لایحه «فرونشست زمین» در یک قدمی بررسی در مجلس

فرونشست در کشور متولی خاصی ندارد و این موضوع سبب شده تا شورای شهر تهران تصمیم بگیرد از طریق شورای عالی استان‌ها، لایحه‌ای را به مجلس ارائه دهد.

لایحه «فرونشست زمین» در یک قدمی بررسی در مجلس
۱۴۰۱/۱۰/۱۰ ۰۹:۳۰:۲۳
| | |

فرونشست در کشور متولی خاصی ندارد و این موضوع سبب شده تا شورای شهر تهران تصمیم بگیرد از طریق شورای عالی استان‌ها، لایحه‌ای را به مجلس ارایه دهد تا حداقل دستگاه مسوول مساله فرونشست زمین در کشور مشخص شود تا بتوان برای این مساله فکری کرد.

به گزارش ایسنا، محمدآقامیری رییس کمیته عمران شورای شهر تهران با بیان اینکه ۵۵ سال از اولین گزارشات مشاهده فرونشست زمین در ایران می‌گذرد؛ اما متاسفانه علیرغم هشدارهای متخصصان امر تاکنون قوانین چندان کارآمدی در خصوص فرونشست وضع و اجرایی نشده است، ادامه می‌دهد: در قوانین بالادستی فعلی قوانینی که در آن مستقیما در خصوص فرونشست زمین اشاره شده باشد، بسیار محدود بوده و جوابگوی این پدیده بحرانی و روبه رشد نیست، این در حالی است که فرونشست در ایران بسیار جدی است.

به گفته او، با توجه به اهمیت موضوع فرونشست و اثرات همه‌جانبه آن از یک طرف و نبود قوانین جامع و کارآمد از طرف دیگر، سبب شد تا در کمیته عمران شورای اسلامی شهر تهران با همکاری شورای عالی استان‌ها جلسات متعدد تخصصی با حضور مسوولان دستگاه‌های ذیربط، متخصصان و اساتید دانشگاه‌های معتبر در خصوص واکاوی پدیده برگزار شود که در این جلسات تلاش شد تا ضمن بررسی راهکارهای فنی و اجرایی در زمینه کنترل و مقابله با تاثیرات فرونشست، نواقص و ضعف‌های قوانین موجود نیز احصاء شود.

وی در مورد نتیجه برگزاری جلسات با متخصصان می‌گوید: در حال حاضر این طرح در کمیسیون‌های شورای عالی استان‌ها در حال بررسی است و امید داریم تا قبل از آغاز سال جدید این لایحه از طریق شورای عالی استان‌ها به مجلس ارسال شود.

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران