۲۰۰ تکلیف بر زمین مانده قانون هوای پاک

این روزها که حتی زور باران و برف هم برای تمیز ماندن هوای شهرها کافی نیست، برگزار کردن هفته «هوای پاک» پارادوکس قابل توجهی به نظر می‌رسد.

۲۰۰ تکلیف بر زمین مانده قانون هوای پاک
۱۴۰۱/۱۰/۲۸ ۰۹:۲۰:۰۰
| | |

این روزها که حتی زور باران و برف هم برای تمیز ماندن هوای شهرها کافی نیست، برگزار کردن هفته «هوای پاک» پارادوکس قابل توجهی به نظر می‌رسد. اینکه سازمان‌های دستگاه‌هایی که موظف به اجرایی کردن قانون هوای پاک بوده‌اند، چرا و چگونه از زیر بار این مسوولیت شانه خالی کرده‌اند تنها یک پاسخ دارد و آن هم مثل همیشه نبود بودجه لازم برای اجرایی شدن این قانون است.

قوانین تصویب می‌شوند اما بعضا ضمانت اجرایی لازم را ندارند و اینگونه می‌شود که نفس کشیدن هم برای مردم سخت خواهد بود. سرپرست حفاظت محیط زیست استان تهران ضمن توضیح درباره وظیفه محیط زیست در قانون هوای پاک گفت: بارگذاری جمعیت و وسایل نقلیه بیش از ظرفیت تهران است.

علیرضا مزینانی اظهار کرد: در این شعار هوای پاک که دست‌یافتنی است. حقوق عامه که ما در دولت پیگیر آن هستیم و اراده ملی که هوای پاک نیاز به آن و کمک تمامی حوزه‌ها، دستگاه‌ها و مردم نیازمند است. او افزود: استان تهران شرایط ویژه‌ای به لحاظ جغرافیایی و توپوگرافی دارد. ما در شمال تهران رشته کوه البرز و در جنوب مناطق کویری را داریم. به عبارتی تلاقی بین دو آب و هوا هستیم و تهران حالت بشقاب مانندی دارد که اتمسفر هوایی باید در آن جریان باشد. در چنین شرایطی وارونگی دما نیز وضعیت خاصی را ایجاد می‌کند، ضمن اینکه وسایل نقلیه و مشکلاتی مربوط به آن نیز وجود دارد.

۲۲ دستگاه موظف به رعایت قانون هوای پاک بودند

به گفته مزینانی قانون هوای پاک به علت تخصصی بودن این موضوع نوشته شد تا تکالیف و وظایف دستگاه‌ها به‌روشنی مشخص باشد. این قانون در سال ۱۳۹۶ مصوب و ابلاغ شد و در آن وظایف ۲۲ دستگاه مشخص شده است. در سطح استان تهران نیز ۱۶ دستگاه به‌طور مستقیم وظایفی برای داشتن هوای پاک دارند. از سال ۹۶ تاکنون بودجه اختصاصی برای آن مشخص نشده بود همچنین وظایف دستگاه مشخص بود اما انجام یا عدم انجام تکالیف مشخص نبود.

مزینانی افزود: اکنون در لایحه بودجه ۱۴۰۲، بودجه‌ای اختصاصی برای قانون هوای پاک به مقدار ۱۰۷ هزار میلیارد تومان به اضافه ۳ میلیارد دلار در نظر گرفته شده است.

سرپرست حفاظت محیط زیست استان تهران بااشاره به وظیفه محیط زیست در قانون هوای پاک گفت: وظیفه محیط زیست نوشتن آیین‌نامه‌ها به اضافه طراحی سامانه‌ای برای بارگذاری تکالیف مشخص شده سایر دستگاه‌ها است اما متاسفانه اقدام خاص و قابل توجهی به نسبت وظایف دستگاه‌ها انجام نشده بود. حدود ۲۲۰ تکلیف برای قانون هوای پاک صادر شده است که تنها ۲۰ تکلیف اجرا شد.

گزارش ترک فعل به قوه قضاییه و دیوان محاسبات

به گفته او سازمان حفاظت محیط زیست و اداره کل محیط زیست تهران وظیفه دارند درباره قانون هوای پاک به بازرسی کل کشور یعنی قوه قضاییه و دیوان محاسبات گزارش ارایه دهند. در گزارش‌های ارسال شده ترک فعل‌ها مشخص و در دست بررسی است.

مزینانی تصریح کرد: ما دستگاه نظارتی و حاکمیتی برای اجرای قوانین هستیم. این مستلزم اتخاذ تمهیداتی در مسیر کار است. در استان تهران نزدیک ۱۷ هزار واحد صنعتی داریم. به عبارتی بارگذاری ما بسیار بیش از ظرفیت استان تهران است. حدود ۱۲ میلیون جمعیت در استان تهران داریم و در این استان نزدیک ۲ میلیون خودروی فرسوده و بین دو تا دو میلیون و ۵۰۰ موتورسیکلت فرسوده تردد می‌کنند. تمامی این موارد باید با در نظر گرفتن ظرفیت تهران باشند اما نیست، همچنین ۱۵ میلیون خودرو و ۱۲ میلیون موتورسیکلت در کشور داریم.

او با اشاره به اقدامات لازم برای اجرای قانون هوای پاک افزود: برنامه داریم اما اجرای آن حائز اهمیت است. دستگاه‌ها مانند وزارت نفت باید تکالیف خود عمل کنند. به عنوان نمونه وزارت نفت باید طرح «کهاب» را اجرا می‌کرد. این طرح مربوط به بخارات بنزین است که از مخازن، تانکرهای مستقر در خروجی مخازن و سوخت‌گیری خودروها تولید می‌شود. این بخارات باید کنترل شود ولی تاکنون این اقدام انجام نشده است. از سال ۹۶ دو نوبت طرح کهاب برای وزارت نفت تمدید شده در صورتی که اکنون باید اجرا و نهایی شده باشد.

سرپرست حفاظت محیط زیست استان تهران با اشاره به دیگر دستگاه‌های مکلف توضیح داد: وزارت کشور اقدامات بسیار خوبی انجام داده است. شهرداری‌ها باید وسایل نقلیه عمومی را نوسازی و نه بازسازی کنند. این موارد نیازمند بودجه است و تاکنون بودجه اختصاصی برای این مسائل تخصیص داده نشده بود. تهران به حدود ۱۲ هزار دستگاه اتوبوس نیاز دارد اما اکنون ۲۰۰۰ دستگاه در حال تردد در پایتخت است.

محیط زیست وجود توده گاز متان در جنوب تهران را تایید می‌کند؟

مزینانی درباره توده گاز متان در جنوب شهر تهران گفت: هر جا زباله باشد به‌تبع آن متان نیز وجود دارد. در تهران روزانه نزدیک به ۷۰۰۰ تن زباله خانگی داریم که دفن آنها در مجموعه‌های مختلفی اطراف تهران مانند آرادکوه انجام می‌شود. آرادکوه نزدیک به ۵۰ سال است که درحال انباشت پسماند است. ما در کشور گاز فراوانی داریم. به همین جهت خیلی به سمت تکنولوژی و استفاده از گاز متان نرفته‌ایم. زباله‌ها به علت شیرابه موجود باعث تصاعد گاز متان می‌شوند و این از گازهای گلخانه‌ای و مخرب لایه ازن است.

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران