شماره امروز: ۵۴۷

| | |

مدیر امور عشایر استان تهران گفت: پس از حضور ۱۰۰ روزه عشایر استان تهران در مناطق سردسیر با سردشدن هوا در مناطق گرمسیر در شهرستان‌های ورامین، پاکدشت،

مدیر امور عشایر استان تهران گفت: پس از حضور ۱۰۰ روزه عشایر استان تهران در مناطق سردسیر با سردشدن هوا در مناطق گرمسیر در شهرستان‌های ورامین، پاکدشت، پیشوا، ری، ملارد و شهریار مستقر شدند. فرشید ذبیحی افزود: عشایر استان تهران به همراه عشایر استان‌های همجوار همچون مازندران، سمنان و قم تا نیمه شهریور در مناطق سردسیر استان در شهرستان‌های شمیرانات، فیروزکوه و دماوند مشغول زندگی بودند. اکنون همه خانوار عشایر این استان در مناطق گرمسیر در شهرستان‌های ورامین، پاکدشت، پیشوا، ری، ملارد و شهریار مستقر شدند. 

به گفته ذبیحی، دام‌های عشایری هنوز در مناطق میانبند بین ییلاق و قشلاق حضور دارند که خدماتی همچون آبرسانی سیار و توزیع نهاده‌های دامی در حال انجام است. او خاطرنشان کرد: عمده فعالیت‌ها و تولیدات عشایری در مناطق گرمسیر انجام می‌شود و با توجه به امکانات لازم و ارایه تسهیلات مناسب بانکی پیش بینی می‌شود امسال نیز میزان تولیدات محصولات عشایری در استان تهران افزایش یابد. مدیر امور عشایر استان تهران با بیان اینکه یکی از مشکلات جدی عشایر تامین نهاده است، گفت: هماهنگی‌های لازم برای تامین نهاده عشایر در فصل زمستان انجام شده و امیدواریم با تصمیمات اتخاذ شده مشکلی در این زمینه وجود نداشته باشد. او یادآور شد: در یک سال اخیر میزان قابل توجهی نهاده در اختیار عشایر قرار گرفته که در هفت ماه امسال نیز حدود ۶ هزار تن نهاده و ۴۰۰ تن آرد خوراکی در اختیار عشایر استان تهران قرار گرفت. ۱۴ هزار و ۳۱۵ هزار نفر از عشایر کشور در استان تهران زندگی می‌کنند و بر اساس گزارش مرکز آمار ایران جمعیت عشایر استان در ۴۰ سال گذشته تا حدودی ثابت بوده و دلیل آن هم این است که ظرفیت مراتع جوابگوی جمعیت بیشتر نیست.این جامعه تولیدکننده در سال گذشته بیش از ۶۷ هزار تن انواع محصولات لبنی، پروتئینی، دامی و کشاورزی تولید کردند. عشایر استان تهران با داشتن ۷۰۰ هزار راس دام سبک از تولیدکنندگان عمده گوشت قرمز هستند.

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران