیچیده‌ای باید از کارون۳ صورت گیرد، همچنین برای اینکه در کوتاه‌مدت مشکل تامین آب شرب را برطرف کنیم می‌خواهیم از رودخانه کلگه که بسیار آب با کیفیتی هم دارد ظرف ۲سال آینده ۳۰هزار مترمکعب آب به رامهرمز بیاوریم و ۶ سال نیاز آبی را برطرف کنیم.

مدیرعامل سازمان آب و برق خوزستان گفت: اگر خواسته باشیم ارزش تامین ۳۰هزار مترمکعب آب را متوجه بشویم اینکه هم‌اکنون ۴۰هزار مترمکعب آب در رامهرمز توزیع می‌شود و تامین ۳۰هزار مترمکعبی حدود ۸۰‌درصد آب فعلی است.

وی همچنین در خصوص درخواست شهردار در زمینه حریم رودخانه جهت ساحل‌سازی و اماکن تفریحی گفت: ما در این زمینه آمادگی کامل داریم و همکاری لازم با شهرداری را انجام می‌دهیم. اما به این شرط که حریم به نحوی اعلام شود که در سیلاب‌ها مشکلی برای مردم به وجود نیاید، همچنین در زمینه کانال‌های کشاورزی در شهر هم هنوز نامه مکتوبی برای رفع مشکلات به دستمان نرسیده است.

شمسایی گفت: آبی که امروز به رامهرمز برای کشاورزی آمده حاصل فعالیت‌ها و سرمایه‌گذاری عظیم وزارت نیرو است، زیرا سد جره با اعتبار ۲۵۰ میلیاردی و ذخیره‌سازی ۱۸۰ میلیون مترمکعب که سالانه در سیلاب از بین می‌رفت ساخته شده و این سد تنها مختص رامهرمز است، به غیر از سد فوق سد انحرافی و شبکه‌های آن هم ساخته و در حال ساخت است؛ زیرا رامهرمز در کشاورزی قدمت چند هزار ساله دارد.

وی بیان داشت: در شبکه‌ای که اکنون طراحی شده است 45هزار هکتار زمین ناخالصی برای آبیاری وجود دارد که از این میزان 36هزار هکتار آن خالصی است و با توجه به احداث سد مخزنی و انحرافی می‌توانیم به آبرسانی تمامی این زمین‌ها امیدوار باشیم، اما موضوع مهمی که از طرح باقی مانده است شبکه‌های اصلی و فرعی در ناحیه 2 است که می‌توانیم بدون هیچ مشکلی آن را اجرایی کنیم.

مدیرعامل سازمان آب و برق خوزستان اظهار داشت: بزرگ‌ترین حسن اجرایی نمودن طرح فوق بهره‌وری 25 تا 30درصدی آب است، زیرا هم‌اکنون تمام منطقه با انهار سنتی در حال آبیاری هستند و واقعاً هیچ کار جدیدی قرار نیست آنجا انجام شود و اینکه اصرار داریم 16هزار هکتاری که صددرصد در حال آبیاری هستند به شبکه‌های مدرن آبیاری جهت بهره‌وری بالا از آب تجهیز شوند.

شمسایی گفت: وزارت نیرو فعالیت‌های گسترده‌ای در خوزستان داشته و 80‌درصد هزینه لازم را برای اجرای این طرح انجام داده است که می‌توان به سد انحرافی و سد مخزنی و بخشی از شبکه اشاره داشت و امیدواریم با مساعدت وزارتخانه و اتمام این طرح دل مردم را شاد کنیم.

وی ادامه داد: در حال حاضر 90‌درصد آبی که در رودخانه علا و جره وجود دارد از حوزه‌های داخل استان تامین می‌شود و اگر مسائل مالی مرتفع شود می‌توانیم به سرعت به فاز اجرایی برویم، زیرا ظرف 3سال گذشته به این نتیجه رسیده‌ایم که تنها کشاورزی کردن غلط است و باید طرح‌های توسعه‌ای و جامع را مدنظر قرار دهیم و اینکه آنها را اجرایی کنیم، مثلاً در بخش صنعت و آبیاری مسائل مختلف را دیده‌ایم. شمسایی گفت: در ایذه و در کوهپایه ما بارندگی تا 400 میلیمتر داریم و قطعاً می‌توانیم بدون اینکه نیازی به کارهای زهکشی و انتقال آب داشته باشیم درختان مثمرثمر را آنجا بکاریم، یا در زمینه آبیاری گلخانه‌ای و گردشگری و صنایع وابسته به کشاورزی الگوی کشت اقتصادی به‌شدت مورد توجه و اصرار ماست.  

مدیرعامل سازمان آب و برق خوزستان در پایان گفت: در حال حاضر ارزش افزوده آب برای ما یکی از مهم‌ترین اولویت‌هاست که ان‌شاء‌الله به خوبی آن را اجرایی خواهیم کرد.

 

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران