ترکیه محدودیت شرط سنی برای بازنشستگی شهروندانش را برداشت

رجب طیب اردوغان، رئیس‌جمهوری ترکیه، از لغو محدودیت شرط سنی برای احراز بازنشستگی در کشورش خبر داد.

ترکیه محدودیت شرط سنی برای بازنشستگی شهروندانش را برداشت
۱۴۰۱/۱۰/۰۸ ۱۷:۳۰:۳۳
| | |

رجب طیب اردوغان، رئیس‌جمهوری ترکیه، از لغو محدودیت شرط سنی برای احراز بازنشستگی در کشورش خبر داده است. این کار که زمینه بازنشستگی فوری بیش از ۲ میلیون شهروند در ترکیه را فراهم می‌کند، کمتر از شش ماه مانده تا انتخابات ریاست‌جمهوری این کشور صورت گرفته است.

به گزارش ایسنا، خبر اجرایی شدن این دستورالعمل روز چهارشنبه در جریان یک کنفرانس خبری از سوی مسئولان دولت ترکیه منتشر شد.

حزب حاکم «عدالت و توسعه» به ریاست رجب طیب اردوغان هفته گذشته به عنوان بخشی از کارزار در نظر گرفته شده برای بازگرداندن حمایت کاهش یافته از دولت به دلیل تورم، سقوط لیر و پایین آمدن شدید سطح استانداردهای زندگی، پروژه افزایش حداقل دستمزد را نیز در دستور کار قرار داد.

دولت ترکیه در همین راستا شنبه گذشته از رشد سالیانه بیش از هفتاد درصدی حداقل دستمزد از اول ژانویه ۲۰۲۳ خبر داد تا این میزان به ۸ هزار و ۵۰۶ لیر افزایش یابد.

به گزارش یورو نیوز، درباره لغو شروط سنی برای بازنشستگی نیز مقررات جدید به نفع افرادی خواهد بود که قبل از سپتامبر ۱۹۹۹ میلادی، یعنی زمان انجام اصلاحات در قانون تنظیم شرایط بازنشستگی، شروع به کار کرده و ۲۰ تا ۲۵ سال سابقه کار در تامین اجتماعی داشته باشند.

بر اساس قوانین پیشین ترکیه، سن بازنشستگی در این کشور قبل از اجرای مقررات جدید برای زنان ۵۸ و برای مردان ۶۰ سال تعیین شده بود.

به گزارش رویترز، هنوز مشخص نیست که اجرای مقررات جدید چقدر هزینه برای دولت ترکیه به همراه خواهد داشت.

به گفته رجب طیب اردوغان، حدود ۲ میلیون و دویست و پنجاه هزار نفر واجد شرایط بازنشستگی فوری در این کشور هستند؛ این در حالی است که هم اکنون ۱۳ میلیون و نهصد هزار مستمری‌بگیر در ترکیه وجود دارد.

طی چند سال گذشته، گروه‌ها و تشکل‌های کارگری همواره به حداقل شرط سنی اعتراض می‌کردند و خواستار آن بودند که کارگران برای بازنشستگی تنها ملزم به تکمیل تعداد روزهای کاری اجباری باشند.

در گزارش رویترز که به این موضوع اختصاص یافته، آمده است که اقدام اردوغان در کاهش سن بازنشستگی می‌تواند پیش از انتخابات حساس ماه ژوئن امتیازهایی برای او به همراه داشته باشد.

از سوی دیگر رسانه‌های ترکیه به نقل از اردوغان آورده‌اند که این اصلاحات برای ارتقاء سیستم تامین اجتماعی ترکیه به سطحی پایدار، معقول و عادلانه بسیار مهم تشخیص داده شده است.

رجب طیب اردوغان طی دو دهه قدرت، بر سرکوب مخالفان خود نظارت داشته و در سال‌های اخیر نیز سیاست‌های اقتصادی غیرمتعارفی را اتخاذ کرده که نتیجه آن کاهش ارزش لیر به یک دهم ارزش آن در برابر دلار در طول ده سال گذشته بوده است.

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران